Reklama

Świat Kominków nr3/2016 (48)

W kolejnym, 48 numerze magazynu Świat Kominków znajdziemy informacje na temat kominków narożnych, zapoznamy się z kuchennymi tendencjami 2016, dowiemy się jak wybrać firmę idealną oraz czy opłaca się ogrzewać drewnem? Poznamy także zwycięzców Ofenflamme 2015 i dowiemy się jak bezpiecznie grillować.
Świat Kominków nr3/2016 (48)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INSPIRACJE

 

                                                                                       

Narożny obiekt pożądania

 

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to czas, kiedy gotowanie przestało być tabu, kuchnie                          

zostały otwarte i zaczęły stanowić funkcjonalną wspólnotę z „jadalnią” lub „salonem”.

Ten czas to również moda na lofty, zupełnie otwarte wielkie wnętrza.

Ta architektura wnętrz to prawdziwa „woda na młyn” czy raczej „ogień na ruszt” dla narożnych

palenisk i budowanych na ich bazie kominków.

Taki właśnie model kominka zmarginalizował popularne w niektórych rejonach Europy piece kaflowe.

Ze swoimi malutkimi szybkami-dziupelkami nie mogły konkurować z bezwstydnie rozchylonym

na świat narożnym paleniskiem kominkowym.

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

Kominek czy piec?

 

Dziś zarówno wśród kominków jak i pieców znajdziemy sposoby wykończenia i aranżacji, które są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymyślne gusta. I na przekór stereotypom piec wcale nie musi być tradycyjny i obłożony kaflami, zresztą kafle też mogą wcale nie przypominać swoich tradycyjnych pierwowzorów. Z kolei kominek równie dobrze może występować w oprawie z kafli jak i innego dostępnego materiału. I jak tu wybrać? Czy ten pakiet informacji wystarczy? Z pewnością nie, bo najważniejsze jest zawsze dostosowanie urządzenia do własnego trybu życia, lokalizacji i potrzeb.

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasja

 

Często się mówi, że wartością firmy są ludzie. Ludzie z pasją i oddaniem. Jeśli do tego dodamy odpowiednią dozę szaleństwa, to powstanie mieszanka idealna. Taki zespół osób zakochanych w kaflach spotkać można w białostockiej kaflarni Kafel-Kar. Pasją i miłością do ceramiki Rafał, który w kaflarni się wychował, a później z niej uciekł, by poznawać świat, ostatecznie zaraził żonę Sylwię i resztę współpracowników. Z uśmiechem na twarzy wspomina czasy, kiedy bardzo chciał zajmować się czymś innym. Życie jednak pokierowało inaczej. Przejął rodzinną kaflarnię i odkrył w sobie pasję do ceramiki i ciepła.  

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchenne tendencje 2016

Powrót kuchenki na drewno do współczesnego domu wcale nie oznacza, że do nowoczesnego wnętrza trafiają archiwalne modele lub magazynowe resztki. Coraz rzadziej też spotyka się wykonywane techniką zduńską „na miejscu” potężne kuchnie kaflowe. Tak jak w kominkach królują proste w montażu wolno stojące piecyki, tak i w kuchniach zainteresowanie zdecydowanie przeszło na modele przenośne. Nie oznacza to, że kaflarnie i zduni w 2016 roku nie mają zupełnie nic do roboty! Domy zmieniły się, są lepiej izolowane, niskoenergetyczne… Kuchenka to w końcu też jest palenisko, więc emisja ciepła, CO2 i pyłów zawierających cząstki stałe, musi spełniać współczesne wymagania.

Witold Hawajski

 

 

 

KOMINEK DOSTĘPNY

ABC KOMINKA. Ogień w ogrodzie

 

Gdy tylko nadchodzi wiosna życie towarzyskie przenosi się z salonu do przeszklonego ogrodu zimowego, na taras lub do ogrodu. Okazuje się, że scenariusz ten nie dotyczy wyłącznie odległych i faworyzowanych klimatycznie miejsc, takich jak południowa Europa czy Kalifornia, ale również… Polski.

Od kilku lat Polacy nie tylko grillują w swoich ogrodach, ale również po prostu tam spotykają się w celach towarzyskich. Podobne zjawisko ma miejsce w kawiarniach, restauracjach… Gdy tylko przygrzeje słońce, goście chętniej korzystają z wystawianych na zewnątrz stolików. By uprzyjemnić „outdorowe”(modne słowo!) spędzanie czasu, przygotowano kilka kominkowych produktów.

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZNY KOMINEK

 

                                                                                                                                                                                                                                     

 

 Piec kaflowy "na wodę"

O zaletach pieca kaflowego można długo opowiadać. Piec jest stworzony do ogrzewania. Wytwarza on ciepło w najbardziej przyjaznej dla człowieka                                                    formie. Ciepło to wytwarzane jest w dużych jednorazowych porcjach, a drewno załadowywane do pieca tylko kilka razy na dobę, a nie – jak w                                                          przypadku kominka – dokładane niezliczoną ilość razy. No, ale w kominku chodzi głównie o przyjemność, a w piecu, jak wspomniałem, głównie o                                                        ciepło. W przypadku pieca mamy do czynienia z pełnym, ekologicznie korzystnym spalaniem drewna, a nie „zredukowanym”, pozbawionym tlenu                                                        duszeniem szczapek drewna. 

  Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

Firma idealna

Najważniejszym wyborem, jakiego musimy dokonać zanim zbudujemy kominek naszych marzeń, jest wybór odpowiedniej firmy kominkowej. Nie tylko zmaterializuje ona nasze domowe ognisko, ale i zawróci ze źle obranej drogi i będzie służyła fachową obsługą i doradztwem. Szukamy więc firmy idealnej. Obiektywnie rzecz biorąc, ideały nie istnieją. Chodzi jednak o to, by – tak jak przy wyborze partnera – wybrać firmę, która do naszego indywidualnego ideału się zbliży.  

Magdalena Balicka

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama