Kawał dobrej roboty wykonano przez Ludzi zaangażowanych na rzecz polskiej branży kominkowej w ramach kampanii „Drewno pozytywna energia”. Jesteśmy na początku drogi związanej z walką o nasze niskoemisyjne, ekologiczne urządzenia grzewcze i prawdziwy przekaz na temat biomasy drzewnej. Protest z 31 sierpnia pod Urzędem Marszałkowskim w Krakowie uzmysłowił nam jak wiele zła, dezinformacji, „wrzucanie do jednego” worka paliw kopalnych i paliw odnawialnych zostało skutecznie ugruntowanych w przestrzeni publicznej i przekazuje się naszemu Społeczeństwu. Cieszy fakt, że przedstawiciele naszej branży zorganizowali się, byli obecni pod Urzędem i na pewno zostali zauważeni. Pokazujemy się z dobrej strony natomiast przekaz medialny jest zgoła odmienny, nazywają nas „lobbystami smogowymi” – na to branża nie może pozwolić. Musimy temu stawić czoła - wspólnie i zdecydowanie. Niestety nikt z Urzędników nie wyszedł do nas porozmawiać czy nawet się przywitać… Dlatego musimy wytrwale i wspólnie pracować, szukać sprzymierzeńców i nie poddawać się w działaniach na rzecz promocji biomasy drzewnej – polskiego OZE i niskoemisyjnych ekologicznych urządzeń grzewczych.
Aleksander Rybaczuk
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece
Przedstawiciele branży zduńskiej, kominkowej, kominiarze, rolnicy oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych spotkali się na demonstracji przed Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, by wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec przygotowywanych propozycji Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski, które podtrzymują i w dalszym ciągu chcą, dalszego ograniczania możliwości spalania drewna w piecach i kominkach.
Zarządowi i Radnym została przekazana Petycja, w której uzasadniono załączoną Ekspertyzą, konieczność zastąpienia dotychczasowych działań ograniczających, działaniami promującymi i wspierającymi wykorzystywanie pieców i kominków na drewno dla przyspieszenia wymiany starych "kopciuchów" węglowych, a więc dla szybszego osiągnięcia celu poprawy jakości powietrza - i jak na to zwrócił uwagę Alarm Smogowy na uratowanie życia więcej niż 1500 Małopolanom rocznie.
Bez usunięcia ewidentnych błędów zawartych w przygotowywanym POP, które przedstawia załączona do Petycji Ekspertyza, długo jeszcze będziemy czekać na czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce!
Ekspertyza: http://zduni.eu/ekspertyza-bledy-krakowskiej-uchwaly-antysmogowej/
Jacek Ręka
Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych