Od 7 do 10 października 2013 trwała 25. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu oraz KOMTECHNIKA. Na imprezie prezentowano maszyny, urządzenia i technologie dedykowane ochronie środowiska oraz wszystko to, co dotyczy gospodarki komunalnej. Poznań przez cztery dni był nie tylko miejscem spotkań decydentów z sektora ochrony środowiska i prezentacji technologii, ale także okazją do dyskusji na temat kierunków rozwoju branży. Tegoroczne targi POLEKO obfitowały w wydarzenia branżowe – odbyło się ponad 50 różnych konferencji, debat i pokazów.
W ramach programu wydarzeń POLEKO dyskutowano o najważniejszych problemach i najnowszych rozwiązaniach z zakresu wody i ścieków, energii odnawialnej, finansowania inwestycji, energooszczędności, odpadów i recyklingu, czy ochrony powietrza i bezpieczeństwa. Sale wypełnione były słuchaczami – do Poznania zjechało kilkanaście tysięcy profesjonalistów spragnionych najnowszej wiedzy.
Jednym z wydarzeń był XVII Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON, który zgromadził około pół tysiąca uczestników, XII Forum Recyklingu i XIII Forum Czystej -. Tegoroczna tematyka oscylowała wokół energetyki odnawialnej, gazu z łupków, biogazu i biomasy, czy finansowania projektów energetyki odnawialnej.
Sektorowi energii odnawialnej poświęcone było także wydarzenie Glob Pełen Energii, którego gościem specjalnym był Tomasz Zubilewicz. W specjalnie wybudowanej czaszy eksperci świata nauki, przemysłu oraz pasjonaci przybliżali zagadnienia związane z techniką grzewczą, produkcją energii elektrycznej i budownictwem niskoenergetycznym.
Dużą ciekawostką w tym roku dla gości targowych były pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu wielkopolskich strażaków, którzy co roku goszczą na POLEKO. Były to pierwsze w Wielkopolsce manewry ratownictwa medycznego nawiązujące do formuły „Fire Rescue Challenge”. POLEKO było również okazją do podsumowania projektu pt. „Zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia do przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej”.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji POLEKO było „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”. Temat nie tylko nawiązywał do zagadnień, które zostały poruszone podczas debat i konferencji, ale także do 20-lecia funkcjonowania Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy targów POLEKO usłyszeli pozytywne dla polskiej ekologii prognozy - w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 planowane środki Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie proekologicznych zadań to ponad 8,5 mld euro. Pomogą one w absorpcji środków z UE w wysokości ponad 12 mld euro.
Przegląd prezentowanych maszyn i urządzeń z całego świata na POLEKO i KOMTECHNICE był niewątpliwie okazją do tego, by porównać technologie, jakość, pomysłowość i wykonanie. W Poznaniu można było zobaczyć najnowsze rozwiązania z zakresu OZE, gospodarki odpadami i wodno-ściekowej, a także z obszaru wykrywania zagrożeń, powietrza, hałasu czy wibracji. Nie brakowało także energooszczędnych technologii oraz szerokiej oferty maszyn i urządzeń do wywozu nieczystości, sprzątania i utrzymania terenów zielonych.
W sumie na POLEKO i KOMTECHNICE zobaczyć można było ofertę ponad 600 firm z Polski oraz Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch. Oferta targów i wydarzenia czterech dni targowych przyciągnęły do Poznania gości nie tylko z Polski, ale też m.in. z Niemiec, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Wielu wystawców sprzedało maszyny i urządzenia, co potwierdza fakt, że na targach w dalszym ciągu „robi się biznes”.
Dopełnieniem oferty POLEKO były również instytucje realizujące programy finansowe i doradcze – można było uzyskać informacje na temat finansowania inwestycji prośrodowiskowych oraz pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.
Wśród kilkudziesięciu prezentowanych na targach tegorocznych nowości znalazły się produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP: kogenerator DASCH firmy Izolacje, Eco-Palnik na pellet wersja Uni-Max firmy Skiepko oraz dwa produkty firmy Kärcher: system czyszczenia paneli słonecznych iSolar oraz komunalny nośnik narzędzi MIC 34. Pozostałe Złote Medale otrzymały: systemy biodegradacji Nova-Komp firmy AK Nova z Poznania, agregat kogeneracyjny typu HE-SEC-200/242-MG200-S zasilany wodorem odpadowym o zwiększonej sprawności przy zasilaniu gazem ziemnym (P.P.U.H. „Horus-Energia” z Sulejówka), wrzutnik Zoeller 2301 DELTA Premium firmy Ekocell z Płocka oraz traktorek ogrodowy X758 z agregatem DriveOver i systemem AutoConnect, który do konkursu zgłosiła firma John Deere Polska z Tarnowa Podgórnego.
Już drugi rok z rzędu, dużym zainteresowaniem cieszyło się Miasteczko Ekologiczne, w ramach którego wystawcy oferowali szeroką gamę ekologicznych rozwiązań dla miast i osiedli, m.in. auta napędzane sprężonym gazem ziemnym, które można było podziwiać na „Strefie Metanu”. W ostatni dzień targów, kilka minut po godz. 12 w południe, kolumna samochodów napędzanych CNG wyruszyła z terenów MTP do Świnoujścia w ramach rajdu „Blue Corridor 2013 Hansa”. Partnerem tegorocznego Miasteczka był Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a patronat medialny sprawował po raz kolejny portal reo.pl.