Reklama

Kominek w mieszkaniu

Kominek w apartamencie wydaje się obecnie być luksusem. A przecież tradycyjnie do ogrzewania wielopokojowych mieszkań jeszcze do lat powojennych używano pieców kaflowych. Kominki, najczęściej o portalowej obudowie, czasami sytuowane były w salonach.
Kominek w mieszkaniu
Czarno-beżowy kominek gazowy Chazelles

 Kominek w apartamencie wydaje się obecnie być luksusem. A przecież tradycyjnie do ogrzewania wielopokojowych mieszkań jeszcze do lat powojennych używano pieców kaflowych. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

biokominek kominek w mieszkaniu
Kominek gazowy w bordowej oprawie,
Spartherm, Ebios Fire

 Zaczynając od prawnych aspektów posiadania kominka w mieszkaniu, należy zauważyć bardzo duże ograniczenia. Przede wszystkim budynek wielorodzinny powinien być już od początku projektowany z możliwością zastosowania kominków, a więc z zapewnieniem odpowiednich przewodów dymowych i wentylacyjnych, jak również pożądane byłoby doprowadzenie powietrza oddzielnym kanałem. Zgodnie z prawem jest to możliwe jedynie w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych niskich, czyli do 4 kondygnacji lub o wysokości do 12 m. Ważne jest, by kominek w mieszkaniu znalazł się w odpowiednio dużym pomieszczeniu. Zgodnie z prawem minimalna kubatura pomieszczenia z kominkiem to 30 m3. Nawet jeżeli traktujemy go jako urządzenie bardziej dekoracyjne niż grzewcze, należy pamiętać, że powinien być dobrany adekwatnie do wielkości ogrzewanej kubatury. Na 1 kW mocy kominka należy zapewnić minimalnie 4 m3 pomieszczenia, jednak nie mniej niż już wspomniana wielkość. Oznacza to, że kominek najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu wielopokojowym, o otwartych przestrzeniach lub w lokalach dwupoziomowych.

 Do „przyjaznych mieszkaniom” można zaliczyć niezbyt jeszcze popularne w naszym kraju kominki gazowe. Ich czystość, łatwość obsługi i bezpieczeństwo wręcz predysponują je do znalezienia się w ofercie apartamentów o podwyższonym standardzie.

Dla zwolenników żywego ognia pozostaje ostatnia możliwość – biokominki. Spalające się paliwo nie wymaga odprowadzania spalin, bo są nimi jedynie para wodna i dwutlenek węgla. Dają naturalny płomień i nieco ciepła, a ich wymiary umożliwiają umieszczenie nawet w bardzo małych mieszkaniach. Biokominek może być nawet powieszony na ścianie lub traktowany jako przestawny mebel.

Natalia Przesmycka

 Pełna wersja artykułu ukazała się w numerze 1(38)/2014 czasopisma Świat Kominków

kominek w mieszkaniu aranżacja
Kominki gazowe w klasycznych odcieniach czerni i bieli. Od góry: Stovax, MCZ/Wentor, M-Design, Kratki.pl

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama