W dniu 28 września bieżącego roku radni województwa pomorskiego przyjęli uchwałę mającą na celu poprawę jakości powietrza.
Zgodnie z uchwałą, mieszkańcy miast w pierwszej kolejności muszą podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeżeli z różnych przyczyn, jest to nie możliwe, mogą stosować gaz lub lekki olej opałowy.
Z kolei na wsiach nie ma obowiązku podłączenia się do sieci ciepłowniczych. Jednak od 1 stycznia 2021 roku zabrania się spalania węgla brunatnego i kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3mm, mułów, flotokoncentratów oraz drewna, którego wilgotność przekracza 20%.
Według uchwały w woj. pomorskim możliwe jest użytkowanie kominków z pewnymi ograniczeniami.
Można korzystać z kominków, które nie są głównym źródłem ogrzewania domu. Zaznacza się także, że urządzenia nie spełniające norm warto wymienić na nowoczesne kominki, spełniające wymagania Ekoprojektu i wybierać suche, sezonowane drewno o wilgotności poniżej 20 %.
"Co ważne, jeżeli w domu mamy kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto wymienić na nowoczesne, ekologiczne. Dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne" - możemy przeczytać na oficjalnej stronie województwa.