W dniu 30 listopada 2017 roku odbyła się sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podczas której radni województwa przyjęli uchwałę o poprawie jakości powietrza. Prace nad trzema różnymi projektami uchwał: dla gminy miejskiej Wrocław, dla uzdrowisk, oraz dla pozostałej części województwa trwały ponad rok. Nad rozwiązaniami, które mają poprawić jakość powietrza w regionie pracował zespół roboczy powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Zgodnie z przyjętymi przepisami zakazy dotyczące stosowania kotłów i pieców na paliwa stałe będą wprowadzane stopniowo od 1 lipca 2018 roku dla nowych instalacji aż do roku 2028,od kiedy to we Wrocławiu i w siedmiu uzdrowiskach dolnośląskich nie można będzie stosować paliw stałych, jednak możliwa będzie eksploatacja kominków pod warunkiem, że emisja nie będzie przekraczać 50 mg/m3 oraz że kominki nie będą stanowić podstawowego źródłą ciepła w lokalu. W pozostałej części województwa i w czterech uzdrowiskach (Czerniawie-Zdrój, Świeradowie – Zdrój, Długopolu – Zdrój i Przerzeczynie – Zdrój) będzie możliwe stosowanie paliw wysokiej jakości w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu.
Od 1 lipca 2018 roku wejdą w życie przepisy odnośnie zakazu stosowania paliw najniższej jakości:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
Wszystkie trzy uchwały - dla miasta Wrocławia, dla uzdrowisk oraz dla pozostałej części województwa dolnośląskiego dopuszczają użytkowanie kominków – jednak warunkiem ich użytkowania musi być spełnienie norm ekoprojektu w przypadku nowych urządzeń, a w przypadku urządzeń nie spełniających tych norm wyposażenie ich w elektrofiltry. Kominki zostały dopuszczone do okazjonalnego stosowania, nie mogą stanowić głównego źródła ciepła.
Tego typu uchwały obowiązują już w województwach małopolskim, mazowieckim, łódzkim, śląskim i opolskim.
Jak wygląda sytuacja w innych województwach zobacz tutaj.