Gorący Lubostroń
Lubostroń – niewielka wieś pod Bydgoszczą, a w jej sercu wspaniały pałac rodziny Skórzewskich. Dom rodzinny, dom – pomnik polskości, dom – kościół, którego każdy detal jest modlitwą o odzyskanie niepodległości. Jego mury pamiętają oddanie mieszkańców, którzy wraz z wielkimi postaciami swych czasów właśnie tu próbowali odwrócić bieg historii. W ich atmosferę wpisane jest też wspomnienie niezwykłej kobiety i jej wielkiej fascynacji, w której meandrach zaprzepaszczono sprawy całego kraju...
Urodzony i wychowany w przepychu cesarskiego dworu fundator pałacu wykorzystał piece, by podkreślić podniosły charakter swej lubostrońskiej siedziby: przypomnieć przeszłość i zagrzać do budowy lepszej, wolnej przyszłości. Pałac miał być czymś więcej, niż ciepłym domem. Miało tu być gorąco od żarliwych nadziei, śmiałych poczynań i wielkich uczuć. Zamierzenie to się udało, a część sukcesu z pewnością jest zasługą budujących atmosferę tego miejsca pieców.
Agnieszka Krysa
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Z ogniem w tle. Piece i kominki w rysunkach Chodowieckiego
Rysownik i twórca rycin, Daniel Chodowiecki, to niezastąpiony obserwator swego środowiska, który obrazy z życia codziennego „ubierał” w szczegóły jako realistyczne widzenie zwykłej, otaczającej rzeczywistości. Sprawdził się przede wszystkim w ilustrowaniu tekstów literackich. Spośród jego wielu dzieł, zamieszczonych w utworach literackich, są i takie, w których tle artysta utrwalił piece, kominki i otwarte paleniska.
Jagoda Semków
Kamień, kamień, kamień
Kamień uważany jest powszechnie za piękny, ale drogi materiał służący do wykańczania wnętrz. Okazuje się jednak, że wiele elementów w domu można wykonać właśnie z kamienia, a cena jest porównywalna z innymi materiałami budowlanymi.
Niepowtarzalna faktura, ciekawa kolorystyka, oryginalne wzory uzależnione od rodzaju kamienia - wszystko to daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni zarówno we wnętrzach, architekturze budynków, jak i całych obszarach miejskich.
Aldona Mazurkiewcz
Grażyna Dudzik
The wall
Niestety, Roger Waters o kominkach nie śpiewał i mamy w kominkach to, co w naszych głowach, czyli totalny chaos. Kominek służy nam do zaspokojenia wszystkich celów, a tylko z rzadka do tego, do jakiego został stworzony. Bo kominek to przede wszystkim ogień - ciepło, pierwotne instynkty i WOLNOŚĆ. Stąd umacnia się tendencja do minimalistycznych kominków, której skrajnym przykładem jest kominek skryty w ścianie. Jeśli skryty, to znaczy, że go nie widać? Widać to, co należy widzieć, czyli otwór paleniska.
Witold Hawajski
Ceramiczne fantazje
Zwykle myśląc o ceramice i kominku, niemal automatycznie oczyma wyobraźni widzimy geometryczne kształty kafli. I choć wiemy, że szlachetna ceramika od wieków przybierać może najprzeróżniejsze formy, nie przywykliśmy do tego, by jak latorośl wiła się wokół paleniska, przekraczała bryłę obudowy lub układała się w kobiece kształty. Z fantazją ceramicznych okładzin, które – choć mogą oddawać ciepło – w niczym nie przypominają kafli, oswaja nas architekt wnętrz i artysta rzeźbiarz, Izabela Zając.
Agnieszka Krysa
Wyspa moich marzeń
Każdy z nas chciałby mieć coś wyjątkowego w swoim domu, np. dzieło sztuki, które będzie odzwierciedleniem własnych marzeń i pragnień, a jednocześnie miejsce, gdzie mógłby się zrelaksować, odprężyć i wyciszyć. Kominki wprowadzają w odpowiedni nastrój domowników. Jednakże w połączeniu z artystyczną wizją stworzyć można wyjątkowy i niepowtarzalny projekt, który stałby się spełnieniem indywidualnych pragnień – wyspą naszych marzeń.
Konrad Wiśniewski
W słońcu Południa
Mówiąc „styl śródziemnomorski” dokonujemy dużego uproszczenia. Wokół basenu Morza Śródziemnego lokalne tradycje i formy budownictwa bardzo się od siebie różnią. Czym innym jest wybrzeże greckie, południowej Francji, Italii, Turcji czy Afryki Północnej. Dla mieszkańca innego kręgu kulturowego styl śródziemnomorski to interpretacja ujednolicająca lokalne różnice i czerpiąca z tradycji krajów leżących po północnej stronie Morza Śródziemnego.
arch. Natalia Przesmycka
Piece na wodę!
Niestety, na samym wstępie zmuszony jestem wyjaśnić czytelnikom, że tekst będzie o wolno stojących piecach z wymiennikiem wodnym, a nie o piecach na wodę z kranu, z rzeki, czy „na deszczówkę”! Chociaż nad opcją wodorową, gdzie z wody pozyskuje się palny składnik, gdzieś już na świecie pracują, to póki co nam pozostaje drewno, brykiety lub pelety jako paliwo, a woda jedynie w roli nośnika i akumulatora ciepła. Szkoda!
Wh
Droga do kominka kaflowego
Znając najważniejsze elementy składowe kominka kaflowego, czyli formę kafla i jego kolor, możemy przystąpić do nakreślenia kształtu kaflowej zabudowy. I tu z reguły musi nastąpić kompromis na linii projektant – wykonawca – inwestor, bowiem dochodzimy do sedna sprawy przy projektowaniu kominków kaflowych. A mianowicie do tego, że kafle są ściśle wymiarowane. I to zarówno te główne, tworzące bryłę zabudowy w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej (gzymsy i półki), no i oczywiście kaflowe elementy ozdobne. Są kafle połówkowe, narożnikowe, zakończeniowe. Półki kaflowe bywają proste, klinowe, narożne o różnych promieniach. Są też kafle kwadratelowe – mniejsze, prostokątne w wymiarach, kafle wielkoformatowe. Oczywiście są również kafle łukowe i zaokrąglone, o określonych promieniach gięcia, gdzie na wycinek ćwiartki koła może wchodzić od dwóch do ośmiu sztuk kafli.
Wymiarowanie kafli sprowadza się praktycznie do jednej kwestii. Mianowicie do tego, iż podczas budowy kominka kaflowego nie ma mowy o dowolności wymiarowej. Wszystko musi być szczegółowo zaprojektowane, wyliczone i wyrysowane przed rozpoczęciem budowy kominka.
Ziemowit Nowakowski
Paliwa drzewne
Sprawa obniżenia emisji CO2 oraz zmniejszenia emisji pyłów to już nie tylko zajęcie ekologów w wytartych swetrach. Obniżenie emisji nakazała wręcz Komisja Europejska. Producenci samochodów, już standardowo oferują pojazdy spełniające normę EURO 4, a wiele aut szczyci się nawet poziomem EURO 5. Filtry cząstek stałych montowane są w coraz większej liczbie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Przyszła więc pora i na kominki.
Lech Kowalewski
Rozpalanie ognia
Przygotowanie podpałki na 2, 3 miesiące to godzina pracy, ale później rozpalanie w kominku to poezja. Iglaste drewno jest lepsze - ma niższą temperaturę zapłonu i układ włókien bardziej podatny na ogień. Podpałek w płynie nie polecam ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu w pomieszczeniu zamkniętym i zabrudzanie obudowy kominka. Dokładanie do ognia drewna kolejno od drobnego do grubego, sprawi, że szybko polubimy kominek.
Piotr Batura
Elektronika w kominkach z płaszczem wodnym
W dobie nieustannie rosnących cen energii i poszukiwania rozwiązań pozwalających na jak najbardziej ekonomiczne jej użytkowanie, coraz popularniejsze stają się kominki z płaszczem wodnym. Pozwalają one na połączenie walorów estetycznych konwencjonalnego kominka z możliwością obsługi cieplnej instalacji wodnej centralnego ogrzewania (c.o.), łącznie z obsługą centralnej wody użytkowej (c.w.u.). Wraz z rozwojem tego typu rozwiązań pojawiła się konieczność stosowania odpowiednich systemów wspomagających bezpieczną i ekonomiczną pracę. Z pomocą przyszła tutaj elektronika sterująca, a konkretnie regulatory elektroniczne zaprojektowane typowo do obsługi kominków z płaszczem wodnym.
Michał Działowski
Dawid Partyka
Optymalizacja ciągu kominowego a ekologiczne spalanie drewna
Na proces spalania ogromny wpływ ma możliwość regulacji ciągu kominowego. Jeśli ciąg kominowy jest niewystarczający, drewno nie będzie paliło się w ogóle, spalanie będzie nieefektywne, gdyż powietrze do spalania nie będzie opływało drewna we wkładzie kominkowym w sposób zaplanowany przez producenta i naturalny dla podtrzymania ognia.
Właściwy ciąg kominowy to kluczowe zagadnienie w przypadku podłączania pieców i kominków do komina. Ciąg kominowy to zjawisko, które decyduje o tym, czy spalanie paliwa w kominku będzie następowało w sposób jakiego oczekujemy oraz czy spaliny nie będą miały tendencji do cofania się do pomieszczeń.
Łukasz Darłak
Szkoła Dobrego Kominkarstwa – rozmowa z założycielem szkoły, Piotrem Baturą
Kilka słów o prawie autorskim
Niektórych może dziwi fakt, skąd tekst o prawie autorskim w piśmie o kominkach, a jednak ten temat, czasami można rzec nawet problem, dotyczy też branży kominkowej. Projekty określonych kominków, oprogramowanie, które pomaga te kominki i wnętrza projektować podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Aldona Mazurkiewicz
KOK WELS, AUSTRIA 16-18 I 2008
Od wielu lat do gościnnego Wels w Austrii zjeżdżają entuzjaści kominków. Impreza przeznaczona jest dla zawodowców i przez zawodowców organizowana, czyli bardzo sprawnie. Wbrew niektórym opiniom, odwiedzający Wels to nie tylko ludzie zajmujący się wyłącznie kaflami i zduństwem, ale też „normalnymi” kominkami oraz wolno stojącymi piecami. Nie są to też od kilku lat tylko zduni z Austrii, ewentualnie z Niemiec. W tym roku do Wels przyjechali profesjonaliści ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz z Rosji, Ukrainy i... USA. Liczba wystawców osiągnęła 113 firm. Wśród wystawców brakowało, niestety, brakowało firm polskich.
Na 4300 m2 powierzchni swoje produkty pokazywali producenci z Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Hiszpanii, Czech oraz, oczywiście, z Austrii.
Wh
Progetto Fuoco, Werona 24-27 I 2008
O szóstej edycji targów Progetto Fuoco w Weronie zrobiło się głośno już na długo przed ich rozpoczęciem, ponieważ termin zaproponowany przez ich organizatora, Piemmeti Promozione, najzwyczajniej w świecie kolidował z tradycyjnym terminem targów w Wels. Niektórzy zaczęli podejrzewać nawet prowokację, tym bardziej że poprzednia edycja Progetto z roku 2006 była bardzo dobrze oceniona przez branżę.
Tegoroczna edycja targów w Weronie przerosła oczekiwania organizatorów: 60 500 m2 oraz 540 wystawców z 25 krajów to wzrost o około 25%! Targi odbywały się w pięciu halach oraz na zewnątrz, gdzie eksponowane były maszyny do pozyskiwania i przygotowania drewna opałowego.
Wh
PŁOMIEŃ ROKU 2007 - Nominacje
Minął kolejny rok i Panie z firmy KAFEL-ART już pracują nad kolejnymi statuetkami, a my w redakcji ostro zastanawiamy się, komu przyznać wyróżnienia za rok 2007. Póki co skompletowana została lista nominacji. Jest ona dość długa, bo chcieliśmy, aby wśród nominacji znalazło się wszystko, co było w jakiś sposób twórcze i ciekawe.