Reklama

Tarcza 2.0: Pożyczki i dofinansowania, świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Sejm znowelizował część zapisów w tzw. Tarczy Antykryzysowej . Nowe rozwiązania dotyczą między innymi wsparcia finansowego w formie pożyczek i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników.

Sejm znowelizował część zapisów w tzw. Tarczy Antykryzysowej . Nowe rozwiązania dotyczą między innymi wsparcia finansowego w formie pożyczek i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników.

 

Sejm uchwalił nowelę rozszerzającą Tarczę Antykryzysową. Zmiany dotyczą między innymi zwiększonej dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br.

 

Zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców

Zmiany w ramach pakietu pomocowego zakładają rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców uprawnionych do uzyskania niskooprocentowanej pożyczki w wysokości do 5 tys. zł. Dzięki niej pokryć mogą bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.

W pierwotnej wersji spec ustawy o wsparciu dla firm w ramach walki ze skutkami przeciwdziałania rozszerzaniu się epidemii Covid-19 o pożyczkę tę ubiegać mogły się firmy zatrudniające do 10 pracowników.
Po zmianach pożyczkę będą mogły otrzymać również podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników. Dodatkową zmianą jest rezygnacja z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu na dzień 29 lutego 2020 roku.

Pożyczka nadal podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadzić swoją działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

 

Ułatwienia dla samozatrudnionych

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, będą mieli ułatwioną drogę ubiegania się o wypłatę kolejnych transz przysługującego im świadczenia postojowego.
W tym celu zniesiony został obowiązek comiesięcznego składania oświadczenia o prowadzeniu działalności. Przedsiębiorca nie będzie musiał również prowadzić działalność po okresie otrzymywania dofinansowania. Ważną zmianą jest również uściślenie w przepisach kwestii, że dofinansowanie przypada od miesiąca złożenia wniosku.

 

Ułatwienia dla mikro, małych i średnich


Mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy, którzy mają możliwość skorzystania z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, mogą je uzyskać od miesiąca złożenia wniosku.

Do tej pory dofinansowanie to przyznawane było od dnia jego złożenia.
Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą  mieli obowiązku utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową po okresie otrzymania dofinansowania.

 

Świadczenie postojowe. Wsparcie na dłużej


Rozszerzona tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia będzie mogła zdecydować o kolejnych wypłatach.

Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz  pierwszy tego świadczenia. Warunek to wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna się nie poprawiła.

 

Firmy działające od niedawna nie zostaną bez pomocy


Do tej pory ze świadczenia postojowego mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. Taki sam termin obowiązywał w przypadku ustalania daty zawarcia umowy cywilnoprawnej. Tarcza 2.0 wprowadza zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2020 r.

Z czego to wynika? Istotne pogorszenie warunków prowadzenia działalności dla przedsiębiorców, jak również dla zleceniodawców lub zamawiających zawierających umowy cywilnoprawne, nastąpiło w drugiej połowie marca i w kwietniu, czyli po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa polegających na m.in. ograniczeniu lub zamknięciu działalności usługowej i handlowej. Pogorszenie warunków prowadzenia działalności i realizacji umów cywilnoprawnych szczególnie dotknęło nowo rozpoczynające działalność firmy. Teraz również one będą mogły liczyć na wsparcie.

 

Koniec z limitem przychodów dla przedsiębiorców


Ustawa znosi również warunek osiągnięcia przez przedsiębiorców przychodu poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie jest to kwota 15 595,74 zł).

Skąd ta zmiana? Wielu przedsiębiorców osiąga przychody powyżej tej kwoty przy jednoczesnych bardzo wysokich kosztach uzyskania przychodów. Bardzo często są to koszty stałe niezależne od osiąganych przychodów i obrotów, które zostały znacznie ograniczone w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczy to szczególnie branż o niskiej marży, takich jak handel czy drobne usługi. Mają oni zdecydowanie odmienną sytuację niż osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, dla których koszty uzyskania przychodu są stałe, a w przypadku umów o dzieło korzystne na poziomie 50 proc. uzyskiwanego przychodu. Dlatego też pułap uzyskanego przychodu w przypadku umów cywilnoprawnych pozostawałby bez zmian, czyli poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zwolnienie ze składek. Skorzystają nie tylko mikrofirmy
Tarcza antykryzysowa w pierwotnym kształcie zakładała m.in. zwolnienie mikrofirm, które na dzień 29 lutego br. zatrudniały do 9 osób, ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy (marzec–maj). To zarówno składki należne za przedsiębiorcę, jak i za zatrudnionych przez niego pracowników. Również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. rozszerza krąg podmiotów zwolnionych z opłacania składek. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym zostaną zwolnieni z opłacania składek w wysokości  50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych  należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej  złożonej  za dany miesiąc.

Dodatkowo, zwolnieniem ze składek objęci zostaną wszyscy płatnicy składek będących  spółdzielniami socjalnymi – bez względu na liczbę pracowników. Do liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi, która ogranicza możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składki, nie będzie się wliczać pracowników młodocianych.

 

Zwolnienie także dla nowych firm


Podobnie jak w przypadku postojowego, zmieniony zostaje termin graniczny rejestracji w ZUS – z 1 lutego na 1 kwietnia 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego, pomimo że tak samo znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, nie mogli skorzystać ze zwolnienia. Tarcza 2.0 to zmienia.

Równocześnie zachowano prawo do zwolnienia dla płatników składek, którzy złożyli już wnioski zgodnie z obecnie obowiązującymi warunkami i wprowadzono nowe rozwiązania umożliwiające ustalenie liczby ubezpieczonych dla tych płatników, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego, ale przed 1 kwietnia 2020 r. Dla płatników, którzy rozpoczęli działalność pomiędzy 1 lutego a 29 lutego, byłby to termin 31 marca, a dla rozpoczynających działalność pomiędzy 1 marca a 31 marca jest to termin 30 kwietnia 2020 r.

 

Opłacona składka za marzec? Jest odpowiedź

 

Jednocześnie dla płatników składek, którzy zostali objęci zwolnieniem (zgłaszających do ubezpieczeń inne osoby), wprowadzono możliwość zwolnienia składki za marzec pomimo jej opłacenia. Płatnicy, nie znając szczegółów nowych rozwiązań, niejednokrotnie kosztem oszczędności zapłacili pierwszą składkę objętą zwolnieniem. To korzystne rozwiązanie.

Stosowanym już od dłuższego czasu rozwiązaniem przez przedsiębiorców – w sytuacji napotkania problemów finansowych – jest też ulga w opłacaniu składek (dzięki tarczy antykryzysowej – bez opłaty prolongacyjnej), odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Proponowana pomoc dotyczy wszystkich płatników składek, w tym opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Tarcza 2.0  wprowadza dodatkowo zwolnienie z opłacania odsetek od należności z tytułu składek należnych za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r.

 

 

Stan na 20 kwietnia 2020r. Zmiany są dynamiczne, dlatego prosimy by tekst traktować orientacyjne i wszystko sprawdzać również na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Spłecznej TUTAJ oraz w lokalnych urzędach, starostwach, urzędach pracy czy ZUS-ach.

 

Zobacz też „Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców” objaśniający jak skorzystać  z „Tarczy antykryzysowej” opracowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Przewodnik pobierzesz TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama