Ostatnia, dwunasta edycja Progetto Fuoco w Weronie odbyła sie 19-22 lutego, na kilka dni przed wprowadzeniem ograniczeń w związku z koronawirusa. W środku blokady mającej na celu walkę z epidemią organizatorzy Progetto Fuoco zdecydowali się na przeprowadzenie internetowej ankiety wśród swoich wystawców z sektora systemów i urządzeń grzewczych na biomasę. Na ankietę opowiedziało 280 firm, z których 39% zajmuje się produkcją a 61 % dystrybucją.
„Sektor systemów i urządzeń grzewczych na biomasę został poważnie dotknięty kryzysem związanym z koronawirusem. W przypadku 9 na 10 firm produkcyjnych kryzys spowodował całkowite lub częściowe zamknięcie działalności a w przypadku 50% firm również spadek obrotów o co najmniej 75%” - stwierdził Raul Barbieri, dyrektor generalny Piemmeti Spa, firmy organizującej Progetto Fuoco przedstawiając 5 maja 2020 wyniki ankiety.
Targi Progetto Fuoco 2020. Dowiedz się więcej>>
WSTRZYMANIE PRODUKCJI
65% ankietowanych firm z obszaru produkcyjnego w fazie blokady całkowicie wstrzymało działalność, a 26% zamknęło się częściowo. W sumie 9 na 10 przedsiębiorstw zaprzestało działalności całkowicie lub ją ograniczyło, a tylko 6% było w stanie kontynuować produkcję, przestrzegając nałożonych środków ochronnych. Tylko 2 % pracowało, ale przy całkowitym wstrzymaniu produkcji urządzeń. Kolejne 2 % przestawiło swoją działalność na produkcję sprzętu ratunkowego.
WPŁYW SYTUACJI NA OBROTY
Miesiące poprzedzające pandemię były niezłe: obroty w okresie zimowym 2019/2020 zostały ocenione pozytywnie przez 43% badanych firm, stabilnie przez 42%, a negatywnie przez 14 %. Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu wraz z rozprzestrzenieniem się koronawirusa i wynikającymi z tego środkami zapobiegawczymi. 47 % przedsiębiorstw odnotowało spadek obrotów o co najmniej 75% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, 20% zanotowało spadek rzędu 50-75%, a dla 22% firm spadek szacowany jest na 25-50%. W przypadku 6 % firm nie zanotowano znaczącej zmiany, a 1 % ankietowanych firm zanotowało wzrost (!).
Kryzys uderza silniej w przedsiębiorstwa produkcyjne, 52 % z nich straciło co najmniej 75 % swoich obrotów. W przypadku przedsiębiorstw dystrybucyjnych było to 44%.
Włoskie firmy na targach Progetto Fuoco. Dowiedz się więcej>>
BADANIA I ROZWÓJ MIMO KRYZYSU?
44% przedsiębiorstw objętych próbą twierdząco odpowiedziało na pytanie o zwiększenie inwestycji w badania i rozwój w kryzysowym czasie, natomiast 56% nie zainwestowało w badania i rozwój
ROZWIĄZANIA
Badania wyrażnie pokazują opinie przedsiębiorców z branży urządzeń grzewczych na temat działań ekonomicznych niezbędnych dla ponownego uruchomienia rynku.
Najwięcej, bo 29% firm wskazuje na konieczność pomocy inwestorom indywidualnym, na drugim miejscu z 26 % jest wsparcie kredytowe dla firm. Według 14 % konieczne jest wspieranie funduszu zwolnień grupowych, a 12 % wskazuje na konieczność przedłużenia przez państwo ulgi podatkowej. Dla 10 % konieczne jest wsparcie inwestycji w badania i rozwój. Z kolei 5% stwierdza, że warto dokonywać połączeń jednostek gospodarczych by zwiększyć ich konkurencyjność na coraz trudniejszym rynku. W pozostałych 4 % znalazły się inne rozwiązania: bezzwrotne pożyczki dla przedsiębiorstw by zachowały płynność finansową, obniżenie podatków i zmniejszenie biurokracji.
Polskie firmy na targach Progetto Fuoco. Dowiedz się więcej>>
PROGNOZY
Możliwość, że przez jakiś nieokreślony bliżej czas będziemy musieli żyć w cieniu koronawirusa i musimy wymyślać nowe sposoby pracy i społecznego funkcjonowania powoduje niepewność i znajduje odzwierciedlenie w niewyrażnym postrzeganiu przyszłości z ekonomicznego punktu widzenia. Oczekiwania co do wyników firm na sezon 2020 / 2021 są więc niepewne dla 76% ankietowanych przedsiębiorców. 17% sytuację ocenia „czarno” i spodziewa się zmiany negatywnej. Optymizm wykazało tylko 7% ankietowanych firm
Witold Hawajski
redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków",
na podstawie materiałów z badań Progetto Fuoco