Sprawozdanie z Videokonferencji VEUKO 2020, która odbyła się w tym roku „on line” przed ekranem komputera. Sytuacja koronawirusa wymusiła „wirtualną” formę spotkania, która miała ten plus – że zajęła trzydziestu kilku uczestnikom tylko 4 godziny czasu, zamiast 4 dni, ile typowo zajmuje doroczny Kongres Veuko (Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Zduńskich).
- Na spotkaniu omówiono warunki uczestnictwa w Europejskich Mistrzostwach Zduńskich na planowanych na KOK w Wels 26-28.01 2021 r.
W tych mistrzostwach mogą wziąć udział młodzi (do 26 lat) uczniowie zduństwa, posiadający ze swoich Cechów stosowane świadectwa potwierdzające ukończenie nauki zawodu. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się u Starszych Cechów. Mile widziani są sponsorzy Mistrzostw.
- Na Konferencji przedstawiono także działania krajowych organizacji zduńskich w walce z lobbystami i działaczami pseudoekologcznymi, chcącymi wprowadzić ograniczenia w stosowaniu pieców i kominków pod pretekstem powodowania przez spalanie drewna zbyt wysokiej emisji. Wzorcowa jest w tej sytuacji silna i kompetentna merytorycznie reakcja branży na te zagrożenia. Veuko przygotowało i prześle do krajowych organizacji animowany film, który jest odpowiedzią na formułowane zarzuty. Będzie przetłumaczony na jęz. polski i będziemy go mogli udostępniać wszystkim zakładom zduńskim i firmom kominkowym.
Uczestników zapoznano także z nagrodzonymi na Progetto Fuoco w lutym w Weronie rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają znaczne obniżenie emisji podczas spalania biomasy w paleniskach piecowych.
Po przedstawieniu przez uczestników sposobów jakimi branża radzi sobie w różnych krajach w dobie koronawirusa, zaplanowano - z nadzieją że wirus zostanie już zwalczony - kolejny Kongres Veuko, który odbędzie się za rok w Wilnie na Litwie.
Sprawozdanie za rok 2019/2020 z działalności branży zduńskiej w Polsce
Polska branża zduńska, producentów i budowniczych pieców / kominków gromadzi w trzech organizacjach: w OSKP – ok. 100 członków oraz Cechach z Krakowa i Kalisza – ok. 100 członków. Ważnym wydarzeniem dla branży, było doprowadzenie przez nowego Prezesa OSKP Piotra Baturę, do dokonania koniecznych zmian w statusie Stowarzyszenia, umożliwiających sprawniejsze funkcjonowanie w dzisiejszych warunkach, jak również osiągnięcie zgody członków na zmianę nazwy – dodając do słowa kominki – piece, która w ten sposób lepiej oddaje przedmiot którym zajmuje się dzisiaj branża. To także znak wzrostu budowy w Polsce pieców w technologiach tradycyjnych i nowych obok tradycyjnych kominków. Nadzieją dla branży w Polsce jest jej umiejętność współpracy, którą wyraża podpisane Ogólnopolskie
Porozumienie Organizacji Zduńskich i Kominkowych, co jest istotne ze względu na niezwykle silną nagonkę na palenie drewnem, które w Krakowie wyraziło się dramatycznie już tej zimy przez całkowity zakaz palenia drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Aby zatrzymać te ograniczające działania i nadto zamienić je na działania promujące palenie drewnem, branża organizuje i finansowo wspiera prace zespołów specjalistów, naukowców i prawników. Zacieśnia też współpracę z pokrewnymi branżami - zwłaszcza producentów biomasy, kominów i kominiarzami ( współpraca w Ogólnopolskiej Konferencji Kominiarzy ).
W ramach swojej podstawowej działalności, obydwa polskie Cechy zduńskie, organizowały szkolenia i przeprowadziły egzaminy Czeladnicze/Mistrzowskie dla swoich członków. Cech krakowski na egzaminach praktycznych, po raz pierwszy dokonał w oparciu o zastosowanie programu obliczeniowego wg normy PN-EN 15544 przebudowy starych pieców kaflowych dotąd opalanych węglem, na wyposażone w nowego typu paleniska, spalające wyłącznie biomasę drzewną na poziomie wymagań Ekoprojektu. Wszystkie Polskie organizacje branżowe aktywnie zaangażowały się i zaprezentowały swoje możliwości techniczne podczas lutowych Targów Kominkowych BUDMA w Poznaniu, na których znacznie mniejsza niż do tej pory liczba wystawców była potwierdzeniem kryzysu do którego doprowadziły wprowadzane
ograniczenia i ataki medialne. Na Targach po raz pierwszy eksperci związani z rzemiosłem zduńskim przedstawili błędy na podstawie których uzasadnia się w Polsce konieczność ograniczenia palenia drewnem. Największym problemem w Polsce jest obecnie wyraźnie obserwowany spadek zamówień na budowę pieców i kominków zwłaszcza w rejonach bliższych Krakowa. Spowodowany jest on obawą inwestorów przed zapowiadanym wprowadzaniem przez różne samorządy lokalne ograniczeń w paleniu drewnem w piecach i kominkach. Szczególnym rodzajem zagrożenia dla zdunów budujących piece przeznaczone do indywidualnego
ogrzewania budynków mieszkalnych, stanowią plany wprowadzania w lokalnych Programach Ochrony Powietrza ograniczeń dopuszczających emisję PM wyłącznie na poziomie poniżej 20 mg/m3, co w praktyce utrudni stosowanie w nich większych załadunków drewna, koniecznych zwłaszcza dla ogrzewania domów starszych lub większych. Po raz pierwszy w Polsce, dzięki zaangażowaniu Mistrzów z Cechów zduńskich, udało się doprowadzić w minionym roku do objęcia rządowym programem wsparcia ( dotacji ) badań prowadzonych przez producentów ogrzewaczy pomieszczeń nad innowacyjnymi technologiami mającymi obniżyć emisję PM o ponad połowę w stosunku do Ekoprojektu.
Jacek Ręka
członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece, starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych