W dniach 4-7.02.2020 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI. W 2020 roku targi KOMINKI już po raz czwarty wejdą w skład bloku targów BUDMA, najważniejszego spotkania branży budowlanej. Oprócz zapoznania się z ofertą nowości produktowych targi będą okazją do wymiany doświadczeń, specjalistycznej wiedzy i zawarcia nowych kontaktów biznesowych.
Wystawcy mogli ubiegać się o przyznanie Złotego Medalu MTP targów (listę nagrodzonych zobaczysz tutaj). Do 30 stycznia trwa też głosowanie w konkursie Złoty Medal - Wybór Konsumentów (zagłosuj tutaj). Tradycyjnie będzie można zobaczyć "Kominki w akcji" czyli urządzenia grzewcze rozświetlone żywym ogniem, dzięki hali wyposażonej w instalację odprowadzania spalin.
Na targach będzie można odwiedzić stoiska firm: ABX, AGKOM, Darco, Defro, Dimplex, Dortech II, Faber, Glen Dimplex Polska, Hajduk, Infire, Kokoszka-Lotz, Kominkarnia, Kominteka, Kratki.pl, La Nordica, Eco-Pal, Panadero, Prumyslowa Keramika, Skamol, Tatarek, Tulikivi, Wolfshoeher Tonwerke, Węgier Glass, Woodson, Denia Stoves, Schiedel.
Już po raz piąty na targach będą prezentowane też produkty zgłoszone do konkursu Polskie Premiery Targowe, który organizowany jest przez wydawnictwo "Świat Kominków" oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Na targach będzie można zobaczyć wystawę Eco-kominek plus prezentującą urządzenia, które mogą pochwalić się doskonałymi parametrami emisyjnymi odnośnie pyłów PM przy dostępie tlenu 13% na poziomie o co najmniej 25% lepszym niż wymaga tego Ekoprojekt. Organizatorami wystawy jest "Świat Kominków" i Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Targi KOMINKI to jedyne w swoim rodzaju spotkanie branży. Po raz kolejny podczas trwania targów odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagród Płomień Roku za rok 2019. Tradycyjnie przyznany zostanie również Superpłomień.
Głównym partnerem medialnym targów jest magazyn „Świat Kominków”.
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z dyrektor targów KOMINKI – Hanną Zdrojewską z Grupy MTP.
Świat Kominków: Już w dniach 4-7 lutego odbędą się targi branży kominkowej. Czego możemy się na nich spodziewać. Jaka będzie tegoroczna edycja?
Hanna Zdrojewska: Jest to jedyne wydarzenie ogólnopolskie, które pali się żywym ogniem dzięki specjalnej instalacji spalinowej i jedyne w Europie Wschodniej targi dedykowane kominkom. To tutaj prezentowane są polskie premiery branży kominkowej, nagradzane najlepsze produkty i rozwiązania. Targi Kominkowe to także szczególne miejsce inspiracji. W całym bloku targowym, na który poza Kominkami, składają się takie projekty jak Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma czy Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz tworzymy wydarzenie na skalę europejską. Liczby mówią same za siebie: w poprzedniej edycji targi odwiedziło 50 000 uczestników, w tym ponad 4500 architektów i projektantów wnętrz.
ŚK: Co tym razem zaprezentują wystawcy na swoich stoiskach?
HZ: Tematyka targów jest na tyle szeroka, że znaleźć tu można niemal wszystko, co potrzebne do pracy w branży kominkowej, a także do zaprojektowania i stworzenia wyjątkowego kominka w swoim domu. Od palenisk kominkowych na drewno i gaz poprzez obudowy kominkowe, systemy grzewcze, na kaflach i akcesoriach kominkowych kończąc. Jeśli chodzi o wystawców, swój udział potwierdzili m.in.: Darco, Defro, Glen Dimplex Polska, Kratki, Hajduk, Woodson, Infire, Skamol, i wiele innych. Ekspozycja prezentowana na Kominkach z pewnością będzie ciekawa i różnorodna. Ponadto na targach zostaną wręczone Złote Medale przyznawane za innowacyjne produkty odbędzie się też kolejna edycja Polskich Premier Targowych – projektu realizowanego wspólnie z magazynem „Świat Kominków“. Ponieważ targi są blisko całej branży zarówno producentów, jak i wykonawców, czyli tych, którzy muszą zaprojektować i wykonać kominek, już po raz kolejny u nas odbędzie się Gala wręczenia nagród magazynu „Świat Kominków“ Płomień Roku, wyróżniająca najepsze produkty, firmy, wydarzenia i realizacje w 2019 roku.
ŚK: Jakie wyzwania obecnie stoją przed branżą kominkową?
HZ: W świetle uchwał samorządowych mających na celu poprawę jakości powietrza, pokutuje przekonanie, że kominki nie są ekologiczne. Co oczywiście jest mitem, dlatego wyzwaniem tak branży kominkowej, jak i targów jest edukować odbiorców, a także decydentów samorządowych o ekologicznych sposobach palenia w kominku. Kolejną sprawą, która wiąże się niejako z powyższym, jest dostosowywanie swoich produktów do standardów, jakie narzuca dyrektywa unijna Ekoprojekt, określonych w rozporządeniu UE. Dlatego mam nadzieję, że tegoroczna ekspozycja będzie obfitować w nowoczesne rozwiązania, możemy też być pewni, że pojawią się producenci biokominków czy kominków gazowych.
ŚK: Jak targi kominkowe radzą sobie z tymi wyzwaniami?
HZ: Na targach spotyka się cała branża, mamy patronat wszystkich kluczowych izb i stowarzyszeń, które widzą obecną potrzebę debaty, a targi są idealną dla niej platformą. Poza tym, jako organizator wielu imprez targowych, Grupa MTP zawsze jest wsłuchana w głosy branży, a jednocześnie dostrzegamy globalne trendy, takie jak dbanie o środowisko naturalne. Kierunek, w którym dziś podąża świat jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Organizujemy od dawna targi GreenPower (międzynarodowe targi energii odnawialnej) czy POL-ECO (międzynarodowe targi ochrony środowiska), które sprzyjają nie tylko kontraktacjom biznesowym, ale także służą wymianie myśli, doświadczeń i edukują. Nie inaczej jest w przypadku targów KOMINKI. To wydarzenie propagujące ekologiczne metody spalania oraz urządzenia. Poza możliwością zobaczenia działających kominków z pewnością na targach będzie wiele pokazów, szkoleń i działań edukacyjnych. Po raz kolejny w tym roku wspólnie z magazynem „Świat Kominków“ będziemy kontynuować projekt Eco-kominek plus, pokazujący rozwiązania o emisji pyłów PM – o co najmniej 25% niższej niż wymaga dyrektywa Ekoprojekt., która wejdzie w całej UE w 2022 roku.