Reklama

Zmiany w prawie budowlanym - warto wiedzieć

19 września 2020 roku wchodzą w życie zmiany w prawie budowlanym. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego.
Zmiany w prawie budowlanym

Fundamentalną zmianą jest nowy podział projektu budowlanego, który obecnie będzie rozdzielony na trzy projekty:

- projekt zagospodarowania terenu,

- projekt architektoniczno-budowlany,

- projekt techniczny.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Do tej pory projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym zarówno kwestie zagospodarowania działki, jak i projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę będzie wydawał organ administracji na podstawie dwóch pierwszych projektów, natomiast projekt techniczny trzeba będzie złożyć u kierownika budowy przed rozpoczęciem robót, do organu nadzoru budowlanego trafi on dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Takie rozwiązanie, gdzie projekt techniczny jest odsunięty na kolejny etap może, jak zaznaczają specjaliści, skutkować nieskoordynowaniem projektów. Obecnie odpowiedzialność za ich spójność będzie ponosił projektant.

Ważnym elementem projektu techniczno-budowlanego jest informacja o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

Odstępstwo od zatwierdzonego projektu

Z punktu widzenia źródła ciepła ważny jest zapis, który mówi, że istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę są zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym. Taka zmiana będzie wymagała uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.

Przyłączenie do sieci nie wymaga pozwolenia

Zmianą na plus jest stworzenie zamkniętego katalogu sytuacji wymagających lub nie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Obecnie nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia, budowa między innymi:

  • sieci cieplnych,
  • przyłączy gazowych i cieplnych.

W praktyce oznacza to ułatwienie przyłączania budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i preferencyjne warunki dla inwestorów, którzy zdecydują się na źródła ciepła zasilane paliwem innym niż stałe.

Nowe prawo budowlane wyznacza też terminy, które mają przyspieszyć przyłączanie nowych inwestycji do sieci m.in.: gazowych i ciepłowniczych. Obecnie przedsiębiorstwa będą miały 14 dni na wydanie warunków przyłączenia budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej.

Zgoda na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych

Nowe prawo budowlane przewiduje, że zgodę na odstępstwo od przepisów określających warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można będzie uzyskać od organu administracji architektoniczno–budowlanej przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę. Zgoda może być udzielona pod warunkiem uzyskania pozytywnych opinii: wojewódzkiego inspektora sanitarnego (odstępstwa od wymagań higieniczno – zdrowotnych), wojewódzkiego konserwatora zabytków (odnośnie obiektów wpisanych do rejestru zabytków). W przypadku odstępstw od przepisów odnośnie bezpieczeństwa pożarowego przy nadbudowie, rozbudowie lub zmianie sposobu użytkowania obiektu wymagana będzie zgoda w formie postanowienia od komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

 

Opracowała Aldona Mazurkiewicz

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama