KOMINKI, PIECE, PIECYKI...
Styl, ale jaki?
Często ulegamy trendom. Podobają nam się często nowe propozycje dizajnerów i niezależnie czy będzie to dotyczyć mody, architektury czy tendencji w urządzaniu wnętrz to mniej lub bardziej świadomie podążamy za nimi. Jak w gąszczu zalewających nas propozycji, materiałów wykończeniowych i możliwości odnaleźć to co odzwierciedli nasze poczucie estetyki i sprawi, że w zaaranżowanej przestrzeni będziemy czuć się dobrze? Zanim zdecydujemy przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym wnętrzarskim stylom. Może wybór jednego z nich wskaże nam właściwą ścieżkę.
Aldona Mazurkiewicz, Natalia Przesmycka
Rosyjska dusza w kominkach i piecach
W poszukiwaniu inspiracji przenieśmy się na wschód, do Rosji. W przeprowadzonym tam międzynarodowym konkursie architektonicznym „Projektowanie Kominka 2019” wyłoniono ciekawe, oryginalne i często barwne projekty urządzeń kominkowych w siedmiu kategoriach, takich jak: kominki i piece we wnętrzu, kominek klasyczny, high-tech, rustykalny, steampunk, piec kaflowy oraz przestrzeń do grillowania. Przedstawiamy najciekawsze prace konkursowe wybrane przez jury konkursu oraz głosowanie internetowe. Wszystkie projekty są dostępne na stronie organizatora konkursu – wydawnictwa Beautiful Home Press.
Aldona Mazurkiewicz
Steatyt
Żaden inny kamień nie kryje w sobie takiego pokładu ciepła, co on. Jest wytrzymały i bardzo twardy, a do tego charakteryzuje go niska kruchliwość. Żaden nie jest tak skromny i niepozorny, a dzięki temu uniwersalny i ponadczasowy. Żadnej innej skale „stwórca” nie dał takich parametrów, które pozwalają dowoli ją ogrzewać, chłodzić, i tak w kółko. Poznajmy zatem bliżej wyjątkowy kamień, który pochodzi głównie ze skandynawskich złóż i rozkochał w sobie ogień – czyli steatyt.
Aldona Mazurkiewicz
Warsztatowy styl
Styl industrialny powstał z potrzeby zagospodarowania starych, opuszczonych fabryk i przestrzeni przemysłowych, a obecnie jest synonimem nowoczesności i awangardy oraz modnym trendem panującym w architekturze wnętrz. Industrialne mogą być całe wnętrza, meble, dodatki, a także piecyki wolno stojące, które z pewnością są nietypowe i oryginalne. Paleniska przypominające przemysłowe konstrukcje mają surowy charakter, jednak ich sercem jest gorący ogień, który nadaje nowoczesnym wnętrzom ciepła i czyni je niepowtarzalnymi.
Magdalena Balicka
Garść inspiracji
Realizacje, które znalazły się w tym tekście pochodzą ze zgłoszeń do nagrody Płomień Roku 2018. Są efektem współpracy wykonawców z klientami, owocem połączenia profesjonalnego doradztwa z marzeniami klientów, a często i z wizją projektanta. Różni wykonawcy, różne polskie domy, a w nich różne kominki, piece i pomysły na nie. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie rozwiązań do konkretnych potrzeb technicznych i estetycznych oraz zdanie się na umiejętności profesjonalisty. Kominek bowiem nie tylko powinien cieszyć oko, ale przede wszystkim powinien być wykonany zgodnie ze sztuką – czyli bezpiecznie.
Aldona Mazurkiewicz
KUCHNIE, GRILLE, WĘDZARKI...
Kuchenne Ewolucje 2019
Przygoda człowieka z ogniem z drewna wykorzystywanym do przygotowania potraw zaczęła się bardzo dawno temu. Obecnie po kuchnie opalane drewnem sięga grupa ludzi, którzy chcą po prostu „lepiej” jeść albo „lepsze” jedzenie serwować innym. Jeśli chodzi o możliwość zobaczenia nowości kuchennych w wielu przypadkach nawet „w akcji”, a również możliwość degustacji przygotowanych „na drewnie” potraw, najlepszym miejscem do tego są duże targi kominkowe w Weronie, Wels, Lyonie czy Frankfurcie, gdzie są nawet specjalne kulinarne strefy.
Witold Hawajski
ŻYCIE NA GORĄCO
Ceramiczne wariacje
Aby dostosować się do zmian w branży i panujących trendów, kaflarnie – dostrzegając inne możliwości wykorzystania ceramiki – poszerzyły ofertę o nowe produkty. I nie chodzi tylko o znaną od wieków prostą ceramikę typu misy czy figurki. Oprócz kafli na zabudowy kominkowe i piecowe, niektóre z nich oferują ceramikę ścienną do aranżacji wnętrz, a nawet luksusowe SPA. Ceramika idealnie nadaje się jako materiał do indywidualnych, kreatywnych projektów. Od wielu lat stosowana w aranżacji łazienek i kuchni, coraz śmielej wchodzi też na salony.
Magdalena Balicka
Ogień fundament cywilizacji
Ogień to suma całego szeregu zjawisk, które można obserwować lub odczuwać: widzimy rozbłyski światła przemieszczające się pod wpływem ruchów rozgrzanego powietrza, czujemy płynące od paleniska ciepło, słyszymy rozmaite dźwięki wydawane przez płonące paliwo. W wielu kulturach ogniowi przypisywano magiczną moc, bądź utożsamiano go z nadludzką siłą. Ogień – fundament cywilizacji – stał się trwałym elementem naszej tradycji, kultury i religii oraz zajął należne mu miejsce w mitach i w sztuce.
Joanna Dudziak
PRZYJAZNY KOMINEK: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
W poszukiwaniu lepszego ognia
Nie ma konkretnej definicji, wyszczególnionych wymagań czy certyfikatów podających w prosty sposób, że produkt jest produktem „premium”. Dotyczy to również kominkowych wkładów i piecyków. To niedomówienie nie oznacza, że kominkowych wyrobów „premium” nie znajdziemy. Szukać ich należy, łącząc kilka istotnych dla nas parametrów oraz w miarę możliwości oglądając fizycznie produkt. Żaden internetowy opis nie zastąpi uniesienia drzwiczek, zajrzenia do wnętrza paleniska czy oceny jakości spasowania elementów. Oczywiście wskazówką mogą być opinie znajomych czy zaprzyjaźnionego kominkarza lub zduna.
Witold Hawajski