Reklama

Świat Kominków nr 1/2019

W kolejnym numerze 1/2019 magazynu "Świat Kominków" znajdziemy idealny na wiosnę materiał o grillach i ogniskach. Przyjrzymy się bliżej kominkom vis-a-vis, których ogień daje podwójną przyjemność. Poczytamy o piecykach w stylu vintage i retro oraz dowiemy się więcej na temat naturalnych materiałów takich jak glina, drewno czy cegła. Polecamy również materiał mówiący o ogrzewaniu zespołowym - tym razem przyjrzeliśmy się bliżej paleniskom dwupaliwowym, w których można palić drewnem albo peletem.
Świat Kominków nr 1/2019
piecyk

Autor: redakcja

INSPIRACJE 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

grill ogrodowy

 

Grill na wiosnę 

Sezon grillowy tuż, tuż. Trzeba sprawdzić, jak nasz sprzęt przetrwał zimę i czy na pewno zadziała, gdy będziemy chcieli z grillowaniem wystartować. Jeżeli grilla jeszcze nie mamy albo potrzebujemy nowego, wtedy przegląd też nas czeka, tyle że grillowej oferty rynkowej. W sklepach modeli coraz więcej: małych, dużych, mobilnych, stacjonarnych, otwartych, zamkniętych, metalowych, prefabrykowanych, zasilanych gazem, drewnem, elektrycznych itd. A może lepiej grill wybudować, samemu albo zlecić to specjalistom? Co wybrać? Najlepiej coś skrojonego na miarę naszych aspiracji, oczekiwań, potrzeb i możliwości.

Elżbieta Amborska

 

ognisko

 

Powrót ogniska

Wśród wielu dostępnych modeli ognisk można znaleźć taką formę, która wpisze się w charakter aranżacji ogrodu i będzie spójna z innymi wykorzystanymi elementami. W zależności od preferencji, mogą to być konstrukcje blisko ziemi albo umieszczone na podestach, podstawach czy innych konstrukcjach. Wykonane ze stali malowanej proszkowo czy też – przechodzącej renesans wśród ogrodowych propozycji – z rdzawego, postarzanego metalu, a może wzbogacone o półki na drewno, akcesoria czy o ognistą obręcz przydatną do przygotowywania ciepłych potraw? Wybór jest już całkiem spory. Zatem rozpocznijmy sezon z ogniem w ogrodzie, tym najbardziej pierwotnym, pięknym i romantycznym.

Aldona Mazurkiewicz

 

dwustronny kominek

 

Podwójna przyjemność 

Dwustronny kominek, dzięki licznym rozwiązaniom palenisk, paliw i przyłączy, to nie zwyczajny kominek, ale kominek dający wielkie możliwości aranżacji i dopasowania do potrzeb. Jeden z angielskich żartów nazywa bliźniaki ”double trouble”, podwójny problem. Kłopot może mieć amator dwustronnego kominka np. z wyborem modelu wkładu, bo jest ich tak wiele. Jest to jednak, nawet z pomocą Świata Kominków, problem do pokonania, a w przypadku bliźniaczego, dwustronnego kominka możemy mówić zdecydowanie o „double pleasure”, podwójnej przyjemności płynącej z jednego ognia.

Witold Hawajski

 

piecyk w stylu vintage na nóżkach

 

Piecyki w stylu vintage i retro

Piecyki w stylu vintage i retro czerpią inspirację z przeszłości. Są pewnego rodzaju hybrydą, gdyż stawiają na połączenie akcentów modnych w przeszłości z nowoczesnością. Świetnie wpasowują się w różne wnętrza i są modnym dodatkiem aranżacji pomieszczenia. Mają wiele zalet. Są łatwe w montażu, a dzięki niewielkim gabarytom zajmują mało miejsca i można je umieścić niemal wszędzie, a z pewnością nadadzą wnętrzu zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym, klasy oraz oryginalności.

Magdalena Balicka

 

piec gliniany

 

Bliżej natury

Żyjemy w ciekawych czasach. Z jednej strony, do masowej produkcji weszły meble z plastiku, z drugiej – obserwujemy jednak powrót do materiałów naturalnych. Chętniej niż jeszcze kilka lat temu korzystamy z materiałów znanych od wielu lat, a nawet wieków, takich jak glina, drewno czy cegła. Przy ich wykorzystaniu wprowadzamy trochę natury do współczesnych wnętrz. Pomieszczenia z ich wykorzystaniem są przyjazne, a kominki i piece... Cóż, przekonajcie się sami.

Aldona Mazurkiewicz

 

gazowy kominek narożny

 

Urok gazowych kominków 

Kominek gazowy może dzisiaj przyjąć każdą znaną z kominków „na drewno” postać, taka jest różnorodność gazowych palenisk. Kominek rustykalny czy klasyczny oraz wszelkie pośrednie formy i każdy styl wchodzą w grę. Jednak główne atuty gazu ujawniają się tam, gdzie kończą się możliwości drewna, w paleniskach ekstremalnie szerokich. Na specjalne zamówienie będzie nawet 4-metrowe! A wszystkie z fasadami płaskimi, narożnymi, otwartymi na 3 strony w kształcie litery „C”  lub „U” a nawet 4-stronne paleniska „wyspowe”. Dobry projektant jest w stanie, dysponując tak szerokim asortymentem palenisk gazowych, wyczarować wspaniały kominek. 

Witold Hawajski

 

kominek trójstronny

 

Rüegg Photo Award 2018 – konkurs

Atrakcyjna, nietypowa i pasująca do stylu pomieszczenia zabudowa kominkowa jest nie tylko gorącym sercem domu, ale także oryginalną, przyciągającą wzrok ozdobą wnętrza.

W poszukiwaniu inspiracji kominkowych warto zapoznać się z pracami jedenastu laureatów konkursu fotograficznego Rüegg Photo Award 2018, którzy mieli za zadanie zaprezentować paleniska szwajcarskiej marki Rüegg w interesującej zabudowie. W konkursie mogły brać udział firmy należące do programu Rüegg Studio z całej Europy. 

Magdalena Balicka

 

PRZYJAZNY KOMINEK: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA

 

kominek gazowy

 

Kominowe rewolucje 

Czas komina budowanego tradycyjnymi metodami z cegły dobiegł końca. Obecnie popularne są kominy specjalizowane, ceramiczne i stalowe. Już nie chodzi o „jakiś” komin, ale system kominowy precyzyjnie dobrany do współpracy z paleniskiem oraz pasujący do architektury domu lub wnętrza. Komin wyszedł z cienia i obecnie stał się jednym z istotnych elementów. Osłonowa rura stalowych kominów systemowych i elementy przyłączeniowe mogą być teraz pomalowane na dowolny kolor. Gdy do tego dodamy niezwykle estetyczne modulatory ciągu, to okazuje się, że komin wcale taki niezmienny od wieków szary, i nudny nie jest. 

Witold Hawajski

 

kominek dwupaliwowy

 

Hybryda w salonie

Producenci kominkowej branży przygotowali rozwiązanie paleniska dla niezdecydowanych, paleniska dwupaliwowe, w których można palić drewnem albo peletem. Pelety sprawdzają się doskonale, gdy priorytetem jest ogrzewanie, a mamy problem z obsługą kominka, bo jesteśmy w pracy albo zwyczajnie... nie mamy chęci. W czasach gdy wszystko jest ”online”, piecyk na pelety też może być obsługiwany nie tylko z fotela, ale z drugiego końca świata. Jednak gdy mamy czas w weekend lub gdy przychodzą przyjaciele, niczym pierwotni ludzie rozpalamy polana… Ba, niektóre modele są w stanie (z pomocą elektroniki) samodzielnie przejść z jednego paliwa na drugie!

Witold Hawajski

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama