Reklama

Kampania edukacyjna z udziałem NFOŚiGW

24 października przedstawiciele kilku instytucji ochrony środowiska spotkali się z dziennikarzami w Warszawie, aby przy ich udziale wzmocnić działania kształtujące odpowiedzialne postawy społeczne w odniesieniu do jakości powietrza. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno- edukacyjnej "Stop smog" prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Green Business Norway – we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki...

24 października przedstawiciele kilku instytucji ochrony środowiska spotkali się z dziennikarzami w Warszawie, aby przy ich udziale wzmocnić działania kształtujące odpowiedzialne postawy społeczne w odniesieniu do jakości powietrza. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno- edukacyjnej "Stop smog" prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Green Business Norway – we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Środowiska. Cel podstawowy kampanii to wykazanie, jak szkodliwe dla zdrowia ludzi i natury jest spalanie w przydomowych paleniskach rozmaitych odpadów. Kampania ma podnieść świadomość ekologiczną Polaków. Program został sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

– Spalanie odpadów jest w Polsce zabronione, to praktyki naganne – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej, Paweł Sałek. Wiceminister zaznaczył, że alternatywę stanowi wykorzystywanie w indywidualnych urządzeniach grzewczych paliw stałych dobrej jakości (węgiel i biomasa), a także konsekwentne wdrażanie – poprzez NFOŚiGW – programu rozwoju dużych sieci ciepłowniczych czy energetyki geotermalnej. 

 

– Na rozmaite przedsięwzięcia ograniczające zanieczyszczanie powietrza Narodowy Fundusz przeznacza ponad 10 miliardów złotych – podkreślił Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, zaznaczając, że na kwotę tę składają się po połowie środki unijne (POIiś 2014-2010) oraz krajowe.     

Wyjaśnił przy tym, że na temat fatalnej jakości powietrza w Polsce krąży wiele mitów i przekłamań, a tymczasem jedyne miarodajne dane, uznawane przez ONZ, pokazują, że – w dużej mierze dzięki stałemu finansowemu zaangażowaniu finansowemu NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich – stan atmosfery w naszym kraju systematycznie się poprawia. Taki strategiczny cel przyświeca polityce ekologicznej państwa kreowanej przez Ministerstwo Środowiska, której współrealizatorem jest  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Strona Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama