Salon stanowi wizytówkę naszego domu, dlatego powinien być zaprojektowany z największą dbałością oraz gustem. To właśnie w salonie toczy się wszelkie rodzinne życie, to tu bawią się nasze dzieci, gdy my odprężamy się albo pracujemy. To tu przez wspólne przebywanie ze sobą wzmacniamy nasze więzi rodzinne i budujemy trwałe ognisko domowe. To właśnie do salonu najczęściej zapraszamy gości i właśnie dlatego to miejsce powinno ukazywać walory naszego domu, nas samych, a kominek powinien przyczynić się do zbudowania nastrojowości tego wnętrza. W salonie kominek powinien odznaczać się wysmakowanymi detalami, dzięki którym nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Kominek jest doskonałą inwestycją w oryginalność, sprawiającą że przestrzeń staje się estetycznym, niepowtarzalnym, pełnym emocji miejscem, gdzie przy blasku ognia wspólnie spędzone chwile są jeszcze bardziej romantyczne i wznioślejsze, a my czujemy się bezpiecznie.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Kominek – główny punkt salonu
Ponieważ kominek stanie się niezwykle charakterystycznym punktem kompozycyjnym pomieszczenia na długie lata, jego umiejscowienie w konkretnej części pokoju dziennego musi być dobrze przemyślane. Dobierając kominek do salonu, należy przede wszystkim kierować się wielkością wnętrza, jego skalą, proporcjami, jak również stylistyką i estetyką całej strefy dziennej.
W przypadku wnętrz nowoczesnych, charakteryzujących się monochromatyczną kolorystyką, możliwości podkreślenia kominka są praktycznie nieograniczone. Ciekawym pomysłem może być stworzenie dla niego tła, np. z kamienia, betonu architektonicznego, drewna, a nawet tapety. Może się on stać głównym punktem naszego salonu również dzięki zastosowaniu niecodziennej designerskiej formy lub tworzyć nowoczesną instalację artystyczną. Z tego typu wyrazistymi dekoracjami należy uważać, jeśli występuje ich we wnętrzu więcej. Jeden mocny akcent, zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej, będzie lepszym rozwiązaniem, niż nagromadzenie faktur, kształtów i barw nie tworzących spójnej całości.
Oczywiście spośród całej gamy kominków możemy znaleźć uniwersalne, klasyczne modele, które idealnie wpiszą się zarówno w małe, jak i duże przestrzenie o zróżnicowanej stylistyce i niezmiennie będą dekoracją wnętrza niezależnie od biegu lat. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć klasyczne portale czy cylindryczne piece kaflowe z gładkich kafli oraz wolno stojące piecyki stalowe bądź żeliwne, charakteryzujące się nieprzemijającym wzornictwem.
Duży, mały, open space – czyli salon z kominkiem
Dobór modelu paleniska polega na jego odpowiednim wpisaniu w pomieszczenie, niezależnie od tego, czy stanowi ono przestrzeń zamkniętą, czy typu open space. Kiedy pokój dzienny płynnie łączy się z innymi strefami funkcjonalnymi domu, takimi jak kuchnia, jadalnia czy biblioteka, warto pomyśleć o ich symbolicznym oddzieleniu właśnie przy pomocy kominka. Warto wówczas zastanowić się nad wkładami kominkowymi panoramicznymi, dwustronnie otwartymi, narożnymi, bądź otwartymi z trzech lub czterech stron. Nie tylko będą się ciekawie prezentować, ale również dadzą wgląd w poszczególne strefy i dodadzą wnętrzu lekkości. W pomieszczeniach zamkniętych, pełniących wyłącznie funkcje pokoju dziennego, nie ma potrzeby dodatkowego dzielenia przestrzeni, dlatego najlepiej zdecydować się na umiejscowienie kominka na jednej ze ścian salonu lub w jednym z narożników.
arch. Monika Skóbel
Pełen tekst artykułu ukazał się w numerze 3(40) magazynu Świat Kominków