11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To czas, w którym warto przypomnieć sobie postacie ważne dla naszej historii i miejsca z nimi związane. My proponujemy krótką podróż do miejsc związanych z twórcami polskiej literatury: Henrykiem Sienkiewiczem oraz Marią Konopnicką.
Dwory i dworki przez wieki stały na straży tradycji i kultu polskości. Są nieodłącznym elementem architektonicznym polskiego krajobrazu i są cząstką dawnej kultury szlacheckiej. Zanurzone w zieleni, zwykle parterowe, częściej drewniane niż murowane budowle są głęboko zakorzenione w świadomości naszego narodu. Dwór – to symbol. Ostoja tradycji dla nękanego wichrami historii narodu. Te najczęściej skromne siedziby ziemiańskie pełne były nawarstwiających się przez lata pamiątek po przodkach. Wiele z nich związanych jest z twórcami polskiej kultury, którzy właśnie w tych miejscach w cieple pieca i blasku kominka tworzyli dzieła, które weszły do kanonu polskiej literatury.
Wśród takich miejsc znajduje się związany z Henrykiem Sienkiewiczem Oblęgorek, który pisarz otrzymał w darze od narodu z okazji 25-lecia pracy twórczej. Była to letnia siedziba autora „Potopu” od 1902 do 1914 roku. Od lat pięćdziesiątych funkcjonuje tu muzeum. Co ciekawe, wszystkie sprzęty, a nawet drobne przedmioty znajdują się w tych samych miejscach co ponad 100 lat temu. Zachowane są też cztery piece, w tym jeden w gabinecie Henryka Sienkiewicza.
Skromny, osiemnastowieczny dworek w Żarnowcu stał się w 1903 roku Darem Narodowym dla wybitnej pisarka – Marii Konopnickiej. W ten sposób postanowiono uczcić, tak jak uczyniono wobec Henryka Sienkiewicza, 25-lecie pracy twórczej pisarki oraz jej 60. urodziny. W znajdującym się obecnie w Żarnowcu muzeum można oglądać secesyjne wnętrza wyposażone w żeliwne piecyki i piece kaflowe i poczuć atmosferę, w której żyła i pisała Maria Konopnicka.
Wiele jest w Polsce miejsc ważnych dla naszej historii, w których można poczuć ducha naszych przodków. Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości polecamy też zapoznanie się z pozostawionym przez naszych przodków dziedzictwem, perłami naszej architektury - zamkami, pałacami i dworami, w których istotny jest udomowiony ogień.