Reklama

Wystawa „Siemiatycze – od gliny do kafli” w Nałęczowie

Jednym z elementów akcji KOMINEK JEST EKO – Szkoła Bezpiecznego Palenia, trwającej w Nałęczowie w Nałęczowie w dniach 5-8 czerwca 2014, była wystawa fotograficzna „Siemiatycze – od gliny do kafli”, przygotowana przez Marcina Korniluka, siemiatyckiego zduna.
Wystawa  „Siemiatycze – od gliny do kafli” w Nałęczowie

Jednym z elementów akcji KOMINEK JEST EKO – Szkoła Bezpiecznego Palenia, trwającej w Nałęczowie  w Nałęczowie w dniach 5-8 czerwca 2014, była wystawa fotograficzna „Siemiatycze – od gliny do kafli”, przygotowana przez Marcina Korniluka, siemiatyckiego zduna.
W Siemiatyczach na Podlasiu od XIX wieku produkowane są kafle piecowe. W okresie międzywojennym w miasteczku blisko 70% mieszkańców pracowało w przemyśle kaflarskim, w okolicy były 23 kaflarnie, gdzie wytwarzano 75% kafli kwadrateli w Europie. Obecnie w Siemiatyczach funkcjonują 3 kaflarnie. Proces wyrobu kafli jest cały czas ten sam – są one wykonywane ręcznie i wypalane w piecach opalanych drewnem. Podlaskie piece wykonane z siemiatyckich kafli są nieodłącznym elementem podlaskich domów.

 

 

Zobacz wywiad z Marcinek Kornilukiem, autorem wystawy „Siemiatycze – od gliny do kafli”

 

 

 

 

Wystawa w Parku Zdrojowym w Nałęczowie składała się ze zdjęć prezentujących proces powstawania i wypalania kafli. Oprócz tego w namiocie prezentowane były żeliwne zabytkowe piecyki oraz drzwiczki piecowe z kolekcji Piotra Batury. Po raz pierwszy pokazano także logo mającego powstać Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach, którego inicjatorem jest Piotr Batura.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama