Co dwa lata warto odwiedzić włoską Weronę by poznać aktualne trendy w branży urządzeń kominkowych opalanych drewnem i peletem. W dniach 21-25 lutego odbyła się kolejna, jedenasta już edycja największych międzynarodowych targów w Europie poświęconych urządzeniom opalanym drewnem lub peletem - Progetto Fuoco. Inspiracji można było szukać na ponad 115 tys. m2, gdzie swoją ofertę na siedmiu targowych halach prezentowały 782 firmy z czego prawie połowa - 322 pochodziła spoza Włoch. Targi odwiedziło 70 tysiący osób, głównie profesjonalistów, z czego około 16,5 tysiąca pochodziło spoza Włoch z 70 krajów. Te liczby robią wrażenie. Jednak nie tylko one targi Progetto Fuoco to miejsce pięknie zaaranżowanych ekspozycji, wielu ciekawych produktów - w tym nowości oraz możliwość przeglądu rynku i porównania produktów z różnych jego segmentów. Dodatkowym atutem targów jest możliwość obserwacji podłączonych urządzeń, faktycznie spalających drewno bądź pelet. Takich instalacji było ponad 250. Partnerami targów są: AIEL (Włoskie stowarzyszenie energii z drewna), TESAF ( Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśny na Uniwersytecie w Padwie, Anfus (Włoskie Stowarzyszenie Budowniczych Pieców i Kominiarzy), Assocosma (Włoskie Stowarzyszenie Producentów Majolikowych Pieców) . Wśród partnerów medialnych imprezy jest także magazyn „Świat Kominków”.
Targi Progetto Fuoco to impreza dedykowana profesjonalistom, jednak nawiązując do europejskich tendencji otwarcia targów dla publiczności Progetto Fuoco było dostępne przez dwa ostatnie dni dla szerszej publiczności. Promocyjny bilet zachęcał do odwiedzania targów przez całe rodziny.
Co można było zobaczyć w Weronie?
Przede wszystkim włoskich producentów piecyków i palenisk. Największe włoskie firmy typu: MCZ Group, Palazzetti, Edilkamin, Ravelli, Thermorossi, Caminetti Montegrappa czy Nordica posiadały stoiska o dużej powierzchni, gdzie prezentowały swoją ofertę. Włoskich produktów było oczywiście najwięcej. Na ekspozycjach dominowały piecyki, w dużej mierze na popularny we Włoszech pelet, choć nie zabrakło też palenisk i piecyków na drewno. Dopracowany dizajn a przede wszystkim technika spalania peletu sprawiają, że Progetto Fuoco jest najlepszym miejscem do obserwacji trendów w tym segmencie rynku.
Targi Progetto Fuoco to nie tylko piecyki i kominki, ale i wszelkie inne urządzenia opalane drewnem bądź peletem. Szeroką reprezentację miały kuchnie i urządzenia ogrodowe, grille. Nie brakowało też producentów paliwa, systemów kominowych, materiałów do budowy kominka czy osprzętu kominkowego. Polskę reprezentowało kilka firm. W sektorze producentów urządzeń kominkowych obecni byli: Kratki.pl, Hitze oraz Iwona Pellets. Z elementami kominowymi i wentylacji obecny był Darco. Liczna była reprezentacja producentów paliwa. Obecni byli: Barlinek, Tartak Olczyk, Bio Energy Group, Wirex, Ecolinex, Pellet Stabrawa, For Nature Solutions oraz Biomasa Partner Group.
Kolejna edycja targów odbędzie się w dniach 19-23 lutego 2020 roku. Targi Progetto Fuoco to impreza dla profesjonalistów. Tendencje tam widoczne i produkty tam prezentowane trafią na europejskie rynki poprzez sieć dystrybucji, a póki co warto szukając inspiracji zapoznać się z naszą fotorelacją.
Aldona Mazurkiewicz