Wawel
Miłośnik starych pieców i sztuki kaflarskiej nie będzie rozczarowany zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu. Na wystawie „Wawel zaginiony” podziwiać może 140 zabytkowych kafli, które zdobiły niegdyś królewskie piece. Z kolei w komnatach zamku, na pierwszym i drugim, bardziej reprezentacyjnym piętrze, ustawione zostały wspaniałe piece z magnackiej rezydencji Wiśniowieckich. W kilku salach zachowały się również kominki, z których zwłaszcza jeden, barokowy – zbudowany dla Zygmunta III Wazy – świadczy o monumentalności siedziby królów Polski w dawnych wiekach.
Dorota Gabryś
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Piecowe bonsai
Los sprzyja tym, którzy chcieliby cieszyć oko urodą pieca na co dzień. Jeśli nie pełnowymiarowy i zabytkowy oryginał, to miniaturę pieca mogą mieć w zaciszu własnego domu, nawet gdy trudno go nazwać rezydencją czy choćby willą. Dzięki ministerialnemu wsparciu działalności Aliny Sawickiej i Anny Strzelczyk oraz niesłabnącej determinacji Piotra Ciszka, kolekcja dostępnych miniatur wciąż wzbogacana jest o nowe wzory. Jest więc szansa na odnalezienie głębokiej i wciągającej pasji lub zarażenie nią kogoś, kto do tej pory o pięknie zabytkowego pieca nawet nie słyszał. W końcu czas prezentów, zwłaszcza tych ciepłych, z sercem „uduchowionych”, trwać może każdego dnia.
Agnieszka Krysa
Kominek – serce domu
Palący się ogień nadaje specyficzną rangę każdemu wydarzeniu rodzinnemu i towarzyskiemu. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia czy sylwestrowe spotkanie z wygaszonym kominkiem. Płonący ogień uświetnia takie chwile. Jeżeli kominek znajduje się we wnętrzu, to w te dni po prostu musi palić się w nim ogień.
Dla architekta kominek jest sercem domu także z innego względu – znajduje się w jego centralnej części i organizuje przestrzeń, sprawiając, że życie toczy się wokół niego. Należy zatem przewidzieć odpowiednią przestrzeń mu towarzyszącą, różną w zależności od potrzeb i wymagań mieszkańców, uwzględniając ich życie rodzinne i towarzyskie.
mgr inż. arch. Natalia Przesmycka
Kominek w zgodzie z feng shui
Kominek może znajdować się w centrum domu, może być jego sercem. Nie oznacza to wcale, że jest to jedyne miejsce, gdzie powinien się znaleźć. Ogień dzisiaj jest tak korzystnym elementem domu, że można pielęgnować go w każdej części przestrzeni mieszkalnej.
W feng shui – chińskiej sztuce aranżacji przestrzeni, zarówno bliższej, jak i dalszej – dom tradycyjnie przyrównuje się do organizmu człowieka, a zatem nie jest obojętne, co zajmuje jego środek, czyli co jest jego sercem. Sam środek domu, samo centrum bardzo często było i nadal jest miejscem dla paleniska, pieca lub innej formy żywego ognia.
Jacek Kryg
Kominki z puzzli
Kilka lub kilkanaście rodzajów kamieni zestawionych naraz, porozbijanych na tysiące kawałeczków o różnej często wielkości, formie, mieniących się całą feerią barw, odcieni i refleksów, układane misternie i żmudnie, cząstka po cząstce, w absolutnie dowolne sceny i obrazy, gdzie pędzlem jest sama ręka wykonawcy, a farbą - bezużyteczny wydawać by się mogło - kamienny gruz. To potencjał drzemiący w mozaice. Korzystanie z jego dobrodziejstwa jest wyzwaniem, którego podejmuje się dziś niewielu artystów. A jeszcze mniej wiąże swą twórczość z kominkiem. Mozaista Waldemar Miłek jest jednym z nich.
Agnieszka Krysa
PIEC – AKROBATA
Spróbujcie Państwo stanąć na jednej nodze i... przeczytać ten tekst. Trudne? A proszę spróbować stojąc na jednej nodze ogrzewać dom! Niewykonalne? Jest cała grupa wolno stojących pieców wykonujących w tej akrobatycznej pozycji zadania grzewcze. Wykonując swoje obowiązki, starają się przy tym pięknie i modnie wyglądać. Wszystko, oczywiście, w akrobatycznej, jednonożnej pozycji.
Nie wiadomo, jak i kiedy to się zaczęło, ale z roku na rok rośnie ilość stojących na jednej nóżce pieców kominkowych. Może jest to sprawa lekkości bytu, którą taka szczupła noga daje w porównaniu z urządzeniami stojącymi na potężnych podstawach lub lżejszych, ale wielu nogach. Może jest to łatwość czytelnego optycznie podziału na podstawę, palenisko i rurę odprowadzającą spaliny...
Wh
Sposób na pelety - ZBIORNIKI
Myśląc o peletach, mamy przed oczyma najczęściej pelety w małych, 15 kilogramowych workach. To bardzo niepraktyczny schemat. Wyobraźmy sobie jak wyglądałby rynek motoryzacyjny, gdybyśmy zamiast tankować benzynę za pomocą dystrybutorów byli zmuszeni kupować ją w kanistrach? Znacznie ciekawszym rozwiązaniem dla całej logistyki rynku peletów jest ich przechowywanie w specjalnych, centralnych zbiornikach w środku lub na zewnątrz domu.
Lech Kowalewski