Reklama

Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza - pisma OSKP

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece wysłało dwa pisma dotyczące konsultacji Programu Ochrony Powietrza w Małopolsce do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W imieniu firm województwa małopolskiego zrzeszonych w stowarzyszeniu, klientów tych firm i mieszkańców zgłosili uwagi do programu.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece wysłało dwa pisma dotyczące  konsultacji Programu Ochrony Powietrza w Małopolsce do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W imieniu firm województwa małopolskiego zrzeszonych w  stowarzyszeniu,  klientów tych firm i mieszkańców zgłosili uwagi do programu.

 

Treść pism poniżej:

 

Szanowni Państwo,

Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI I PIECE  jest działającą od 16 lat organizacją społeczną zrzeszająca  zarówno  firmy jak i osoby fizyczne,  związane z szeroko pojętą branżą kominkową. Zgodnie ze statutem działamy  między innymi na rzecz  ochrony zdrowia i środowiska naturalnego poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych oraz uczestniczenie w pracach legislacyjnych. Współdziałamy z Cechem Zdunów Polskich, Małopolskim Cechem Zdunów i Zawodów Pokrewnych, Stowarzyszeniem Kominy Polskie,  Krajową Izbą Kominiarską, Korporacją  Kominiarzy Polskich,  Polską Izbą Ekologii oraz międzynarodowymi organizacjami branżowymi VEUKO i European Chimney Association. W imieniu firm województwa małopolskiego zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu,  klientów tych firm i mieszkańców będących sympatykami i zwolennikami naszej pracy na rzecz poprawy klimatu, którzy zwrócili się do nas o przesłanie tych uwag wnosimy co następuje:

1. Z uwagi na zaistniałą sytuację w kraju wnosimy o przedłużenie terminu na zgłaszanie uwag oraz przesunięcie terminu głosowania nad aktualizacją POP do czasu odwołania stanu epidemicznego.

Ogłoszony stan pandemii i brak możliwości przeprowadzenia rzetelnych wysłuchań podczas konsultacji społecznych , dyskusji i zebrań prawnie zakazanych, w obliczu nowych ustaleń oraz w konsekwencji konieczności dokonania niezbędnych zmian
Projektu Ochrony Powietrza – wnosimy jak na wstępie.

Poniżej przesyłamy swoje uwagi uzasadniające potrzebę aktualizacji POP :

2. Wnosimy o stosowanie w nowym POP prawidłowego wskaźnika emisji pyłów dla pieców, kominków, pieców kaflowych, kuchni opalanych biomasą leśną.
  
3.Wnosimy o przywrócenie w nowym POP możliwości użytkowania w Krakowie ogrzewaczy pomieszczeń spełniających dyrektywę Ekoprojekt, 
a opalanych biomasą leśną .

 

4. Wnosimy o zachowanie bezpieczeństwa energetycznego w nowym POP poprzez promowanie ogrzewaczy pomieszczeń opalanych odnawialną biomasą leśną, spełniających wymagania EKOPROJEKTU na równi z innymi urządzeniami zasilanymi OZE (jak np. pompy ciepła, fotowoltaika).

 

5. Wnosimy o zastosowanie edukacji o prawidłowym-współprądowym spalaniu paliw stałych jako jednego z podstawowych działań w walce ze smogiem.

 

6. Wnosimy o uwzględnienie zapisów "Uchwały o prawidłowym spalaniu" jako prawnego narzędzia do walki ze smogiem.


Wnioski końcowe:
Co robią inni w Europie?
”W 2018r. poziom produkcji pelletu drzewnego w Niemczech osiągnął rekordowy poziom.                   Jak poinformowało Niemieckie Stowarzyszenie Energii i Pelletu (DEPV), wzrost w stosunku do ubiegłego roku wyniósł 7,3%.Zapotrzebowanie niemieckich gospodarstw domowych nieustannie rośnie. W 2018r. w Niemczech zainstalowano 33 tys. nowych pieców zasilanych pelletem. Łącznie w tym kraju pracuje ok 460 tys. domowych instalacji opartych na tym źródle energii, których zapotrzebowanie sięga 2,1 mln ton. Ogółem ze spalanie pelletu w minionym roku uzyskano 10,5 terawatogodzin energii, co stanowiło około 6% energii odnawialnej w sektorze grzewczym”. W 2020 r. W Niemczech przewidziano dopłaty do źródeł odnawialnej energii  spalających drewno opałowe i pellet (biomasę)  -  kwoty do 45% inwestycji.

Polscy ekolodzy z alarmów smogowych unikają takich słów jak "pellet" i "drewno opałowe" w pozytywnym tych słów znaczeniu. Są to najlepsze, bo przewidywalne  Odnawialne Źródła Energii, niebezpieczna konkurencja dla gazu i oleju opałowego. Te, najbardziej ekologiczne paliwa odnawialne docenia Europa, wreszcie je uwzględniają polskie warunki techniczne WT2021.
 
Nasze postulaty z konsultacji sprzed czterech lat  sprawiają nam mizerną satysfakcję, że mieliśmy rację – radni wybrali jednak obietnice pseudoekologów, lobbystów
i przedstawicieli handlowych, którzy cofnęli nas w stronę gazu i oleju opałowego na kilka lat, a od tych nośników energii  Europa właśnie odchodzi. Wydrenowano rynek na miliony złotych, które powinny zasilić naszą gospodarkę i doskonalić techniki spalania  krajowych zasobów paliw. Są kraje, gdzie nie montuje się już gazu w nowych domach.

Nasz głos sprzed czterech lat:
„Jakość powietrza w Krakowie wymaga radykalnej poprawy i reakcji, rozwiązań głęboko przemyślanych i skutecznych, będących wzorem dla innych regionów Polski gdzie sytuacja jest niewiele lepsza - proponowana uchwała tego nie gwarantuje. Kraków stać na poważne opracowanie problemu przez szeroką radę naukową jako wzór działań dla reszty kraju, a nie wybiórcze przedstawianie niepełnych badań i analiz na poparcie fałszywych wniosków. Kraków nie zostanie zieloną wyspą ekologii bez ogólnopolskich prawnych regulacji m.in. kontroli palenisk, spalania śmieci i mułów, ograniczeń dot. jakości spalin samochodowych i emisji również w sąsiednich regionach.” -  nie został wysłuchany - a jest nadal aktualny.

Szanowni Radni –  nie wybierajcie ponownie błędnych rozwiązań.

 

Królewskie miasto, stolicę wiedzy i nauki, stać na pragmatyczne podejście do tematu własnej ekologii wykorzystując olbrzymi potencjał naukowców i własne badania, pozwalających na naukowe, rzeczywiste, receptorowe ustalenie źródeł zanieczyszczeń powietrza i skuteczne sposoby ich eliminacji, a  nie grając w „trzy karty” z pustymi obietnicami...To byłby wstyd, gdyby oprócz głosu producentów i budowniczych pieców i kominków na biomasę - biomasy w Polsce musiała bronić również Unia Europejska . Uwierzcie Państwo w biomasę, natura wie lepiej.
Z poważaniem,

PIOTR BATURA
Prezes OSKP
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama