Reklama

Stal, szkło, beton na kominek

Beton - bez wątpienia materiał ten jest niezwykle odważny, gdyż wprowadza do pomieszczenia element niedokończenia, jednak pomimo tego jest coraz chętniej wybierany jako charakterystyczny punkt salonów, kuchni czy łazienek. Jego obecność widoczna jest również podczas aranżacji bryły kominka, gdzie zimny odcień betonu pięknie kontrastuje z ciepłą barwą roztańczonych płomieni.
Stal, szkło, beton na kominek
Kominek w betonowej oprawie, kominek podwieszony, Brunner

Solidny beton jako oprawa kominka

Beton - bez wątpienia materiał ten jest niezwykle odważny, gdyż wprowadza do pomieszczenia element niedokończenia, jednak pomimo tego jest coraz chętniej wybierany jako charakterystyczny punkt salonów, kuchni czy łazienek. Jego obecność widoczna jest również podczas aranżacji bryły kominka, gdzie zimny odcień betonu pięknie kontrastuje z ciepłą barwą roztańczonych płomieni.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 


Wszechstronna stal na kominek


Mniej przytłaczającym i lżejszym wizualnie materiałem jest z pewnością stal. W przemyśle kominkowym używana jest ona głównie przy produkcji wkładów kominkowych czy piecyków wolno stojących. Jest to materiał łatwy w obróbce, dający się formować bez większych problemów w różne kształty, np. koło, okrąg czy fale. Do tego dochodzi możliwość pomalowania stalowych elementów na dowolny kolor i przede wszystkim odporność na wysokie temperatury – ot, idealny materiał na kominek!

stalowa rama wokół kominka
Wkłady kominkowe w stalowych ramach, na górze postarzana stal typu corten wokół paleniska kominkowego Brunner, na dole stal szlachetna szczotkowana wokół paleniska Kratki

 

Lekkie szkło jako oprawa kominka


Do nowoczesnego duetu, jaki tworzą beton i stal, warto dodać trzeci element – szkło. Szkło w aranżacji kominka nie ogranicza się jedynie do szyby kominkowej, czy też szklanego elementu umieszczonego na podłodze, który chroni posadzkę przed wypadającym z paleniska żarem. Dzisiejsza, zaawansowana technologia sprawia, że szklane elementy są o wiele trwalsze i przyjmują różne formy od tradycyjnych, przezroczystych tafli szklanych przez te barwione na intensywny kolor, po efektowne szkło stapiane. Najpopularniejszym rozwiązaniem w wypadku dekoracji kominka jest umieszczenie szklanej ramki wokół paleniska. Tego typu detal dekoracyjny w subtelny sposób podkreśla blask płomieni, gdy wykonany jest z przezroczystego, lub mlecznego szkła, czy też przykuwa wzrok, kiedy ramka ma żywy intensywny kolor. Innym wariantem, jest pokrycie szkłem całej ściany, na której znajduje się kominek. Z pewnością jest to rozwiązanie droższe, ale też bardziej efektowne, bowiem duża, szklana tafla potrafi pięknie wyeksponować blask płomieni oraz nadać ciężkiej bryle kominkowej nieco lekkości.

Szkło w pomieszczeniu jest niezwykle nowoczesne. Jednak warto w dekoracji ograniczyć się do jednego elementu, który będzie zwracał uwagę. W innym wypadku wnętrze bardzo się ochłodzi, a element zaskoczenia zostanie zgubiony między wieloma szklanymi powierzchniami.

biokominek
mały, betonowy kominek, Ruby Fires

Razem wzięte - co wybrać na kominek?


Powyższe materiały występujące samodzielnie w pomieszczeniu z kominkiem tworzą niepowtarzalny klimat podkreślający piękno płomieni. Ze wglądu na ich charakterystykę, formę oraz dostępną kolorystykę również bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu z innymi nowoczesnymi materiałami. Na przykład beton będzie wyglądał idealnie w duecie ze szkłem, gdyż zyska na lekkości. Szkło dobrze poczuje się ze stalą, gdyż efekt blasku zostanie spotęgowany. Z kolei połączenie stali nierdzewnej z białym szkłem czy betonem nada wnętrzu nowoczesności i wrażenia minimalistycznej czystości. Szczególnie popularnym mariażem w świecie kominkowym jest także łączenie stali i kolorowego szkła, by nadać piecykom wolno stojącym żywszego charakteru. Dostrzegalne są również obudowy, które łączą kamień naturalny ze stalą nierdzewną w celu podkreślenia nowoczesności formy.

Wszystkie materiały, którymi zachwycała się epoka postmodernizmu, są dziś dostępne dla każdego. Są one jednak o wiele trwalsze i występują w wielu formach, gdyż technika ich wytwarzania na przestrzeni lat przeszła ogromną ewolucję. Trzeba pamiętać jednak, że nie wszędzie beton, stal czy szkło będą pasowały. Na pewno nie sprawdzą się one w pomieszczeniach z nikłą ilością światła dziennego, ponieważ przytłoczą one wnętrze swą ciężkością i chłodnym charakterem. Umiejętne wkomponowanie tego typu materiałów jest zatem nie lada wyczynem, jednak warto na nie postawić, gdyż z pewnością odwdzięczą się niebanalnym, ponadczasowym efektem – szczególnie gdy materiały te zestawimy z gorącym blaskiem wesoło tańczących płomieni.

 Pełen tekst artykułu ukazał się w numerze 3(40)2014 magazynu „Świat Kominków”


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama