Reklama

Egzamin Zduński, Lublin (10-11.VIII.2017)

W dniach 10-11 sierpnia bieżącego roku w Lublinie odbył się egzamin państwowy uprawniający do uzyskania tytułu zawodowego czeladnika i mistrza w zawodzie zdun. Egzamin podzielony był na część praktyczną i teoretyczną. Pierwszego dnia w siedzibie firmy Robiren przy ulicy Pięknej 4 odbyła się część praktyczna, zaś kolejnego dnia w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie część teoretyczna. Do egzaminu przystąpiło dziewięć osób.

W dniach 10-11 sierpnia bieżącego roku w Lublinie odbył się egzamin państwowy uprawniający do uzyskania tytułu zawodowego czeladnika i mistrza w zawodzie zdun. Egzamin podzielony był na część praktyczną i teoretyczną. Pierwszego dnia w siedzibie firmy Robiren przy ulicy Pięknej 4 odbyła się część praktyczna prowadzona przez zduna pana Leszka Gołębskiego, zaś kolejnego dnia w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie część teoretyczna. Do egzaminu przystąpiło dziewięć osób.

Podczas części teoretycznej zdających przywitała pani Magdalena Zabłocka - spacjalista ds. Oświatowo-Prawnych w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, która opowiedziała uczestnikom egzaminu o historii zduństwa,a także przedstawiła komisję egzaminacyjną, w skład której wchodził m.in. pan Robert Pulik - właściciel firmy Robiren oraz pan Leszek Gołębski - jeden z najstarszych zdunów ziemi biłgorajskiej. 

Uprawnienia zdobyte na egzaminie będą ważne na terenie całej Unii Europejskiej i strefy Schengen. Zdający otrzymają także w dwóch językach, polskim i angielskim Europass czyli suplement do dyplomu potwierdzający kwalifikacje zawodowe. 

Tegoroczny egzamin jest pierwszym od wielu lat w Lublinie, jednak niezmiernie cieszy fakt, iż w ostatnim czasie nastąpił wzrost zainteresowania zawodami rzemieślniczymi oraz piecami i kominkami. Dlatego we wrześniu rusza trzymiesięczny kurs przygotowujący do zawodu zduna. Kolejny egzamin planowany jest wstępnie na grudzień bieżącego roku. 

 

Magdalena Balicka

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama