Reklama

Drewno energetyczne – zmiana definicji w związku z koronawirusem

Rząd ma zamiar zmienić definicję drewna energetycznego. Zmiana ma nastąpić ze względu na kryzys związany z koronawirusem jeszcze w tym kwartale. Na rządowych stronach pojawiła się informacja o pracach nad przygotowywaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. W projekcie wyraźnie podkreślono, że zasadniczo chodzi o zmianę (poszerzenie) definicji drewna energetycznego. Przyczyną jest kryzys w lasach spowodowany koronawirusem. Zalega w nich drewno, brakuje nabywców.

Rząd ma zamiar zmienić definicję drewna energetycznego. Zmiana ma nastąpić ze względu na kryzys związany z koronawirusem jeszcze w tym kwartale. Na rządowych stronach pojawiła się informacja o pracach nad przygotowywaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. W projekcie wyraźnie podkreślono, że zasadniczo chodzi o zmianę (poszerzenie) definicji drewna energetycznego. Przyczyną jest kryzys w lasach spowodowany koronawirusem. Zalega w nich drewno, brakuje nabywców. Projekt przygotować ma Ministerstwo Środowiska.

 

Drewno energetyczne – definicja

Obecnie drewno energetyczne wg ustawy OZE to „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie, a także surowiec drzewny stanowiący biomasę pochodzenia rolniczego”.

Jak wyjaśnia strona rządowa: Projekt ustawy określa definicję drewna energetycznego. Wprowadzenie tej zmiany pozwoli zapobiec deprecjacji surowca drzewnego pozyskanego w lasach wskutek zmniejszonego odbierania drewna przez zakłady przemysłowe, będącego skutkiem pandemii wirusa COVID-19. Dodatkowym czynnikiem stymulującym poprawę sytuacji gospodarczej poprzez niezmniejszanie pozyskanie surowca drzewnego będzie stabilność zatrudnienia w Zakładach Usług Leśnych.

Przedsiębiorcy leśni nie mają wątpliwości, że zmiana ta podyktowana jest niekorzystną sytuacją, w jakiej znalazły się nie tylko tzw. ZUL-e, ale przede wszystkim Lasy Państwowe.

 

Źródło: material partnera "Magazynu Biomasa"

 

 

Więcej informacji na stronie: premier.gov.pl

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama