Reklama

Konsultacje Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski

16 lipca w Krakowie odbyły się konsultacje Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski. Oczywiście na spotkaniu konsultacyjnym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece.
Konsultacje Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski

16 lipca w Krakowie odbyły się konsultacje Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski. Oczywiście na spotkaniu konsultacyjnym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece. 

 

Dla osób, które nie mogły osobiście wziąć udziału w wydarzeniu możliwe było też uczestnictwo w spotkaniu on-line. 

 

Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 27 lipca br. za pomocą formularza internetowego TUTAJ.  

 

"W dniu wczorajszym tj. 16.07.2020 r., odbyły się oficjalne Konsultacje społeczne kolejnej wersji Projektu POP dla Małopolski. Ze względu na obostrzenia sanitarne, przyjęta forma zgłoszenia, pozwoliła Organizatorom uzyskać już wcześniej świadomość, że oceny dla działań przedstawianych w POP, nie będą już tak jak w ubiegłych latach, równie pochlebne, lecz w zdecydowanej części krytyczne. Być może to było przyczyną, że wśród Organizatorów zabrakło przedstawiciela Zarządu Województwa i zastąpił go tylko „drugi garnitur” urzędników (zastępców). Rzeczywiście po raz pierwszy od wielu lat, praktycznie wszyscy zabierający głos (z wyjątkiem jednego urzędnika gminnego) wyrazili druzgocąco krytyczne uwagi do przedstawionych rozwiązań, a zwłaszcza dla rozwiązań dot. spalania biomasy drzewnej/drewna we współczesnych tzw. ogrzewaczach pomieszczeń, czyli piecach i kominkach. Nie zostawiono suchej nitki na propozycjach POP dotyczących ograniczenia i wykluczenia wykorzystywania drewna w piecach i kominkach i domagano się ich zmiany, tak by w miejsce ograniczeń i zakazów dla drewna, wprowadzić działania naprawcze promujące i wspierające jego stosowanie.

Wszyscy obecni zauważyli, że jest to radykalna zmiana w stosunku do dotychczasowych konsultacji nad uchwałami i programami POP. Po raz pierwszy autorzy i sprawujący nadzór merytoryczny z ramienia Zarządu Woj. Małopolskiego, nie usłyszeli pochlebnych głosów – jak poprzednio (wygłaszanych przez działaczy Alarmu Smogowego), lecz wyłącznie merytoryczne głosy krytyczne. To dowód na to, że warto było w minionych latach, by przedstawiciele branży zduńskiej - będąc wtedy w zdecydowanej mniejszości, z uporem i determinacją „siali prawdę” o rzeczywistym poziomie emisji z ogrzewaczy pomieszczeń i o ich możliwym zastosowaniu dla przyspieszenia osiągnięcia pożądanych celów ekologicznych, poprzez najszybszy i najtańszy sposób na zlikwidowanie starych kopciuchów przez zastąpienie ich spełniającymi najnowsze rozwiązania techniczne i gwarantujące czystą emisję na poziomie nowych wymogów europejskich (Ekoprojektu) współczesne piece i kominki.
 
Jesteśmy już coraz bliżej osiągnięcia naszego celu, czyli odrzucenia ograniczeń i zakazów spalania drewna w piecach i kominkach oraz doprowadzenia, by jak w innych stosowanych do indywidualnego ogrzewania budynków technologiach OZE (pompy ciepła, fotowoltaika) zostały one objęte systemami wsparcia, czyli dotacjami udzielanymi na podobnym poziomie. Nie można już dłużej pozwalać, by związana z najstarszą i największa technologią OZE branża zduńska – budowniczych pieców i kominków, była ograniczana, wykluczana i deprecjonowana przez lokalne Programy Ochrony Powietrza (a także krajowy Program Czyste Powietrze) opierające swoje restrykcyjne wobec drewna rozwiązania, na całkowicie błędnych podstawach – wskaźnikach emisji dostarczanych przez państwowe Instytucje – utrzymywane z podatków nas rzemieślników MŚP np. KOBiZE. Dlatego dziękujemy za wsparcie udzielane ekspertom związanym z naszą branżą – (Małopolskiemu Cechowi Zdunów), którzy po niezwykle żmudnej analizie, kończą przygotowywać naukową publikację obnażającą błędy tych państwowych Instytucji, na które powołują się autorzy POP i pełniący nadzór merytoryczny z ramienia Zarządu Województwa. Nie możemy dopuścić, by obliczenia modelowania i scenariusze spodziewanych efektów ekologicznych, były przeprowadzane na nieujawnionych wysokościach, wielokroć zawyżonych wskaźników pyłu – tak jak w poprzednim POP - 800g/GJ zamiast 74g/GJ jak to przyjęto nie rozróżniając metod badawczych o różnych zakresach pomiarowych i błędnie interpretując wyniki podane przez Agencję Europejską EMEP/EEA (w dodatku na podstawie starych, niemal sprzed 20-lat badań), lub zamiast 26g/GJ – (czyli ponad 30-krotnie mniej) - jak to dopuszcza dziś Dyrektywa Ekoprojektu.
 
Tylko usunięcie tej PRZYCZYNY (również na przygotowywanej drodze prawnej), pozwoli nam wprowadzić do nowego POP małopolskiego, a zapewne i do podobnych POP-ów w innych województwach, oczekiwane przez nas i stosowane powszechnie w innych krajach europejskich rozwiązania promujące i wspierające, a nie ograniczające czy wykluczające stosowanie w piecach i kominkach drewna – największego polskiego OZE."
 
W imieniu Zarządu
Małopolskiego Cechu i Zdunów
Starszy Cechu – Jacek Ręka

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama