INSPIRACJE
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Ogień w centrum

Centralnie usytuowane kominki podobają się prawie każdemu. Ich luksusowy charakter wiąże się przede wszystkim z wymaganiem większej przestrzeni niż urządzenie wciśnięte w ścianę czy pod schody. Jeżeli jednak marzymy o takim rozwiązaniu, to warto budując dom o nie zawalczyć. Może zamiast ścianki wydzielającej kuchnię od salonu da się postawić piec ogrzewający oba wnętrza? A może wokół kominkowej wyspy rozmieścić wszystkie inne strefy funkcjonalne we wnętrzu? Pomysłów jest wiele, a każdy dom jest inny, śmiało więc rozwiązujmy kominkowe dylematy już na etapie pierwszego szkicu, bo po wybudowaniu może być już na niektóre rozwiązania zbyt późno.
Natalia Przesmycka
Może piecyk? Co wybrać?

Jeszcze kilka lat temu Polacy bezdyskusyjnie wybierali kominek. Obecnie, chociaż kominki ciągle stanowią zdecydowaną większość, wątpliwości pojawiają się coraz częściej... Dlatego, że można wybierać wśród innych urządzeń, w tym piecyków. Tanich i drogich, szarych i kolorowych, retro i nowoczesnych, na drewno i pelety, albo na oba te paliwa, stalowych, żeliwnych, wykończonych kafelkami lub steatytem. Są w ofercie anonimowe produkty i wyroby znanych producentów, często tworzone przy udziale wysokiej klasy projektantów.
Witold Hawajski
Nieśmiertelny

Producenci wkładów kominkowych jako alternatywę proponują gotowe paleniska… otwarte. Drugie życie otwartego kominka? Absolutnie nie! Palenisko otwarte jest nieśmiertelne, nigdy więc nie umarło i możemy mówić raczej o jego kolejnej młodości. Widocznie możliwość spędzenia relaksujących chwil przy prawdziwym ogniu jest nie mniej ważna, niż ogrzewanie domu. Wciąż jest w nas kawałek pierwotnego człowieka, chociaż mamy XXI wiek. Mimo Internetu, smartfonów, dronów cieszymy się, że „możemy podziwiać ogień w jego najbardziej pierwotnej postaci – bez szyby, za to z mnóstwem dodatkowych wrażeń. Można go usłyszeć, poczuć jego zapach i ciepło…”.
Witold Hawajski
Ceramiczne ewolucje

Kafle są wyrobem rzemieślniczym, są produktem wytwarzanym ręcznie, ręcznie obrabianym i szkliwionym, nie ma zatem możliwości, aby były identyczne jak elementy ceramiczne produkowane metodami przemysłowymi. Nie to jest zresztą celem, walor pracy ręcznej stanowi o ich wartości i uroku. Jest oczywiście pewna granica staranności, której należy przestrzegać. I tę granicę właśnie każdy producent sobie określa, klient ją akceptuje bądź nie. Kafle nie mogą być wykonane niestarannie i niechlujnie, ponieważ po przekroczeniu takiej granicy kończy się urok rzemiosła artystycznego.
Magdalena Balicka
Mistrzowie. Zdunka

Już jako młoda dziewczyna marzyła o budowaniu pieców kaflowych. Nie straszne jej były przeciwności losu i przeszkody, jakie spotkała na swojej drodze. Dzięki wytrwałości i pomocy życzliwych osób, zajęła się budową pieców kaflowych. Kobiecych, subtelnych, delikatnych. Dopracowanych w najmniejszych szczegółach. Co jeszcze je wyróżnia? Na pewno kolor – przekonajcie się sami!
Robert Šalvata
BEZPIECZNY KOMINEK
Palenisko wodne plus...

Popularne kominki z płaszczem wodnym w ostatnim czasie zaczęły ewoluować w kierunku górnopłaszczowych wymienników wodnych. Na pewno w obecnych czasach rozwój kominków wodnych spowodował, że należy się wystrzegać rozwiązań, gdzie płaszcz wodny okala palenisko, które nie jest wyłożone wewnątrz ceramiką. Mamy wtedy bardzo niską sprawność spalania, szybkie zużycie drewna, szybę do czyszczenia po każdym rozpaleniu kominka.
Tomasz Kostecki
Wybieraj mądrze. Kompleksowa realizacja kominka

Nie wszystko da się policzyć, zmierzyć, zważyć. Ale sami wiemy, jaką wartość ma wiedza i doświadczenie wynikające z wieloletniej praktyki. Bazując na takiej podstawie, firma kominkowa jest w stanie sprzedać nam coś więcej niż palenisko z usługą jego zabudowy. Kominkowe doradztwo już na wstępnym etapie budowy uchroni nas przed najczęstszymi błędami, poczynając od niewłaściwego doboru rozwiązania, poprzez nieodpowiedni komin czy zbyt małą przestrzeń pod zabudowę panoramicznego paleniska. Prawda jest taka, że pierwszy kontakt z firmą kominkową powinniśmy mieć na długo przed fizycznym wykonaniem zabudowy.
Aldona Mazurkiewicz
Rozpal mnie! Niezależny test podpałek do kominka

Wbrew pozorom rozpalanie ognia nie jest takie proste, a harcerskie sposoby dobre są może do zastosowania na survivalowym trekkingu, ale nie w codziennej eksploatacji kominka lub pieca. Tutaj z pomocą przychodzą producenci oferujący tzw. podpałki. Są to produkty różnego pochodzenia, naturalnego, chemicznego lub mieszanki, dostępne w formie stałej lub płynnej. Kilkanaście z tych produktów przetestowaliśmy w warunkach zbliżonych do normalnej eksploatacji. Wszystkie testowane podpałki spełniają zadanie – rozpalają drewno, jednak jedne robią to lepiej, inne gorzej, a o finalnym wyborze z pewnością zadecyduje również cena.
Witold Hawajski