Płomień Roku 2013
FIRMA ROKU
Złoty Płomień:
KRATKI.PL Marek Bal
Firma stale nas pozytywnie zaskakuje kolejnymi aktywnościami. Duża nie tylko skala, ale i zakres produkcji: od palenisk na drewno, przez własne wyłożenie Acumotte, biokominki, własne obudowy także z kamienia, do tego nowoczesny park maszynowy, laboratorium, obecność co najmniej w kilkunastu krajach i aktywność medialna wskazują, że nieoceniony jest też tutaj zgrany zespół firmy.
Złoty Płomień:
UNIROL sp. z o.o.
Za systematycznie powiększającą się ofertę palenisk, dobrze promowaną i przyjmowaną przez rynek.
Srebrny Płomień:
DARCO sp. z o.o.
Za uporządkowane podejście do biznesu i szereg aktywności, z obecnością na ISH na czele. Ciekawe podejście do biznesu zaprezentowało Darco, wprowadzając nową markę kratek Ventlab z półki premium.
Brązowy Płomień:
HOXTER
Brak kompleksów, rozwijająca się w tempie wręcz skokowym oferta i rozmach ekspansji Hoxtera w Europie z pewnością nie mogą zostać nie zauważone.
Płomień Roku 2013
PRODUKT ROKU
Złoty Płomień:
Wkłady kominkowe PL-500 Green i PP-500 Green, LECHMA
Nowa seria wodnych palenisk Lechmy wyposażona w system dopalania spalin spełnia surową niemiecką normę BImSch V2, która zacznie obowiązywać od grudnia 2014 roku. Produkty te pokazują, że polski producent cały czas się rozwija.
Srebrny Płomień:
Prototyp wkładu kominkowego H2O wytwarzającego energię elektryczną, SPARTHERM Feuerungstechnik GmbH
Mimo że jest to dopiero prototyp, niedostępny jeszcze w sprzedaży, to ciężko nie zauważyć urządzenia, które przełamuje sposób myślenia o kominku jako producencie energii, już nie tylko cieplnej, ale i elektrycznej.
Brązowy płomień:
Ceramika SOFT, SOMMERHUBER MANUFAKTUR
Kafle Sommerhuber niejednokrotnie były kreatorem kaflowych trendów i mód. Po zachwycie ostrymi liniami przyszedł czas na pożądane obłości i miękko prowadzone linie – po prostu ceramika w wersji SOFT.
Ekowyróżnienie Green Point:
Piec New Look, nagrodzony Plus X Award, WODTKE
Niemiecki producent od lat wyprzedza swoimi produktami tendencje. Piecyk New Look nie tylko prezentuje ciekawe wzornictwo, ale też został wyposażony w Wodtke HiClean, nowatorski ceramiczny filtr, dzięki któremu cząstki sadzy są spalane niemal bez reszty.
Płomień Roku 2013
BEZPIECZNY KOMINEK
Złoty Płomień:
POUJOULAT sp. z o.o.
Dobry komin przy współczesnych zaawansowanych technicznie urządzeniach to podstawa. Poujoulat, francuski potentat w tej dziedzinie, po raz kolejny dostępny dla polskich klientów.
Srebrny Płomień:
ZAKŁAD ELEKTRONICZNY TATAREK
Cały czas poprawiana elektronika sterująca marki Tatarek coraz szybciej dostosowuje się do oczekiwań użytkowników i instalatorów.
Brązowy Płomień:
MMH ECO-PAL sp.j.
Bezpieczne paliwo to ważny element nie tylko wpływający na jakość i ilość wyprodukowanego przez kominek ciepła, ale także na emisję szkodliwych substancji.
Brązowy Płomień:
BARLINEK S.A.
Pelety to ekologiczne paliwo, zdobywające coraz większą popularność ze względu na swoją jakość i przyjazność dla środowiska.
Ekowyróżnienie Green Point:
SZKOŁA DOBERGO KOMINKARSTWA Piotra Batury
Jedyne takie miejsce, gdzie szkolenia nie dotyczą produktów jednej, dwóch marek. Otwartość założyciela szkoły i skłonność do kombinowania oraz działania sprawiają, że jest to doskonałe miejsce, gdzie wszystkiego można dotknąć, pobabrać się w zaprawach i popalić do woli.
Ekowyróżnienie Green Point:
Jacek Ręka
Za dużą aktywność w poszerzaniu oferty materiałów zduńskich w połączeniu z systemem szkoleń dla wykonawców oraz – a może przede wszystkim – za dużą, odosobnioną w skali branży, aktywność podczas próby wprowadzenia zakazu palenia drewnem w Krakowie.
WYBÓR PROFESJONALISTÓW
ZAKŁAD ELEKTRONICZNY TATAREK
Iskra Roku 2013
WYDARZENIE
Akcja charytatywna „Kominek w Betlejem”
Akcja budowy kominka we Wspólnocie Betlejem zaangażowała wiele osób i firm kominkowych, a także samych mieszkańców Wspólnoty. Wśród darczyńców znaleźli się Waldemar Miłek, Spartherm, Kafel-Art, Godkowie, Rath, Kratki.pl, Wentor, Vitcas, Fenixus s.c. oraz OSKP. Dzięki ich współpracy powstał oryginalny kominek inspirowany twórczością Hundertwassera. Nagradzamy akcję jako wyróżniającą się i wartą naśladowania.
ISH FRANKFURT
Nie można nie zauważyć takiego wydarzenia, jakim są targi we Frankfurcie. Mimo że pogodzie udało się trochę skomplikować początek targów, bo śnieżyce w okolicach Frankfurtu uniemożliwiły wielu odwiedzającym dotarcie na czas, to kolejne dni były jak zwykle intensywne. Spotkania, prezentacje oferty, na jednym poziomie hali 6, gdzie znajdują się kominki, wrzało jak w ulu, znaczy, że się działo.
Iskra Roku 2013
PROMOCJA/DEBIUT
MACIEJ BURDZY
Niezwykła aktywność Macieja Burdzego zaowocowała powstaniem już nie tylko bloga, ale portalu Zduńskie opowieści. Duża częstotliwość wpisów przy ukierunkowaniu tematyki na zduństwo robi wrażenie.
KRATKI.PL Marek Bal
Szeroki wachlarz działań promocyjnych, przede wszystkim promocja kominków w programie „Bitwa o Dom” w TVN. Dzięki współpracy Kratek.pl z producentami programów telewizyjnych, rzesza telewidzów dowiedziała się o biokominkach. Nagroda za wielką akcję promocyjną dla kominków.
Iskra Roku 2013
MAŁA I MIKRO FIRMA
ZDUNI-EKSPRESJA OGNIA
Zduństwo to ich pasja i to widać, słychać i czuć.
KAFLARNIA GROCHOWSKI
Jedna z najstarszych polskich kaflarni stale się rozwija i szuka nowych wzorów. Jej ceramika cieszy się dużą popularnością wśród polskich zdunów.
SUPERPŁOMIEŃ
Christian Sommerhuber
Ulrich Brunner
Joseph Ortner
trzy osobistości branży kominkowej, dzięki którym powstało nowoczesne zduństwo.
CZARNY DYM
PROPOZYCJE ZAKAZÓW PALENIA DREWNEM w wielu gminach
Płomień Roku – nagroda przyznawana co roku przez redakcję Świata Kominków za osiągnięcia w ciągu minionych 12 miesięcy. Od 2007 roku, czyli pierwszej edycji nagród, liczba kategorii systematycznie się powiększała. Od kilku lat magazyn „Świat Kominków” przyznaje nagrody Płomień Roku. Od 2013 roku Złote, Srebrne oraz Brązowe Płomienie Roku przyznawane są w kategoriach: Produkt, Firma, Bezpieczny Kominek, natomiast Iskry Roku w kategoriach: Wydarzenie, Promocja/debiut, Mała i Mikro Firma oraz Wybór Profesjonalistów. Tradycyjnie przyznajemy SUPERPŁOMIEŃ dla osób, firm lub organizacji za całokształt działalności i szczególny wpływ na rynek i branżę kominkową. Zauważamy też zjawiska (zdarzenia, osoby, instytucje), które miały negatywny wpływ na kominki, w postaci CZARNEGO DYMU.