Moda jest czymś zmiennym, co kilka miesięcy zmieniają się trendy i pojawiają się nowości, a projektanci prześcigają się w pomysłach, by ich produkty były doceniane za unikalność i oryginalność. Raz modny jest surowy styl industrialny, a za jakiś czas przytulny i ciepły styl hygge. Różnorodność i mieszanie się stylów jest pozytywnym i ciekawym zjawiskiem.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.
Można inspirować się wieloma trendami i wybierać produkty dopasowane do swojego stylu oraz poczucia smaku i estetyki, a nie ślepo podążać za obecną modą. Coś, co jednak pozostaje niezmienne, to klasyka. Wypowiedziane blisko sto lat temu, a tak aktualne stwierdzenie wypowiedziała znana wszystkim francuska projektantka mody Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”. To właśnie za klasyką obecnie tak tęsknimy, doceniamy rzeczy dobre jakościowo, wykonane rzemieślniczo, a uciekamy od wyrobów masowej produkcji. Oczywiście, jeśli nas na to stać, bo lepsza jakość równa się wyższa cena i tu raczej nie ma „promocji” oraz „wyprzedaży”. Z tej tęsknoty wyrósł styl vintage i retro, obecnie zauważalny w sposobie ubierania się, wystroju wnętrz, a także dostrzegalny w przypadku piecyków wolno stojących.
Piecykowy vintage
Obecnie projektanci w nowoczesnych wnętrzach stawiają na elementy stare, pochodzące z minionych lat, jak zabytkowe meble, komody czy elementy dekoracyjne. Produkty vintage nawiązują do przeszłości, są uznawane za rzeczy wysokiej jakości, klasyczne, mało podatne na zniszczenie, którym upływ czasu nadaje tylko szlachetności i unikalności. To samo dotyczy starych, klasycznych, żeliwnych piecyków. Kiedyś produkowane z wysokiej jakości żeliwa, dopracowywane pod każdym względem, z wyrafinowanymi zdobieniami, do dziś budzą zachwyt i traktowane są niczym zabytki. Są to jednak urządzenia unikalne, trudno dostępne i kosztowne. Niewielu może pozwolić sobie na posiadanie takiego odrestaurowanego cacka w domu. Gromadzenie i renowacja starych pieców to z pewnością zadanie dla prawdziwych koneserów i miłośników sztuki ogniowej. Jednym z nich jest Markus Stritzinger, który przez lata zajmował się kolekcjonowaniem i restaurowaniem niepowtarzalnych pieców żeliwnych, a w roku 2000 otworzył Niemieckie Muzeum Pieców. Zabytkowe piece żeliwne odrestaurowane przez Markusa Stritzingera są częścią kolekcji i można zobaczyć je w muzeum, jednak są one również sprzedawane i wiele egzemplarzy trafiło do nabywców z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Polski i innych krajów Unii Europejskiej, a także Rosji. W Polsce kolekcją zabytkowych pieców żeliwnych może pochwalić się Piotr Batura, starszy Cechu Zdunów Polskich i założyciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach.
Modne retro
Wbrew pozorom retro i vintage to nie to samo, chociaż oba style nawiązują do przeszłości. Mianem retro określa się produkty, które czerpią inspirację z minionych epok, ale są to produkty nowe, wykonane w konwencji bieżących trendów z wyraźnym akcentem nawiązującym do starego stylu. Często używa się określenia „stylizowane na vintage”, czyli wyprodukowane obecnie, ale nawiązujące i wzorowane na stylu z przeszłości. Produkty vintage stylizowane są na starsze, ale tak naprawdę wyprodukowane zostały w niedalekiej przeszłości. Retro jest pewnego rodzaju hybrydą, gdyż stawia na połączenie akcentów modnych w przeszłości z nowoczesnością. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest piecyk wolno stojący Settecento marki Thermorossi. Model ten łączy w sobie nowoczesność, gdyż jest opalany peletem, a dizajnem nawiązuje do rokokowego stylu Ludwika XVI. W ten styl wpisuje się także model Industrial marki Infire. Ten nowoczesny piecyk na bioetanol posiada drewniane nóżki i obudowę wykonaną z siatki, która wygląda jak skorodowana. Retro na stałe zagościło w piecykowym świecie i na rynku dostępnych jest wiele modeli wyprodukowanych w tym stylu. W ofercie firm możemy spotkać modele wykonane ze stali, często emaliowanej, by dopasować się do wnętrza i być modnym dodatkiem aranżacji pomieszczenia. Wiele piecyków inspirowanych jest też modnymi kiedyś komodami w stylu Art Deco czy charakterystycznymi odbiornikami telewizyjnymi z lat 60-tych. Przykładem takich urządzeń jest cała seria piecyków opalanych drewnem Dovre Vintage. Piecyki w stylu retro oferują też m.in. firmy: Invicta, Palazzetti, Piazzetta, Ravelli, MCZ, Richard le Droff, Vermont Castings czy Supra. Bardziej klasyczne, bogato zdobione piecyki żeliwne utrzymane w starym stylu, zazwyczaj z niewielką wizją ognia lub całkowicie jej pozbawione, oferują znane marki z wieloletnią tradycją, jak francuski Godin, duński Morso czy norweski Jøtul. Piecyki wolno stojące w stylu retro mają wiele zalet. Są łatwe w montażu, a dzięki niewielkim gabarytom zajmują mało miejsca i można je umieścić niemal wszędzie, a z pewnością nadadzą wnętrzu zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym klasy oraz oryginalności.
Klasyka zawsze w cenie
Jak wspomniałam wcześniej, moda przemija, a styl pozostaje. Dlatego bardzo cieszy fakt, że obecnie chętnie powracamy do klasycznych produktów stylizowanych na stare, doceniamy dobrą jakość i produkty wykonywane ręcznie, w rzemieślniczy sposób, w stylu retro i vintage. Bo jak mówi stare porzekadło: „Nie jest ważna ilość, a jakość”. I tego się trzymajmy.
Magdalena Balicka