Reklama

Szarość w kominkach

Od jakiegoś czasu coraz częściej w wystroju wnętrz dominują szarości. Odcienie czerni i bieli okazują się często zbyt oczywiste. Jednak pomiędzy nimi znajduje się cała paleta szarości, która przedstawia ogromny wachlarz możliwości zabawy nie tylko kolorem, ale i naturalną fakturą materiałów dostępnych w tego typu odcieniach. Tłumaczy to popularność surowego, na pierwszy rzut oka i wydawałoby się nieatrakcyjnego betonu czy steatytu. Ta moda przeniosła się też na kominki.
Szarość w kominkach
Kominek steatytowy Tulikivi

Szarości w kominku

Od jakiegoś czasu coraz częściej w wystroju wnętrz dominują szarości. Trendy te widoczne są w magazynach wnętrzarskich i na imprezach targowych poświęconych wnętrzom. Odcienie czerni i bieli okazują się często zbyt oczywiste. Jednak pomiędzy nimi znajduje się cała paleta szarości, która przedstawia ogromny wachlarz możliwości zabawy nie tylko kolorem, ale i naturalną fakturą materiałów dostępnych w tego typu odcieniach. Tłumaczy to popularność surowego, na pierwszy rzut oka i wydawałoby się nieatrakcyjnego, betonu czy steatytu. Do tej grupy można zaliczyć coraz chętniej wykorzystywaną w obudowach kominków, a nie tylko piecyków, metaliczną i chłodną stal. Warto zaznaczyć, że odcienie szarości doskonale komponują się z intensywnymi barwami, takimi jak: zielenie, świeże limonki, orzeźwiające turkusy czy ciepłe i ożywcze czerwienie i pomarańcze. Kominek wykonany w tej kolorystyce zawsze będzie intrygujący i w zależności od dodatków umieszczonych w pomieszczeniu może wywoływać różne uczucia i w różny sposób wpływać na nastroje domowników.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

steatyt
kominki steatytowe Nunnauuni

 Steatytowe królestwo kominka

Steatyt to szary kamień, który od lat znany jest ze swoich znakomitych właściwości akumulacyjnych. Potrafi zgromadzić w swojej masie sporą ilość ciepła, które później przez wiele godzin równomiernie oddaje. Wykorzystywany jest od lat w obudowach wolno stojących piecyków, a przez skandynawskich producentów od dawna stosowany był do budowy kilkutonowych konstrukcji kominkowych. Mimo fantastycznych parametrów technicznych, kominki te często nie zachwycały urodą, były zbyt potężne i przytłaczające, a ich ciężar był prawdziwym utrapieniem dla stropów. Biorąc pod uwagę wysoką cenę tego materiału, były to naprawdę poważne inwestycje. Mimo iż nie mieszkamy w Skandynawii, warto, byśmy skorzystali z walorów steatytu. Nowe propozycje kominków wykonanych z tego materiału są zgrabne i bez problemu wpiszą się niemal w każde wnętrze. Proste, zazwyczaj prostopadłościenne lub owalne, niewielkie, jeśli chodzi o rozmiary, bryły, z nowocześnie wykończonym paleniskiem to obecnie standard. Można pokusić się o obudowę paleniska na bazie cienkich płytek ze steatytu, które układane są na całej powierzchni – wtedy będzie to nie tylko ciekawy materiał wykończeniowy, ale i przyjazny dla nas sposób ogrzewania salonu.

Kominki a ściany z betonu

W przeciwieństwie do znanych z piosenki domów z betonu, we wnętrzach wykończonych na bazie tego materiału nie brakuje pewnie nie tylko „wolnej miłości”, ale wolności w ogóle. Aranżacja kominkowa z surowego betonu stanowi o braku ograniczeń i zachamowań. Jest to chyba jeden z najodważniejszych dostępnych obecnie materiałów wykończeniowych. Surowy, dostojny, elegancki, a do tego ekscentryczny. Trzeba mieć odwagę, żeby się na niego skusić, ale efekty potrafią przebić najśmielsze oczekiwania inwestora. Najczęściej spotykaną formą są obudowy kominkowe na bazie gładkich kawałków surowego betonu łączonego widocznymi, wprowadzającymi nieco industrialny charakter, śrubami. Stosowany jest też beton w wersji chropowatych wylanych ścian, jednak jest to najsurowsza i najbardziej ascetyczna z możliwych propozycji.

Budowa kominka z betonu

Mogłoby się wydawać, że budowa kominka z betonu to łatwizna. Nic bardziej mylnego. Mimo że jest to może mniej pracochłonny materiał niż kafle czy rzeźbiony kamienny portal, to osiągnięcie zamierzonego efektu, udającego niedopracowanie, wymaga sporego nakładu pracy i umiejętności obchodzenia się z tak specyficznym materiałem. By podkreślić podstawowe jego atuty, wymagana jest precyzja. Nawet niewielki bałagan czy niedokładność potrafią zniszczyć cały efekt. Symetria, równomierność rozmieszczenia łączeń betonu – jeśli na tym opiera się aranżacja kominkowej obudowy – są kwestiami priorytetowymi. Nie bez znaczenia pozostają także dodatki, które powinny być dokładnie przemyślane. Dobrze jest, gdy ocieplają trochę wnętrze. Najlepiej sprawdzą się ostre, zdecydowane kolory w połączeniu z miękką (choć raczej nie pluszową) tapicerką. Unikałabym skóry, gdyż surowość takiej aranżacji sprawi, że stanie się to raczej przestrzeń biurowa niż domowa. Zabawa z betonem to raczej zadanie dla doświadczonych projektantów, ponieważ samodzielnie trudno zachować odpowiednie proporcje i stworzyć na bazie tego materiału ciekawą aranżację. Jest to także propozycja przeznaczona dla przestronnych i dobrze nasłonecznionych wnętrz. Zakochani w oziębłości betonu, którzy nie mają odwagi sięgnąć po indywidualny projekt, mogą skorzystać z oferty gotowych kominków betonowych w wersjach z paleniskiem płaskim, czy kominkiem narożnym.

Aldona Mazurkiewicz

kominek steatytowy, betonowy
Od góry: kominek wbudowany w betonową ścianę Calho;
kominek dwustronny w betonowej oprawie, KominkiSeguin;
 beton w kominku, Spartherm;
 kominki staeatytowe, Tulikivi
kominek steatyt
Od lewej: Tulikivi; Kominki Brunner, obudowy betonowe

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama