Reklama

Warsztaty Kuzniecowa w Łaziskach

23 sierpnia redakcja "Świata Kominków" patrona medialnego warsztatów Kuzniecowa miała przyjemność uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu, które rozpoczęło się 14-stego sierpnia. W warsztatach uczestniczyło kilkanaście osób, które przyjechały do Wągrowca zarówno z różnych zakątków Polski jak między innymi Mielec, Kielce czy Szczecin jak i z innych krajów jak Litwa, Ukraina czy Białoruś (uściślając obecny na szkoleniu Białorusin zapisywał się na szkolenie będąc w Hiszpanii a do Łazisk przybył z
23 sierpnia redakcja "Świata Kominków" patrona medialnego warsztatów Kuzniecowa miała przyjemność uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu, które rozpoczęło się 14-stego sierpnia. 
W warsztatach uczestniczyło kilkanaście osób, które przyjechały do Wągrowca zarówno z różnych zakątków Polski jak między innymi Mielec, Kielce czy Szczecin jak i z innych krajów jak Litwa, Ukraina czy Białoruś (uściślając obecny na szkoleniu Białorusin zapisywał się na szkolenie będąc w Hiszpanii a do Łazisk przybył ze słonecznych Włoch).
Uczestnicy w trakcie warsztatów budowali cztery różne urządzenia: dwa piece w technologii Kuzniecowa obłożone kaflami - jeden z kafli Ceramiki Kornak a drugi z kafli z Kaflarnii Kafel-Kar  i dwie konstrukcje stricte ceglane: piec saunowy oraz rozbudowany grill zewnętrzny. Ten ostatni wyposażono w wiele funkcji jak piekarnik, palenisko otwarte, palenisko zamknięte, wnękę do suszenia drewna i przestrzeń w której można będzie suszyć owoce czy grzyby. Jak opowiadał nam jeden z uczestników zajmujący się głównie urządzeniem grillowym na to urządzenie zurzytych zostało 1200 cegieł do budowy i ponad 120 cegieł szamotowych plus szamotowe płyty. Ta ilość przemawia do wyobraźni. Aby konstrukcja była stabilna należało wzmocnić podłoże by było w stanie wytrzymać taki ciężar. 
 
Podczas naszej obecności na warsztatach obecny był też przedstawiciel firmy Hajduk wyposażony w profesjonalny sprzęt marki Testo do wykonywania pomiarów urządzeń grzewczych takich jak kominki czy piece. Urządzenie mierzące między innymi ilość dostarczanego tlenu, temperaturę spalin, poziom dwutlenku węgla, tlenku węgla i wodoru zostało podłączone do jednokomorowego pieca wykonanego z brązowych kafli. Oczywiście pełne badanie musiałoby trwać zapewne kilka dni, natomiast była to niezwykła okazja do obserwacji działania takiego sprzętu i zmian parametrów przy różnym poziomie tlenu dostarczanego do spalania. 
 
Podczas warsztatów wręczona została oficjalnie nagroda przyznana przez magazyn "Świat Kominków" w czerwcu tego roku Superpłomień dla Igora Kuzniecowa. 
 
Warsztaty Kuzniecowa są okazją nie tylko do poznania teorii swobodnego przepływu gazów i budowy pieców zgodnie z tą technologią, ale okazją do rzeczywistej nauki budowy takich pieców i wymiany indywidualnych doświadczeń uczestników. Podczas dwóch tygodni spędzonych razem podczas wspólnej pracy oraz wykładów jest czas na dyskusje i na swobodną rozmowę z mistrzem Igorem Kuzniecowem. 
Warsztaty współorganizował Piotr Batura i na terenie jego firmy ono się odbywało.
Aldona Mazurkiewicz
 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama