Kornak to firma rodzinna, obecna na polskim rynku od trzech pokoleń. Jej założycielem jest Marian Kornak, który wraz z synem Maciejem w 1987 roku rozpoczął produkcję grzejników żeliwnych. Z czasem, gdy rynek zaczął się kurczyć, ojciec wraz z synem zainspirowali się francuskimi paleniskami. W 1990 roku Kornak jako pierwsza firma w Polsce zajęła się produkcją żeliwnych wkładów kominkowych.
Z czasem oferta firmy była systematycznie poszerzana, a produkty modernizowane. Kolejna ważna faza rozwoju firmy to okres, w którym firmą kierował już samodzielnie Maciej Kornak. To za jego „panowania” wprowadzono nowe urządzenia, takie jak: żeliwne piece wolno stojące, wkłady z płaszczem wodnym czy wkłady z ozdobnymi ramami. Maciej został też jednym z założycieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki Polskie”. Korzystając z projektu unijnego, Kornak wprowadził pod marką Braseco żeliwne wkłady kominkowe i paleniska piecowe, które charakteryzują się połączeniem wysokiej jakości z nowoczesną stylistyką.
Obserwując rynek i zmiany, jakie w nim zachodziły, firma potrafi się dostosować do nowych warunków. Gdy właściciele zauważyli zapotrzebowanie na kominki kaflowe, uruchomili produkcję własnych kafli ceramicznych. Tak w roku 2006 w Sosnowcu powstała kaflarnia Ceramika Kornak, którą kieruje wnuk Kornaka – Jakub. W jej ofercie znajdują się kafle tradycyjne, nowoczesne, a także wielkoformatowe. Firma zajmuje się także ceramiką artystyczną, wykonuje m.in. zdobienia płynnym złotem z Mennicy Polskiej czy podejmuje się nietypowych zleceń, takich jak rekonstrukcje zabytkowych pieców. Na swoim koncie pan Jakub ma już rekonstrukcję pieca ozdobnego z XIX wieku oraz replikę kafli wawelskich z wieku XVI. Realizacje Ceramiki Kornak można zobaczyć w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, gdzie znajduje się atrapa pieca kaflowego z mieszczańskiej izby. Są także autorem monumentalnej ściany obłożonej płytkami ceramicznymi, symbolizującymi ofiary Holocaustu. W 2010 roku kaflarnia zmieniła swoją siedzibę i obecnie znajduje się na Mazowszu, w okolicach Mszczonowa.
Kornak jest firmą wszechstronną, produkującą własne paleniska, wytwarzającą kafle, wykonującą także projekty pieców, kuchni i kominków. Firma służy pomocą w kwestiach technicznych, grzewczych czy wzorniczych. Stale poszerzają gamę swoich produktów, wykonują też inne wyroby ceramiczne, jak: klinkierowe kule ogrodzeniowe, elementy wystroju wnętrz czy gadżety reklamowe. Od kilku lat firma wyspecjalizowała się w produkcji żeliwnych elementów architektury drogowej, takich jak słupki chodnikowe, bariery, płotki.
Firma jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku produkty Kornak zostały nagrodzone Złotym Medalem na targach INTERBUD w Warszawie, zaś w roku 2002 zdobyli nagrodę w IV Edycji Konkursu „Europrodukt”. Firma systematycznie bierze udział w Międzynarodowych Targach Poznańskich BUDMA i od roku 2000 w INSTALACJACH. W 2012 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich marka Braseco zaprezentowała po raz pierwszy panoramiczne wkłady kominkowe z dodatkową izolowaną komorą dopalania gazów, co było niespotykane dotychczas w Europie.
Firma stale się rozwija, czego dowodem jest jej rozbudowa. Z małego zakładu odlewniczego stali się firmą, która posiada sieć przedstawicieli handlowych na terenie całego kraju, a wyroby żeliwne produkowane przez Kornak są eksportowane m.in. do Słowacji, Niemiec, Czech, Estonii czy Szwecji.
Tym, co wyróżnia firmę państwa Kornaków, jest przede wszystkim zrównoważony rozwój, pasja do ceramiki i zaangażowanie w proces tworzenia swoich produktów. Pasja, która jest zaraźliwa, gdyż pan Jakub mimowolnie „zaraził” nią już swoją żonę Martę i mamę Małgorzatę, a możliwe, że na tym nie koniec.
Magdalena Balicka