Reklama

Świat Kominków nr 22

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką najnowszego (grudzień 2009) wydania kwartalnika "Świat Kominków".
Świat Kominków nr 22
kominek portalowy

Śladami Kopernika…

Niewiele pozostało pamiątek po Mikołaju Koperniku. W miejscach, w których wielki uczony mieszkał, nie zachowało się prawie nic z dawnego wyposażenia. Na podstawie historii kultury materialnej i rycin można próbować odtworzyć wnętrza, w których żył. Dotyczy to nie tylko sprzętów, ale także urządzeń grzewczych. Surowość klimatu w tej części Europy wymagała dogrzewania domów przez większą część roku. Służyły temu najczęściej kominki, ale także piece budowane z kafli. Odwiedzając miejsca, w których Kopernik przebywał, znajdujemy kominki, z reguły przebudowane w późniejszych wiekach lub rekonstruowane współcześnie.

Jagoda Semków

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Marcus Stritzinger przy piecu żeliwnym

Iron man

Markus Stritzinger, czyli człowiek oddany żeliwnym piecom

Gdy liczba zbiorów Markusa Strizingera zaczęła wahać się od 160 do180 sztuk, jasne okazało się również, że nie sposób rozwijać dalszej działalności bez pozyskania nowej przestrzeni. Szczęśliwym zrządzeniem losu w niewielkim Burrweiler znajdowała się stara stacja kolejki pocztowej z 1528 roku z 400-letnią piwnicą sklepioną, doskonale pasująca do zabytkowego wyposażenia.

Po długotrwałej adaptacji można tu było nie tylko do woli skupować stare piece i w komfortowych warunkach poddawać je renowacji, ale też stworzyć prawdziwą galerię tych urządzeń i oferować je klientom w najlepszej oprawie. Pan Markus poszedł jednak o krok dalej i po długich przygotowaniach, 3 września 2000 roku, otworzył Niemieckie Muzeum Pieców...

Agnieszka Krysa

 

kominek portalowy na tle czerwonej ściany

Kominkowy szyk

Podobnie jak w przypadku mody nie wszystko co piękne nadaje się do noszenia, tak w przypadku architektury wnętrz nie wszystko sprawdza się w scenografii mieszkania. A jednak suknie z pokazów haute couture osiągają niebotycznie wysokie ceny i zdobią ciała (a może częściej garderoby) gwiazd i tych, co do tego miana pretendują. Tak samo z nowościami budowlanymi i wnętrzarskimi. Branżowe czasopisma, których na rynku jest z każdym rokiem coraz więcej, co sezon prezentują nowe trendy, a na wiodących targach wystawiane są pojedyncze egzemplarze i prototypy najnowszych modeli. W pewnych kręgach po prostu nie wypada ich nie mieć, nawet jeśli nie do końca wiadomo, jak ich użyć… Takimi przedmiotami będą dizajnerskie meble czy pojedyncze egzemplarze projektowane przez znanych i uwielbianych.

Natalia Przesmycka

 

 

narożny kominek opalany drewnem

Kwestia smaku

Myślenie o pojedynczym, choćby najpiękniejszym elemencie wystroju w oderwaniu od większej całości, nawet – a może przede wszystkim – gdy jest to kominek, obarczone jest ryzykiem wprowadzenia estetycznego „intruza”, burzącego harmonię otoczenia. Chyba że zgrzyt jest zaplanowaną prowokacją, a cały proces aranżacji domu prowadzą specjaliści.

Poznańskie biuro architektoniczne „Front Architects” popularność zyskało m.in. właśnie dzięki eksperymentom. Projekt niewielkiego, ultranowoczesnego domku na stopce Single Hauz pobudził nie tylko wyobraźnię singli, ale i wielu innych osób marzących o zacisznym studio. Efektowny pomysł ugruntował skojarzenie „Front Architects” i skupionych pod tą nazwą architektów – Pawła Kobryńskiego, Wojciecha Krawczuka i Marcina Saksona – z odwagą i oryginalnością. Nowoczesne rozwiązania są wizytówką pracowni, która z sukcesami zajmuje się zarówno projektowaniem budynków użyteczności publicznej, jak i domów jednorodzinnych, wnętrz, a nawet mebli, w tym również kominków.

Agnieszka Krysa

 

kominek oprawiony w stal

WODNY ŚWIAT. KOMINKI WODNE DLA OPORNYCH

Od kilku lat z siłą wodospadu woda wdziera się do polskich salonów kominkowych i do polskich domów! Z ankiety przeprowadzonej przez portal www.kominki.org wynika, że wprawdzie 38% pragnie ogrzewać dom kominkiem z powietrznym systemem DGP, ale równocześnie aż 33% deklaruje chęć posiadania kominka ,,wodnego”. Technice kumulacyjnej chce zaufać 12%, a kolejne 17% chce traktować kominek głównie rekreacyjnie. Biorąc pod uwagę, że rozwiązania wodne są w Polsce młodsze wiekiem niż kominki ,,powietrzne” i relatywnie droższe, wyniki ankiety potwierdzają tylko wielki sukces rozwiązań wodnych.

Wh

 

kominek na trzech nóżkach

BATIMAT Paryż, 2-7 XI 2009

Niestety, mimo niezłych ogólnych wyników tegorocznego BATIMAT, w branży kominkowej - a przynajmniej w tym, jak pokazała się ona na paryskich targach - powiało ostrym kryzysem. Zwykle ekspozycja kominkowa w hali 7.2 była efektowna i liczna. W końcu mówimy o Francji, kraju, z którego nawet do Polski przyszła moda na kominki. Przez wiele lat francuscy producenci branży kominkowej wyznaczali mody obowiązujące niemal w całej Europie. I zwykle targi na własnym terenie, w Paryżu, były pokazem siły i możliwości.

Tak nawet było jeszcze przed dwoma laty. Tym razem jednak w Paryżu było inaczej...

Wh

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama