Reklama

Kochamy Kominki - warto mieć kominek w domu

KOCHAMY KOMINKI - zapraszamy do wspólnych działań. Kominki i piece opalane drewnem są nie tylko źródłem wielu przyjemnych chwil, ale popularnym w Polsce źródłem ogrzewania i dogrzewania. W sytuacjach awaryjnych (brak prądu) mogą swoim ciepłem wręcz ratować zdrowie i życie! Jeśli będą to urządzenia spełniające normy, prawidłowo zbudowane czy zainstalowane, oraz poprawnie eksploatowane, nie widzimy powodów, by ich użytkownicy aktualni i potencjalni mieli obawy zdrowotne.
Kochamy Kominki - warto mieć kominek w domu
Kominek z paleniskiem narożnym, Spartherm

 Rozpoczynamy akcje Kochamy Kominki (także piece). Zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, że kominki i piece budzą w nas tyle  emocji i pozytywnej energii. My wiemy dlaczego... 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Kominki i piece opalane drewnem towarzyszą ludziom od setek lat, dając ciepło i relaksujący widok ognia.

Od ostatnich 20-25 lat mamy do czynienia z uprzemysłowieniem rzemieślniczej dotąd technologii wytwarzania. W związku z przejęciem wytwarzania palenisk i osprzętu przez przemysł, wyroby w ten sposób powstające podlegają certyfikacji, tak jak inne sprzedawane w Unii Europejskiej. Szczególnie w ostatnich kilku latach miała miejsce istotna faza dopasowania palenisk kominkowych (wkładów) i pieców do ostrych wymagań dotyczących sprawności urządzeń, głównie pod kątem zmniejszenia emisji CO2 oraz pyłów. Praktycznie wszyscy producenci przekonstruowali swoje wyroby i usprawnili, a z oferty wycofali te, które nowych przepisów nie spełniały.                                               

W zasadzie możemy powiedzieć, że większość europejskich produktów kominkowych, w tym coraz więcej polskich, spełnia już dzisiaj wymagania norm wybiegające kilka czy nawet kilkanaście lat do przodu. Rzemieślnik, zdun, kominkarz czy instalator uczestniczą w doborze elementów składowych i ostatnim etapie budowy kominka u klienta, ale ich praca jest niezbędna. Rozbudowany i powszechny system dokształcania w oparciu o organizacje społeczne producentów i dystrybutorów w efekcie daje coraz wyższy poziom kominków i pieców jakie powstają w polskich domach. W wielu dziedzinach jest to już dobry poziom europejski!

Kominki i piece opalane drewnem są nie tylko źródłem wielu przyjemnych chwil, ale popularnym w Polsce źródłem ogrzewania i dogrzewania. W sytuacjach awaryjnych (brak prądu) mogą swoim ciepłem wręcz ratować zdrowie i życie! Jeśli będą to urządzenia spełniające normy, prawidłowo zbudowane czy zainstalowane oraz poprawnie eksploatowane, nie widzimy powodów, by ich użytkownicy aktualni i potencjalni mieli obawy zdrowotne. Tym bardziej, że spalając w kominkach biomasę przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2 i zużywania paliw kopalnych. Z tych powodów kominki i piece są mile widzianymi i często dotowanymi urządzeniami w wielu krajach Unii Europejskiej. Nawet w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych ich obecność jest uznana za celową. Zawsze też w Europie decyduje kryterium jakości urządzenia i paliwa oraz prawidłowej eksploatacji, a nie całkowity zakaz na zasadzie „nie bo nie”.

Świat Kominków, jako magazyn popularyzujący od roku 2003 kulturę ognia, nie może być obojętny na wszelkie bezmyślne i nieuzasadnione próby dyskredytowania kominków. Oczywiście tak jak każdy mieszkaniec Polski chcemy oddychać „czystym powietrzem” i pragniemy, by również następne pokolenia mogły się tym cieszyć. Dlatego inicjujemy i włączamy się we wszystkie działania mające i propagujące takie cele. Chcemy rzeczowo i realistycznie przedstawiać zalety i zagrożenia związane z użytkowaniem palenisk na drewno i sposoby ich usprawniania. Chcemy, by Polacy mieli dostęp do domowego ognia i ciepła, ograniczony jedynie parametrami urządzeń i jakością paliwa oraz by polska branża kominkowa w sposób dający jej możliwość funkcjonowania i rozwoju mogła mieć swój wkład w poprawę jakości powietrza w Polsce.


Witold Hawajski
redaktor naczelny Świata Kominków

Dariusz Marciniak, wydawca


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama