Reklama

Sukces w Krakowie - można palić w kominkach!

Wczoraj 25.11.2013 r. w Krakowie odbyła się oczekiwana i wywołująca ogromne zainteresowanie i emocje Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której chciano uchwalić zakaz palenia węglem i drewnem pod pretekstem likwidacji smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.

Wczoraj 25.11.2013 r. w Krakowie odbyła się oczekiwana i wywołująca ogromne zainteresowanie i emocje Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której chciano uchwalić zakaz palenia węglem i drewnem pod pretekstem likwidacji smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.
V-ce Prezesowi OSKP Jackowi Ręka udało się już przed niemal dwoma miesiącami wpłynąć na zmianę pierwszej redakcji projektu Uchwały Sejmiku, który wtedy całkowicie eliminował zakaz palenia nie tylko węglem, ale i drewnem. Zaproponowany wtedy zapis, na wzór regulacji stosowanych w innych krajach europejskich takich jak Austria, Niemcy, Szwajcaria, miał wprowadzić podobne regulacje dopuszczające do stosowania tylko takie paleniska – urządzenia grzewcze na paliwa stałe, które spełniałyby określony poziom emisji zanieczyszczeń. Argumentowaliśmy, że przyczyną zanieczyszczeń są źle funkcjonujące urządzenia – paleniska a nie paliwo, stąd zakaz palenia węglem i drewnem jest niepotrzebny. Wg opinii radców prawnych Zarządu Województwa Małopolskiego, którzy przygotowywali wczoraj dyskutowaną nową propozycję Uchwały, Sejmik nie posiada możliwości prawnych wprowadzenia regulacji, które mogłyby określać poziom dopuszczalnych emisji w urządzeniach grzewczych. Nie było wiec według nich możliwości przyjęcia propozycji naszej branży, zakazującej stosowania „trujących” urządzeń grzewczych i wprowadzenia limitów emisyjności dla urządzeń. Wprowadzono więc Autopoprawkę Zarządu Województwa Małopolskiego, która kompromisowo zezwala na stosowanie kominków opalanych drewnem. W ten sposób zapewniono większość wśród Radnych, co pozwoliło na przegłosowanie Uchwały i wprowadzenie zakazu palenia jedynie węglem.
Można to wprowadzone do Uchwały rozwiązanie uznać za sukces działań OSKP. Miało więc sens wysyłanie pism wyrażających stanowisko branży zduńskiej w ramach konsultacji społecznych i podejmowanie wszelkich innych rozmów i działań zwłaszcza intensywnie zaangażowanego V-ce Prezesa. Kilkadziesiąt stron wyjaśnień i propozycji wysłanych przez niego do mediów, Zarządu i wszystkich Radnych, które polemizowały ze zwolennikami całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem, osobiste rozmowy i przekonywanie do naszych racji wraz z proponowaniem nowoczesnych rozwiązań stosowanych już w innych krajach – przyczyniło się ostatecznie do osiągniętego sukcesu. Ekolodzy musieli ustąpić i kompromisowy zapis został w końcu po 5-godzinnej dyskusji przegłosowany. Będzie na terenia Miasta Kraków dopuszczone stosowanie kominków, a więc możliwość spalania drewna.
Ponadto usłyszeliśmy zapewnienia Zarządu, iż zakaz palenia paliwami stałymi nie będzie rozszerzany poza Miasto Kraków, a wręcz zadeklarowano że będzie rozszerzony program wsparcia i dofinansowania wymiany starych, nie spełniających określonych limitów emisji spalin palenisk węglowych na nowe urządzenia spełniające już parametry czystego spalania. Jako branża stoimy w tym miejscu przed wielką szansą, by jak to ma już miejsce na zachodzie Europy wypromować wprowadzenie stosowania palenisk spalających drewno – biomasę tak typu kominkowego jak i piecowego. Będziemy musieli pokazać że stosowanie naszych paleniska na drewno, to najbardziej zrównoważony i najtańszy sposób produkcji odnawialnej energii (i to też energii „słonecznej”).
Wprowadzenie naszych palenisk kominkowych i piecowych w obszar wynikającego z przyjętej Uchwały programu wsparcia i dofinansowania, byłoby wielka szansą rozwoju naszej branży, której nie można już dzisiaj ograniczać tylko do budowy ozdobnych i rekreacyjnych kominków, ale której na powrót musimy przywrócić dawną jej rangę wynikającą z budowy pieców – urządzeń do ogrzewania domów.
Musimy przygotować się do tej szansy – choć trochę studząc emocje – trzeba założyć że będzie czekało nas jeszcze wiele pracy, aby te zamierzenia wprowadzić w czyn .Zapewne pomogą nam w tym wchodzące w życie od przyszłego roku rozwiązania zawarte w Dyrektywie Unijnej Ecodesign.
Ponieważ rzecz dzieje się na razie tylko w Krakowie, nadal w ramach swojego zaangażowania w OSKP V-ce Prezes – będzie zabiegał by dopilnować zrealizowania tych projektów.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama