INSPIRACJE
Różne oblicza domów na wsi
Dom na wsi może być tak różny, jak różne mogą być style życia jego mieszkańców. Inaczej będzie funkcjonował dom, w którym ciągle lub przez większość czasu ktoś przebywa, a inaczej dom ludzi wyjeżdżających rano i powracających wieczorem po pracy w mieście. W zależności od funkcjonowania rodziny i jej potrzeb, różna jest rola kominka. To, jakim rodzajem budynku jest "dom na wsi" określa prawo miejscowe, rozróżniając zabudowę zagrodową, jednorodzinną lub rekreacji indywidualnej. Jedynie w przypadku tych ostatnich kominek lub piec mogą stanowić jedyną instalację ogrzewczą, w innych przypadkach są one dodatkowym elementem grzewczym.
Natalia Przesmycka
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Kształty wody 2015
Wkłady z płaszczem wodnym zostały doprowadzone technicznie do poziomu spełniającego ostre wymagania, a także zostały doprowadzone do wysokiego poziomu estetycznego, nie można ich więc dłużej traktować jako „gorszego” kominkowego brata i pokazywać im miejsce w kotłowni. Technika i woda, estetyka i woda – to już nie są kolidujące ze sobą rozwiązania. Dzisiaj już tylko realne potrzeby przyszłego użytkownika oraz… pieniądze decydują o tym, czy w jego domu pojawi się wkład kominkowy, piec czy piecyk wolno stojący.
Witold Hawajski
Piece „na wodę”, czemu nie?
Kominkowe wkłady z płaszczem wodnym już od lat cieszą się dużą popularnością. Powodów tej popularności jest wiele, głównie natury ekonomicznej. Obecnie mamy do czynienia z kolejną generacją tych urządzeń, a oferowane paleniska wodne są bardziej wydajne, łatwiejsze w obsłudze i bardziej bezpieczne niż modele sprzed lat. Są też, nawet dla kompletnego laika, znacznie bardziej estetyczne, nie różniąc się zewnętrznie od powietrznych odpowiedników. W efekcie piecyki z wymiennikiem wodnym opalane drewnem, a szczególnie piecyki peletowe „na wodę”, to aktualne europejskie hity!
Witold Hawajski
Kominki z paczki
Przyjeżdża dostawczy samochód firmy kurierskiej, opuszcza się winda i na paletowym wózku wyjeżdża paczka, no może dwie paczki, a w nich nasz… kominek. Czy to nie jest piękne? Chociaż kominki „z paczki” w przygotowanych fabrycznie zestawach to nic nowego, wystarczy popatrzeć na materiał graficzny, który towarzyszy temu tekstowi, by zobaczyć, jak bardzo oferta „gotowców” dopasowała się do współczesnych wymagań technicznych i estetycznych.
Witold Hawajski
Kominki Bolesława Książka
Bolesław Książek to jeden z najbardziej cenionych polskich artystów-ceramików drugiej połowy XX wieku. Znakomity technolog, twórca pełen pasji, w wyjątkowy sposób wyczulony na kolorystyczne i fakturalne walory ceramiki, ceniący eksperymenty i niestroniący od nietypowych rozwiązań. Niektóre z jego kominków to niezwykle rozbudowane konstrukcje, obejmujące całe ściany, łączące się z ceramicznymi półkami. Inne są skromniejsze, a ich dekoracyjne walory podkreślają pojedyncze płaskorzeźbione akcenty i wyrafinowana kolorystyka.
Bożena Kostuch
PODRÓŻE
Piece z fabryki C.W. Fleischmanna
Firma Christiana Wilhelma Fleischmanna istniała w Norymberdze w latach 1829–1904. Produkcją pieców kaflowych zakład zajmował się około pół wieku. Zamawiano je (zwłaszcza repliki tzw. staroniemieckich pieców) głównie do obiektów typu rezydencjonalnego – do rezydencji królewskich i arystokratycznych, nie tylko na terenie Niemiec, ale także w Anglii, Austrii czy Rosji. Piece z Norymberskiej Fabryki Wyrobów Glinianych C.W. Fleischmanna trafiały także do pałaców i dworów dawnych Prus Wschodnich, Prus Zachodnich, Pomorza i Śląska.
Weronika Wojnowska, Jagoda Semkow
KOMINEK DOSTĘPNY
Kominkowe izolacje
Materiały izolacyjne są nieodłącznym elementem nowoczesnego kominka. Ciągle najbardziej popularny w Polsce typ kominka powinien mieć zaizolowaną całą komorę, w której powietrze nagrzewa się od korpusu paleniska. Również kominki wykonane w taki sposób, że kumulują część ciepła w wodzie, szamocie czy kaflach, powinny mieć niektóre ze ścian izolowane termicznie, głownie te, które przylegają do ścian budynku.
Witold Hawajski
BEZPIECZNY KOMINEK
Elementarz palacza
Kupno drewna opałowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Warto więc zapoznać się z elementarzem palacza, który pomoże w odniesieniu się do ubiegłosezonowych wyborów w zakupie drewna, jego późniejszym przygotowaniu i przechowywaniu. Wiedza ta jest niezbędna, jeśli chcemy mówić o efektywnym paleniu w kominku.
Lech Kowalewski