Reklama

Świat Kominków nr 1/2020

W kolejnym numerze 1/2020 magazynu "Świat Kominków" znajdziemy materiał o kominkowych inspiracjach przywiezionych z podróży. Przyjrzymy się bliżej biokominkom i poznamy nominacje do Płomienia Roku 2019. Poczytamy też kominkach systemowych, grillach oraz rozwiązaniach na tzw. mały i duży głód. Polecamy również tekst naszego redaktora naczelnego "Czy są jeszcze tanie kominki?".
Świat Kominków nr 1/2020

KOMINKI, PIECE, PIECYKI...

 

 

Przywiezione z podróży 

Wiele ze współczesnych trendów wnętrzarskich zostało „przywiezionych”z podróży zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Wakacyjne tęsknoty i wspomnienia można wprowadzić do swojego wnętrza w dzisiejszych czasach dość łatwo. Odpowiednie elementy wyposażenia wcale nie muszą być przywiezione z podróży – choć te mają dodatkową sentymentalną wartość – ale mogą być także kupione w sklepach. Inspirując się danym stylem, warto postawić na spójność aranżacji, a potem zimą w blasku kominka grzać się wspomnieniem z wakacji.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
 
Moda na biokominki
Moda na biokominki, czyli paleniska opalane bioetanolem, dotarła do Polski już parę ładnych lat temu. Biokominki stale zyskują na popularności, dzięki wygodzie i łatwości w użytkowaniu. Są w pewnym stopniu alternatywą dla tradycyjnych palenisk opalanych drewnem i umożliwiają posiadanie magicznego ognia w miejscach, gdzie z różnych przyczyn było to wcześniej niemożliwe. Uwielbiają je projektanci i dekoratorzy wnętrz, gdyż nie potrzebują – jak inne rozwiązania – podłączenia do komina i dają ogromną swobodę w aranżacji.  
 
Magdalena Balicka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Płomień Roku 2019 – nominacje
W tym roku po raz piętnasty redakcja naszego magazynu przyzna nagrody Płomień Roku dla najlepszych produktów, realizacji, firm i wydarzeń w branży kominkowej. Przedstawiamy nominowanych do nagrody Płomień Roku w siedmiu kategoriach. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 4 lutego w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Kominkowych „Kominki”. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaki kominek wybrać?
To pytanie zadaje sobie wielu stających przed wyborem domowego ogniska. Wybór nie jest prosty, a możliwości naprawdę wiele. Możemy wybierać spośród palenisk opalanych drewnem, gazowych, peletowych, elektrycznych czy biokominków. Aby decyzja kominkowa była trafiona, należy uwzględnić kilka kluczowych parametrów. Obok typu budynku i ograniczeń technicznych obecnie szczególną uwagę należy zwrócić na lokalne uwarunkowania związane z ograniczeniami i wymaganiami odnośnie stosowania urządzeń na paliwa stałe, jakie stawiają lokalne przepisy odnośnie poprawy jakości powietrza.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
Czy są jeszcze tanie kominki?
Polscy producenci w ostatnich latach dokonali wielkiego skoku i zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym wkłady kominkowe i piecyki  reprezentują  doskonałą relację jakości do ceny. Za 3-4 tys. zł bez problemu znajdziemy zarówno wkłady kominkowe  z fasadami płaskimi jak też narożne. Jednak wszystko drożeje i indywidualne projekty i rzemieślnicze realizacje nie będą więc dla każdego. Jeśli więc poszukujemy niedrogiego kominka, lepiej sięgnąć po dobrze zaprojektowany technicznie i estetycznie wolno stojący piecyk kominkowy. 

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

 

 

KUCHNIE, GRILLE, WĘDZARKI...

 

Na mały głód

Piecyki wolno stojące od dawna były wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domu, ale także do przygotowywania i podgrzewania drobnych potraw. Możliwości kulinarne żeliwnych i stalowych piecyków z płytą grzewczą szybo docenili ich posiadacze, a producenci zauważyli zainteresowanie tego typu rozwiązaniami i poszli o krok dalej, tworząc grupę produktów z wbudowanym piekarnikiem. Modele te umożliwiają nie tylko podgrzanie potraw, ale też przygotowanie pizzy czy upieczenie ciasta. A to wszystko możliwe jest w salonie, który wraz z nowymi trendami otworzył się na kuchnię i stał się nie tylko miejscem relaksu, ale też kuchennych rewolucji. 
 
Magdalena Balicka 
 
 
 
 
 
 
Na duży głód
Obecnie chętnie gotujemy sami i celebrujemy nie tylko moment spożywania posiłków, ale też ich przygotowywania. Co więcej, już nie wystarcza, że sami przygotujemy posiłek, równie ważne jest, aby składniki były dobrej jakości. Poza tym, co włożymy do przysłowiowego garnka, równie ważne jest także to, na czym i w czym posiłek przygotujemy. W tym względzie coraz częściej wracamy do tradycyjnego przygotowywania potraw na „ogniu”. Wybór urządzeń do przygotowania czegoś „na duży głód” jest spory. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i tego, czy planujemy być mistrzem kuchni w domu, czy może w ogrodzie.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
Już wkrótce sezon na grilla!
Za oknem jeszcze mróz, ale – wbrew pozorom – to dobry czas, aby pomyśleć już o wiośnie. Warto sprawdzić stan swojego grilla lub – jeśli jeszcze go nie mamy – poszukać urządzenia, które spełni nasze oczekiwania. O ile w przypadku rozwiązań gotowych, czy to grilli metalowych, czy prefabrykowanych, jest to stosunkowo proste zadanie, o tyle w przypadku urządzeń budowanych przez kominkarza czy zduna zgodnie z indywidualnym projektem będzie to wymagało więcej czasu i uwagi.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
 
ŻYCIE NA GORĄCO
 
Człowiek to styl
Człowiek świadomie i aktywnie tworzy swój styl i aranżuje przestrzeń wokół siebie. By nasze mieszkanie stało się siedzibą domowego ogniska, by miało „duszę”, warto w nim zafundować sobie stylowe „ognisko” w postaci kominka. Jest on syntezą piękna oferowanego nam przez twory przyrody oraz ludzkiego talentu i umiejętności. W jego cieple możemy ogrzać zziębniętą duszę, przypomnieć sobie babciną kuchnię z ogniem wesoło buzującym pod fajerkami czy obozowe ognisko. Nasz smak oraz potrzeby zdecydują o jego formie, wykończeniu czy o rodzaju spalanego w nim paliwa. 
 
Joanna Dudziak
 
 
 
 
 
 
 
 
PRZYJAZNY KOMINEK: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
 
Kominek systemowy
 
Każde z systemowych rozwiązań, niezależnie od oferującego je producenta to gwarancja finalnej estetyki, doskonałej i sprawdzonej techniki oraz stosunkowo czystego i szybkiego montażu. To również, mimo powtarzalności czy wręcz seryjności, możliwość niedrogiej i zaskakująco dużej indywidualizacji. Kominek systemowy uzupełnić można o jeden z marmurowych  blatów  czy kaflowe wykończenie. Wtedy mamy  do wyboru po kilkadziesiąt wzorów czy kolorów glazury. Może więc warto pomyśleć  o takim kominku, wprawdzie systemowym, ale bardzo indywidualnym.  
 
Witold Hawajski 
 
 
 
 
 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama