List do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wysłany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece"
Szanowny Panie Premierze,
Temat, z jakim kierujemy się do Pana Premiera jako szefa rządu, to próba zwrócenia bacznej uwagi na zagadnienia związane z biomasą – najlepszym odnawialnym źródłem energii, a biomasą leśną w szczególności.
Rozwiązania wprowadzane w Polsce w zakresie ochrony klimatu i środowiska idą jawnie wbrew tendencjom europejskim, budzą nasze zdumienie i w wielu przypadkach pozwalają mówić o patologii rozwiązań zwanych proekologicznymi.
Kim jesteśmy?
Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI i PIECE skupia przeszło 100 podmiotów gospodarczych spośród doświadczonych producentów, importerów, sprzedawców i wykonawców urządzeń opalanych najlepszym, najtańszym i najbardziej przewidywalnym OZE - biomasą - drewnem opałowym, brykietami i peletami. W swojej bazie firm współpracujących posiadamy ok.1500 adresów. Dajemy pracę kilkunastu tysiącom osób. Występujemy również w imieniu kilku milionów właścicieli kominków, pieców, piecyków wolnostojących czy kotłów na biomasę, którzy zaufali naszej rzetelności i docenili zdrowotne i ekologiczne zalety drewna opałowego oraz jego decydujący wpływ na ochronę klimatu i środowiska.
Należymy do Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Branży Zduńskiej VEUKO od 2012 roku. Nasze urządzenia grzewcze, pod względem czystości spalania drewna spełniają dyrektywę Ekoprojektu już od kilku lat, zgodnie ze standardami europejskimi. Posiadamy polskie urządzenia spełniające najnowsze europejskie naukowe i prawne uwarunkowania ekologicznych procesów spalania drewna, stale doskonalone w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, ale też Polsce.
Współpracujemy z Cechem Zdunów Polskich, Małopolskim Cechem Zdunów i Zawodów Pokrewnych, Polską Radą Pelletu, Stowarzyszeniem Kominy Polskie, Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Kominiarzy Polskich, Międzywojewódzkim Cechem Kominiarzy i European Chimney Association, Polskim Forum Klimatycznym, należymy do Polskiej Izby Ekologii.
Źródłem naszej wiedzy i doświadczenia nie są (niestety) polskie instytuty i ośrodki badawcze – 15 lat temu biomasa była tylko dodatkiem do kominka. Ta wiedza nadal jest na niskim poziomie - nikt w Polsce nie zajmuje się badaniem ani promocją biomasy poza producentami urządzeń do jej spalania. Brak jest rządowego programu wyjaśniającego wyjątkowość biomasy (wzorem innych krajów europejskich) i pozwalającego na świadomy, równorzędny wybór rodzaju OZE przez mieszkańców. Nasza wiedza i doświadczenie to owoc zagranicznej współpracy i szkoleń. Bazując na doświadczeniach Niemiec czy Austrii, posiadamy doskonałą orientację na temat dobrych i właściwych rozwiązań ekologicznych korzystnych dla mieszkańców, własnej gospodarki i ochrony środowiska. Dlatego wyraźnie dostrzegamy nieprawidłowości działań w polskiej ochronie środowiska i klimatu.
Niniejsze pismo ma na celu obronę polskiej myśli technicznej, polskiego interesu społecznego i narodowego oraz bezpieczeństwa energetycznego. Nasze rozwiązania są bardzo dobrą receptą na nadmierne zanieczyszczenie powietrza, chroniącą również najuboższe warstwy społeczne przed ubóstwem energetycznym. Niektóre gminy już korzystają z naszych pomysłów. Drewno to również idealne lekarstwo na zmiany klimatyczne.
O co chodzi?
Program Czyste Powietrze opracowany przez Ministerstwo Klimatu posiada kardynalne błędy dyskryminujące naszą branżę i odnawialne źródło energii – biomasę, w zestawieniu z europejską rzeczywistością.
Mało osób skojarzy ten program z działaniem niekorzystnym dla klimatu. Tak, niestety, wygląda rzeczywistość nowej wersji, która wystartowała 15 maja 2020r. Trudno jednoznacznie określić, który z partnerów organizujących to przedsięwzięcie biznesowe ma największy wpływ na obecny jego kierunek. Podpisują się: rządowe Ministerstwo Klimatu, NFOŚiGW oraz Polski Alarm Smogowy. Twórcy nowej wersji programu posłużyli się siłą koncernów gazowych do eliminowania odnawialnych źródeł energii. Brzmi jak farsa, wszak to by było świadome i ustawowe niszczenie klimatu ekologicznym programem rządowym. W cywilizowanym kraju niemożliwe!
„Nie zawsze będzie można zainstalować piec na paliwo stałe. Gdy ktoś jest podłączony do sieci gazowej, co sprawdzimy w PGNiG, nie dostanie dotacji na instalację nowego pieca na paliwo stałe - mówi portalowi WysokieNapiecie.pl Piotr Woźny.”
Wyjaśniamy: paliwo stałe to zarówno węgiel kopalny jaki i niekopalna wybitnie ekologiczna biomasa leśna. Należy kategorycznie odrzucić próbę łączenia obydwu paliw pod jedną nazwą w kontekście ekologii (diametralnie różny proces spalania i emisji spalin). Podamy przykład: ktoś ma dostęp do taniego drewna lub pelletu (paliwa OZE), chce wymienić stary kocioł na nowoczesny kominek z wymiennikiem wodnym, piec czy kocioł spełniający bardzo wymagającą unijną dyrektywę emisji spalin Ekoprojekt. Nie dostanie dofinansowania w programie "Czyste Powietrze" tylko dlatego, że posiada też przyłącze gazu - kopalnego gazu. Jeśli, zamiast przyjaznego dla klimatu urządzenia na drewno, zainstaluje kocioł na niszczący klimat gaz – dofinansowanie dostanie.
Taka jest recenzja programu "Czyste Powietrze" wypowiedziana przez prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Proceder ten nie jest marginalny, zakaz dopłaty do urządzeń biomasowych może według PGNiG dotyczyć aż 400 000 domów jednorodzinnych w Polsce.
Niezrozumiały i szczególnie szkodliwy jest również brak dopłat w tym programie do kominków i pieców opalanych biomasą spełniających emisję spalin wg dyrektywy Ekoprojekt w sytuacji, gdy istnieją dopłaty do urządzeń opalanych kopalnym gazem.
Biorąc pod uwagę powyższe wnosimy o jak najszybszą zmianę zapisów programu "Czyste Powietrze" tak, aby nie zawierał on ograniczeń dopłat dla energii z biomasy, w szczególności zasady ograniczania finansowania urządzeń na biomasę w przypadku istniejącego przyłącza do sieci gazowej.
Wnioskujemy też o wprowadzenie dopłat w tym programie do kominków i pieców na biomasę spełniających unijne normy emisji spalin Ekoprojekt w wysokości takiej samej jak inne urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii.
Uważamy te zmiany za niezbędne minimum do uwzględnienia w programie "Czyste Powietrze" zarówno ogólnoeuropejskiego trendu ekologicznego jak i bezpieczeństwa ekonomicznego oraz energetycznego Polaków.
Łączymy wyrazy szacunku z nadzieją na wsparcie w dążeniu do wspólnych celów.
Piotr Batura, Prezes OSKP
Bardzo to symptomatyczne, że proste w sumie sprawy trafiać muszą aż do Premiera!
Docenienie kominków, spełniających już dziś europejskie normy emisji roku 2022 oraz ogrzewania/dogrzewania polskich domów drewnem, odnawialnym i lokalnym, wydaje się być oczywiste. Kominki są w milionach polskich domów, polska branża kominkowa zatrudnia tysiące ludzi, generuje podatki PIT i VAT, eksportuje...Bardzo to źle świadczy o wszystkich "osobach decyzyjnych" i instytucjach, że tego nie widziały dotąd. Pan Premier na kominkach nie musi się znać, więc nawet jeśli spojrzy na pismo Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Kominki i Piece" to przecież wielce prawdopodobne jest, że skieruje je do zaopiniowania do tych samych podległych instytucji, które kominków i drewna dotąd nie zauważały a nawet gorzej....
Czy pismo OSKP, które jest na swój sposób wołaniem SOS przyniesie jakieś pozytywne skutki - zobaczymy. Premier ma wiele spraw na głowie. Potem....., potem zostaje już tylko zdrowy rozsądek i odwołanie do... Najwyższej Instancji. Ale czy tam, w Niebie kogoś polskie kominki obchodzą, tego nie wiem. Tam też lista spraw "do załatwienia" jest długa.
Witold Hawajski
redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"