Jesień jest wspaniałą porą roku, która niczym mitologiczny róg obfitości obdarowuje nas mnóstwem smakołyków. Znajdziemy wśród nich dorodne jabłka – idealne na szarlotkę lub zapiekankę z kruszonką – orzechy laskowe i włoskie, śliwki, gruszki i wiele, wiele innych. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zamknąć się w kuchni i wyczarować coś pysznego dla swoich najbliższych.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
SZARLOTKA Z KRATKĄ
Składniki:
450 g mąki pszennej
110 g drobnego cukru do wypieków
1 jajko
2 żółtka
200 g masła
15 g kwaśnej śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 kg jabłek Szara Reneta
3-4 łyżki miodu
około 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki bułki tartej
Wykonanie:
1. Z mąki, cukru, jajek, masła, śmietany i proszku do pieczenia zagnieść ciasto. Rozwałkować ¾ ciasta i wyłożyć wysmarowaną masłem formę o średnicy 23-24 centymetrów. Nakłuć ciasto widelcem i włożyć do lodówki na 30 minut.
2. W rondlu podgrzać miód i orzechy. Włożyć jabłka i podsmażyć, aż lekko zaczną się rozpadać. Wystudzić.
3. Wystudzone jabłka wyłożyć na posypane bułką tartą ciasto. Pozostałe ciasto rozwałkować i pokroić na pasy o szerokości około 1 centymetra. Ułożyć z pasków kratkę na cieście. Całość można posmarować mlekiem lub lekko ubitym jajkiem.
4. Piec przez 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.
ABY SZARLOTKA WYSZŁA WYSOKA, NALEŻY ZROBIĆ 1,5 PORCJI, UŻYĆ TORTOWNICY 26 CENTYMETRÓW I WYDŁUŻYĆ CZAS PIECZENIA DO 60-80 MINUT.
BURACARZ
Lubelszczyzna znana była z upraw buraków cukrowych. Z powodu ich dostępności i walorów smakowych stały się składnikiem drożdżowego ciasta, wzbogaconego marchewką i makiem. Buracarze piekło się w piecu chlebowym i podawało na podwieczorek z mlekiem prosto od krowy lub dobrą herbatą. Dzisiaj, buracarz coraz rzadziej pieczony jest w domach, ale jako produkt regionalny bywa oferowany na kiermaszach i festynach.
Składniki:
1 burak (około 1 kg)
1 większa marchewka
¼ szklanki maku
1300 g mąki pszennej tortowej
100 g drożdży
około 600 ml mleka (tak, aby ciasto wyszło miękkie i luźne)
100 g roztopionego masła
2-3 łyżki cukru
Szczypta soli
3 całe jajka
Posypka
2 łyżki cukru kryształu
1 łyżka maku
Wykonanie:
1. Mąkę do ciasta drożdżowego należy ogrzać. W tym celu należy wsypać ją do metalowej miski, umieścić na parę minut nad garnkiem z gorącą wodą.
2. Drożdże wymieszać ze szklanką ciepłego mleka i łyżką cukru. W mące zrobić „dołek”, wlać rozczyn i przysypać lekko mąką. Całość przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut.
3. Dwa jajka i jedno żółtko oraz dwie łyżki cukru utrzeć do białości.
4. Buraka umyć, obrać, pokroić na tak zwaną „zapałkę”. Marchewkę umyć i zetrzeć na tarce na grubych oczkach.
5. Gdy mąka popęka na wierzchu wlać masę jajeczną, sól i połowę mleka, lekko połączyć składniki. Jeśli ciasto wydaje się zbyt twarde dodajemy nieco więcej mleka. Do całości dodać buraki, marchew, mak i masło i wyrobić elastyczne, błyszczące ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
6. Dwie standardowe blachy posmarować olejem i rozdzielić ciasto. Rozciągnąć dłońmi tak, żeby ciasto przykryło cała blaszkę. Posmarować pozostałym białkiem i posypać cukrem kryształem wymieszanym z makiem. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
7. Piec do zezłocenia (około 40 minut) w temperaturze 170-180 stopni.
Justyna i Olga Zalewskie
Cukiernia Artystyczna Sweet Baker w Lublinie