Reklama

Gorąca sztuka przy kominku

"Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienia". Słowa Josepha Conrada ukazują, jak wielką moc oddziaływania posiada sztuka, w tym także malarstwo. Dlaczego zatem z obrazu nie uczynić głównej ozdoby kominka?
Gorąca sztuka przy kominku
Kominek w zabudowie meblowej Conmoto / Skantherm Polska

Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienia. Słowa Josepha Conrada ukazują, jak wielką moc oddziaływania posiada sztuka, w tym także malarstwo. Dlaczego zatem z obrazu nie uczynić głównej ozdoby kominka? Ten element twórczy jest na tyle niezwykły, że odzwierciedla zarówno estetyczne zainteresowania właścicieli, jak i dopełnia wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 
gazowe palenisko kominkowe
Kominek wbudowany w czarną ścianę, 
Dru

Kominek i obraz

Jednak obraz nad kominkiem nie musi przedstawiać tradycyjnych wiejskich widoków i być staromodny, oprawiony w ciężkie ramy. Na przestrzeni wieków połączenie obrazu i kominka uległo znacznej przemianie. Zmieniły się formy zarówno kominków, jak i malowideł, przez co stały się one bardziej dynamiczne i współczesne. Dzięki zawieszeniu obrazu nad kominkiem możemy zwrócić uwagę na ścianę, na której się on znajduje. Co ważne, przy doborze odpowiedniego dzieła nie trzeba być wytrawnym znawcą malarstwa, wystarczy wyczucie stylu oraz jasno określone kryteria dotyczące końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać.

kominek w rogu totem
Kominek narożny Totem

Mniej znaczy więcej w aranżacji kominka


Styl oraz forma urządzenia grzewczego pełnią ważną rolę przy wyborze obrazu nad kominek. Dzieło nie powinno zbytnio odbiegać od głównej stylistyki kominka, ponieważ grozi to stworzeniem nieprzemyślanej kompozycji. Owszem, mieszanie stylów jest obecnie bardzo na czasie i świadczy o dojrzałości dekoratorskiej właścicieli, ale należy pamiętać, aby w nowoczesnych pomieszczeniach klasyczne dodatki dobierać z wyczuciem i uwagą, żeby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Inną sprawą jest stosunek wielkości obrazu do wielkości kominka. Zbyt małe obrazy „gubią się” w pomieszczeniu i są niewidoczne, z kolei zbyt duże odwrócą uwagę od paleniska. W takim przypadku warto kierować się wówczas zasadą: „mniej znaczy więcej”.

Sztuka ma wielką moc oddziaływania. Dlatego podczas aranżacji przestrzeni wokół kominka warto swój wzrok zwrócić w stronę obrazów. Są one niezwykle, ponieważ odzwierciedlają nie tylko estetyczne zainteresowania właścicieli, ale dopełniają wnętrze nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Jednak obrazy nad kominek to nie tylko ogromne malowidła w złotych ramach, które znamy z pałaców i dworów. Dzisiejsze trendy są subtelniejsze, co nie oznacza, że nie zaskakują. Wybierać możemy w grafikach o mocnym nasyceniu kolorystycznym, które z pewnością zwrócą uwagę na ścianę z kominkiem. Jeśli jednak wolimy stonowane kolory warto zastanowić się nad nowoczesnymi szkicami utrzymanymi w monochromatycznych barwach lub nad obrazami w formie clip artu. Ciekawym rozwiązaniem są także fotoobrazy w przeróżnych rozmiarach, z których dodatkowo można stworzyć ciekawy dyptyk lub tryptyk. Wyborów jest naprawę wiele, ale rzeczą najważniejszą w tym temacie jest fakt, by obraz nie dominował nad kominkiem. Ma on być jego uzupełnieniem i sprawić by wnętrze nabrało pożądanego charakteru.

Katarzyna Cypryś


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama