Reklama

Konsultacje do Programu Ochrony powietrza (POP)

Trwają konsultacje do nowego Programu Ochrony Powietrza (POP). Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych zgłosił swoje uwagi do programu, które prezentujemy poniżej. Zachęcamy do sprawdzania aktualności na stronach urzędów marszałkowskich i zgłaszania swoich uwag, by nie przechodziły zmiany niekorzystne dla branży kominkowej. Pomocą służy też biuro Ogólnopolskiego Stowarzyszeni KOMINKI i PIECE oraz Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych.

Trwają konsultacje do nowego Programu Ochrony Powietrza (POP).

 

Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych zgłosił swoje uwagi do programu, które prezentujemy poniżej. Zachęcamy do sprawdzania aktualności na stronach urzędów marszałkowskich i zgłaszania swoich uwag, by nie przechodziły zmiany niekorzystne dla branży kominkowej.

 

Pomocą służy też  biuro Ogólnopolskiego Stowarzyszeni KOMINKI i PIECE oraz Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych.

 

Uwagi do przedstawionych w ramach konsultacji propozycji POP 2020
dot. uzasadnienia wprowadzenia zmian do krakowskiej uchwały antysmogowej i propozycji POP 2020


"W propozycjach nowego POP2020 do symulacji i modelowania zastosowano wartości emisji pyłów ze spalania drewna przyjęte na podstawie badań przeprowadzanych metodą tunelu rozcieńczającego, a równocześnie zastosowano pozostałe wskaźniki emisji, przyjęte na podstawie badań przeprowadzonych metodą gorącego filtra. W ten sposób błędnie wskazano  ponad 10-krotnie zawyżoną  wartość wskaźników emisji pyłów dla drewna, przedstawiając w sposób fałszywy wielkość ich wpływu na jakość powietrza.

Dlatego wykonane przez Atmoterm symulacje emisji pyłu i efektów ekologicznych oraz modelowanie udziału poszczególnych źródeł w stężeniach pyłowych zanieczyszczeń powietrza, należy uznać za całkowicie nieuzasadnione w zakresie ogrzewaczy pomieszczeń spalających drewno.

Dla określenia faktycznej ilości emisji PM ze spalania drewna w Krakowie w 2018 r. i właściwego ich porównania do innych emitorów – co jest niezbędne dla wskazania właściwych działań naprawczych w ramach nowego POP, należy na nowo właściwie przeliczyć wartości wyrażone w badaniach tunelu rozcieńczającego na wartości z badań wykonywanych metodą gorącego filtra, tak jak zostały one wyrażone w dyrektywie Ekorpojekt.
Taki sam błąd został już popełniony w POP w 2013 r., w którym do obliczenia efektu ekologicznego przyjęto także zawyżony dla drewna wskaźnik z badań metodą tunelu rozcieńczającego jako uzasadnienie do wprowadzenia wykluczenia spalania drewna jako paliwa stałego. Skutki tego błędu trwają do dnia dzisiejszego w postaci krakowskiego zakazu spalania drewna, co wymaga naprawy w ramach nowego POP 2020, czyli uchylenia tego zakazu.
W aktualnych propozycjach do nowego POP nadal stosuje się zawyżony wskaźnik (550 g/GJ) z badań metodą tunelu rozcieńczającego.
Równocześnie zwracamy uwagę, że istniejące obecnie wymagania 40mg/m3 (oraz nowe drastyczne wymagania 20mg/m3) wyznacza się metodą gorącego filtra wg normy PN-EN 16510.

Przed podjęciem uchwały antsymogowej w 2016 r., dokonano bez przeliczenia porównania wskaźników z różnych metod badawczych (zob. tab. Nr 1) i w ten sposób wprowadzono w błąd Radnych Sejmiku, przekonując do wykluczenia palenia drewnem przez ukazanie skrajnie wysokich poziomów emisji PM ze spalania drewna.
Skorygowanie tego błędu i pilne uchylenie krakowskiej uchwały antysmogowej w zakresie nieuzasadnionego zakazu palenia drewnem, która powinna zostać zastąpiona  przez wprowadzenie, podobnie jak w całej Europie – ograniczenia w formie dopuszczenia do eksploatacji urządzeń gwarantujących poziom emisji określony w Ekoprojekcie,  pozwoli na niskoemisyjne spalanie drewna dla osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.
W tej sytuacji zawracamy się o wprowadzenie do nowego POP 2020 skorygowanego wskaźnika i takich działań naprawczych, które będą promowały i stosowały mechanizmy wsparcia dla instalacji spalających biomasę drzewną.
Konieczność uchylenia krakowskiej uchwały antysmogowej w zakresie palenia drewnem i przywrócenia możliwości użytkowania pieców i kominków na określonych warunkach i w uzgodnieniu ze specjalistami z  branży zduńskiej (proponowany Zespół Roboczy specjalistów)
będzie wynikała z:
- obniżonej niemal 10-krotnie wysokości wskaźnika PM do wartości nie wyższej niż 95g/GJ (EMEP/EEA 2019),
- przyjęcia do obliczeń wysokości wskaźnika emisji pyłów PM dla ogrzewaczy pomieszczeń spalających biomasę leśną, spełniających wymogi Ekoprojektu na poziomie 26g/GJ (40mg/m3), podobnie jak została ona uwzględniona dla ogrzewaczy pomieszczeń spalających węgiel, spełniających wymogi Ekoprojektu na poziomie 28g/GJ (PM10). (zob. Tabela nr 2 i 3)

W poniższej Tabeli nr 4, przedstawiamy przykładowe porównanie wyników oznaczania emisji w jednostkach [g/GJ]  przeprowadzonych dwoma metodami badań: gorącego filtra i tunelu rozcieńczającego".

W imieniu Zarządu
Starszy Cechu

Jacek Ręka
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama