Reklama

Ekoregulatory do... kominków z płaszczem wodnym!

Kominki z płaszczem wodnym przeszły na przestrzeni ostatnich lat ogromną ewolucję, od nieustannie brudzących szybę „kotłowni salonowych” (jak często były określane), do ekologicznych palenisk zapewniających, oprócz funkcji ogrzewania instalacji wodnej, piękną wizję ognia w trakcie całego procesu palenia.
Tatarek - regulator RT-08 GX Hybrid

Autor: Tatarek

Kominki z płaszczem wodnym przeszły na przestrzeni ostatnich lat ogromną ewolucję, od nieustannie brudzących szybę „kotłowni salonowych” (jak często były określane), do ekologicznych palenisk zapewniających, oprócz funkcji ogrzewania instalacji wodnej, piękną wizję ognia w trakcie całego procesu palenia.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Produkty i nowości kominkowe

W znacznym stopniu przyczyniła się do tego większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz coraz ostrzejsze wymogi certyfikacyjne stawiane przed producentami, a związane z ograniczeniami emisji szkodliwych związków. Rynek kominków z płaszczem wodnym okazał się naszą narodową „wizytówką” branży kominkowej i to właśnie u nas zanotowano największy postęp w konstrukcji tego typu palenisk. W kominkach „wodnych” pojawiły się okładziny, które znacząco podniosły wydajność pracy samego paleniska, zaś sam płaszcz wodny przeniesiono w jak największej jego części w górne rejony konstrukcji, co powoduje, że przy znacznie wyższych temperaturach osiąganych w komorze spalania, do wody przekazywana jest o wiele wyższa temperatura i tym samym podnoszona jest sprawność ich pracy.

Kolejnym ważnym aspektem w kontekście uzyskania właściwej czystości spalania jest prawidłowy rozdział powietrza doprowadzanego do wkładu. Ten temat jest realizowany za pośrednictwem osobnych kanałów wewnątrz wkładu, które rozdzielają powietrze na „pierwotne” – dopływające z dołu paleniska (odpowiedzialne za fazę rozpalania ) – i „wtórne”, które dostarczane jest otworami w okładzinie paleniska oraz kurtyną powietrzną przy szybie paleniska. Powietrze „wtórne” zapewnia właściwą regulację procesu spalania i powoduje, jednocześnie przy właściwej konstrukcji komory spalania, całkowite dopalenie gazów powstających w procesie spalania drewna.

Równie istotnym elementem zapewniającym prawidłowy i czysty przebieg spalania jest oczywiście sama instalacja grzewcza, do której to ciepło będzie przekazywane. Ze względu na szczególną specyfikę palenisk kominkowych, gdzie dochodzi do bardzo szybkiego i gwałtownego przyrostu temperatury, która jednocześnie, chcąc zachować odpowiednią czystość spalania, powinna być jak najdłużej utrzymywana, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zastosowanie jak największego bufora ciepła. Oczywiście większość osób stwierdzi, że z chęcią skorzystaliby z takiego rozwiązania, jednak projekt ich domu przewidywał wyłącznie pomieszczenie kotłowe o powierzchni 1 m2… Nic straconego! Nie zapominajmy bowiem o możliwości wkopania tego typu zbiornika na zewnątrz budynku, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków do montażu tego typu urządzeń – przede wszystkim punktu zamarzania w danym regionie. No i oczywiście pozostanie jeszcze kwestia właściwej izolacji zbiornika – jednak tutaj inwencja samych użytkowników jest niepohamowana, dlatego nie będę rozwijał tego tematu.

W tym miejscu dochodzimy do samego serca, a może bardziej mózgu układu, a mianowicie elektronicznego regulatora temperatury, który ma za zadanie połączyć całość instalacji z paleniskiem i sprawić, by korzystanie z niej było przede wszystkim bezpieczne, ale również i przyjemne dla użytkownika. Regulatory przeznaczone do obsługi kominków z płaszczem wodnym mają za zadanie przede wszystkim optymalnie nadzorować samo palenisko, co jest realizowane za pośrednictwem przepustnicy doprowadzającej powietrze do komory spalania, ale również jak najbardziej efektywnego wykorzystania ciepła do ogrzewania budynku.

Firma Tatarek jest w tym temacie jednym z pionierów na rynku i dzięki wieloletniemu doświadczeniu, we współpracy z producentami, instalatorami i montażystami wkładów, wypracowała bardzo szeroką gamę urządzeń dedykowanych pod poszczególne instalacje. Dostosowując się do zachodzących zmian w konstrukcjach wkładów, oferowane są obecnie dwa dosyć szczególne opracowania, które zapewniają zarówno pełen komfort użytkowania dla samego użytkownika, jak również odpowiednią czystość spalania opału, co ma bezpośrednie przełożenie na czystość naszego otoczenia. Z całej gamy regulatorów, chciałbym nieco przybliżyć dwa modele, które są obecnie jednymi z najskuteczniejszych rozwiązań funkcjonujących na rynku i które zapewniają spełnienie obu wyżej wymienionych założeń.

Pierwszym z nich jest model RT-08 G DUO Bufor, który jest pierwszą tego typu konstrukcją, jaka zafunkcjonowała szerzej na rynku już ponad 5 lat temu i do dzisiaj stanowi jeden z najskuteczniejszych regulatorów do układów wodnych. Największą innowacją zastosowaną w tym regulatorze było wprowadzenie możliwości regulacji opisanego wcześniej rozdziału powietrza, realizowanego za pośrednictwem powstałej do tego typu systemów dwuskrzydłowej przepustnicy DUO. Naturalnie to samo zadanie regulator może wykonywać poprzez wykorzystanie dwóch standardowych, niezależnych przepustnic, jednak rozwiązanie DUO - jako bardziej „kompaktowe” - pozwala na znacznie korzystniejsze umiejscowienie samej przepustnicy i nie zabiera zbyt dużo miejsca w obudowie kominka.

Poważnym ograniczeniem jest tutaj jednak konieczność odpowiedniego przystosowania samego wkładu przez jego producenta. To jeszcze na etapie projektowania musi zostać uwzględnione odpowiednie rozdzielenie króćca kanału powietrznego na powietrze „pierwotne” i „wtórne”.

Obecnie większość wkładów zapewnia wyłącznie manualną regulację rozdziału tego powietrza i - niestety - tym samym nie pozwala użytkownikowi na pełen komfort automatycznej regulacji. Musi, tak czy inaczej, nawet korzystając ze standardowego regulatora (np. RT-08 G Bufor), dokonywać ręcznej zmiany kanałów dolotowych, co jak doskonale wiemy jest jednak dosyć uciążliwe i wymaga stałego nadzoru nad paleniskiem. W momencie gdy używa zestawu DUO – całość regulacji odbywa się już całkowicie automatycznie, według konfiguracji parametrów pracy paleniska dedykowanych bezpośrednio przez producenta wkładu. Minusem tego modelu regulatora może się wydawać zastosowanie, jako głównego czujnika obsługującego palenisko, czujnika wody mierzącego jej temperaturę w płaszczu. Jednak jak nam potwierdziła praktyka, przy właściwej budowie instalacji i odpowiednim zakresie temperatury pracy wkładu, możliwe jest spełnienie najbardziej rygorystycznych norm czystości spalania. Pierwsze wkłady wykonane w tej technologii bez problemu przeszły badania certyfikacyjne pod kątem najnowszych norm czystości i zostały jako zestaw dopuszczone do sprzedaży na rynkach zachodnich, co jest sporym sukcesem, biorąc pod uwagę wcześniejsze problemy polskich firm w tym temacie.

Drugim opracowaniem, które chciałbym nieco przybliżyć, jest jednocześnie najnowsze opracowanie firmy Tatarek – model RT-08 GX Hybrid. Regulator ten jest przygotowany pod obsługę najnowszych konstrukcji kominków z płaszczem wodnym bądź też nasad wodnych i tutaj głównym czujnikiem odpowiedzialnym za regulację pracy paleniska jest czujnik spalin (termopara). Pozwala on na całkowitą optymalizację procesu spalania w komorze kominka, tak jak ma to miejsce w pozostałych oferowanych przez nas regulatorach linii OS (Optymalizator Spalania). Dodatkowo, dzięki zastosowaniu trzech czujników temperatury wody, zapewnia bardzo wydaje ładowanie zbiornika buforowego i przekazanie ciepła do instalacji c.o.

Zasadniczą kwestią w przypadku tego regulatora jest jedynie dobranie podczas pierwszego uruchomienia zakresu urządzeń wykorzystywanych w układzie grzewczym i ewentualne skorygowanie parametrów procesu palenia pod kątem używanego opału czy też ciągu kominowego – jak w klasycznym OS lub OS Grafik. Podobnie zresztą jak wymienione modele, regulator RT-08 GX Hybrid pozwala na obsługę systemów akumulacji ciepła, łącząc tym samym dwa systemy: wodny i akumulacyjny. Połączenie pracy tych dwóch systemów odbywa się w bardzo płynny sposób i pozwala w szerszym zakresie wykorzystywać ciepło, w zależności od upodobań i zapotrzebowania użytkownika. Naturalnie może on również pracować całkowicie rozdzielnie, obsługując wyłącznie wkład z płaszczem wodnym i zasilając instalację z buforem, bądź też w konwencjonalnym układzie paleniska „powietrznego” ładującego moduły akumulacji.

Jak więc widać, funkcjonalność regulatorów dedykowanych pod układy wodne nieustannie ewoluuje wraz ze zmianami konstrukcji wkładów z płaszczem wodnym, a także instalacji grzewczych z nimi współpracujących, a to sprawia, że są one coraz bardziej precyzyjnymi i skutecznymi urządzeniami, dając tym samym użytkownikowi możliwość pełnego komfortu użytkowania z równoczesną troską o czystość środowiska naturalnego.

Michał Działowski

 

Tatarek sp. z o.o.

50-599 Wrocław, ul. Świeradowska 75

tel. 71 367 2167

www.tatarek.com.pl

[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama