Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Z każdym krokiem w głąb przepięknych wnętrz pałacu w Kozłówce, coraz trudniej oprzeć się złudzeniu, że Zamoyscy wciąż tu są. Zza złoceń, rzeźbień, malarstwa, przepychu i szaleństwa dekoracji kozłowieckiego Muzeum, wyłania się pełen życia i koloru obraz codzienności rodu Zamoyskich – dawnych mieszańców tej rezydencji. Bogactwo zarówno typowo ozdobnych, jak i użytecznych detali, wśród których każdy znaleźć może coś interesującego, i na swój sposób odkryć dawny świat bogatego ziemiaństwa, to największa siła kozłowieckiego pałacu.
Próbując odtworzyć klimat historii pałacu, z pewnością nie można pominąć kominków i pieców. Zainstalowano je podczas prowadzonej przez hrabiego Konstantego przebudowy. Są wśród nich prawdziwe perełki. Uwagi warte są zwłaszcza te, których wytworną formę wzorowano na klasykach z Wersalu. Taki egzemplarz ulokowano m.in.: w gabinecie hrabiego Adama Zamoyskiego. Szczególnej uwagi wart jest też marmurowy portal kominka w jadalni, którego oryginał z 1747 roku zdobi jedną z wersalskich sypialni, oraz dwa neorokokowe, biało-niebieskie piece, jeden w Salonie Czerwonym, drugi skryty w łazience, z kafli z drezdeńskiej fabryki Villeroy & Boch. Podczas prowadzonych w pałacu prac zduńskich najczęściej korzystano z kafli wyprodukowanych w Saskiej Fabryce Pieców w Miśni, rzadziej z kaflarni w Czeskich Budziejowicach.
Tekst: Agnieszka Krysa
Zdjęcia: Marta Zionkowska
Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków".
Do odwiedzenia Gdańska zaprasza Robert Pulik z małżonką, właściciele firmy Robiren z Lublina
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Kozłówka 3, 21-132 Kamionka,
tel. 81 852 83 00
Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych