31 października, w zabytkowych wnętrzach Pałacu Larischów w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy pt.: „Piękno, które grzeje. Cieszyńskie kafle piecowe”. Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie - Marian Dembiniok, a krótką prelekcję na temat kaflarstwa cieszyńskiego wygłosiła autorka wystawy - Zofia Jagosz-Zarzycka.
Kafle wyeksponowane zostały w 6 gablotach tematycznych. Najstarsze - o tematyce alegorycznej i mitologicznej powstały w połowie XV w. Prawdopodobnie pochodzą z rozbiórki jednego pieca ogrzewającego pomieszczenia jednej z kamienic przyrynkowych. Kafle te nie są pokryte glazurą, a ich fronty zdobią motywy gryfa, jelenia, orła rybołowa oraz lwa. Identyczny motyw lwa spotyka się na kaflach z Moraw, dlatego można przypuszczać, ze kafel ten lub matryca do jego produkcji przybyły do Cieszyna z czeskiego Brna. W kolejnej gablocie zaprezentowane są renesansowe kafle heraldyczne - przede wszystkim z Orłem piastowskim ukoronowanym, kafle z Lwem czeskim, herbem Cieszyna oraz z herbami szlachty cieszyńskiej. W dwóch mniejszych gablotach szklanych znajdują się kafle gzymsowe, wieńczące, wielobarwne oraz portretowe z XVI i XVI w. W większości przypadków kafle portretowe zachowały się fragmentarycznie. Zdobią je wizerunki szlachciców, na jednym z nich widnieje postać św. Barbary. W całości zachował się tylko jeden kafel z przedstawieniem księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji, znaleziony w 1836 roku na Górze Zamkowej w Cieszynie. W piątej gablocie wyeksponowane są kafle o motywach kontynuacyjnych (tapetowych), których wątki udało się w całości zrekonstruować rysunkowo, w tle przedstawione są również hipotetyczne rekonstrukcje pieców z Cieszyna. Obok widzimy nieglazurowane, renesansowe kafle z Zamku w Dzięgielowie z tekstem: „SLOWO PANE ZVSTAWA NA WEKI” co przekładając z języka czeskiego znaczy: „Słowo pańskie zostaje na wieki”. W ostatniej gablocie prezentujemy XIX i XX- wieczne kafle cieszyńskie z kolekcji prywatnych.
Wystawa czynna jest do 31 grudnia 2013 roku w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zorganizowana została przez Muzeum przy finansowym wsparciu Starostwa Cieszyńskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło czasopismo Świat Kominków.
Wystawa "Piękno, które grzeje" w Muzeum Śląska Cieszyńskiego
31 października, w zabytkowych wnętrzach Pałacu Larischów w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy pt.: „Piękno, które grzeje. Cieszyńskie kafle piecowe”.
- 06.11.2013 00:00 (aktualizacja 03.04.2014 14:14)
Reklama