Reklama

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wyjaśnia zapisy uchwały

Ogólnopolskie Stowarzyszenie ,,Kominki i Piece" zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z prośbą o wyjaśnienie zapisów w Uchwałach, które mogłyby być niejednoznacznie zrozumiane.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wyjaśnia zapisy uchwały

Poniżej załączone pytania wysłane przez OSKP. Odpowiedź od Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie do pobrania plik PDF pod tekstem..

Pismo od OSKP:

Dotyczy: Uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28 września 2020. Uchwały Nr 309/XXIV/20 i Nr 310/XXIV/20

Jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece prosimy o wyjaśnienie zapisów w Uchwałach, które mogłyby być niejednoznacznie zrozumiane. Zależy nam na przekazaniu czytelnej, zgodnej z zaleceniami uchwały informacji – zarówno firmom wykonawczym, jak i użytkownikom kominków. Ponieważ pewne sformułowania nie są dla nas jasne, pozwalamy sobie zadać kilka pytań, które pomogą doprecyzować treści dotyczące kominków zawarte w uchwale.

Po dokładnym przeanalizowaniu podjętych przez Sejmik Uchwał prosimy o wyjaśnienia dotyczące poszczególnych paragrafów dotyczących eksploatacji kominków. Chcemy, aby język prawniczy, bądź co bądź nie dla wszystkich zrozumiały, nie był barierą w stosowaniu podjętych Uchwał.

1. §5. Pkt2 lit. a, b

Uchwałę stosuje się do instalacji, w których następuje spalanie paliw w rozumieniu art. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne ( tj. DZ. U z 2020 r. poz. 833 ze zm.) w szczególności do kotłów, pieców i kominków, jeżeli:

1) Dostarczają ciepło do:

a) Instalacji centralnego ogrzewania lub

b) Instalacji ciepłej wody użytkowej;

2) Wydzielają ciepło poprzez:

a) bezpośrednie przenoszenie ciepła lub

b) bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z przenoszeniem go do innego nośnika;

Rozumiemy, że oznacza to możliwość instalowania kominków z rozprowadzeniem ciepła do innych pomieszczeń oraz kominków z tzw. płaszczem wodnym (np. wspomagających fotowoltaikę i pompy ciepła).

2. § 6 pkt. 4 przy łącznym spełnieniu warunków z ust. 2 punkty 1 i 2 lit. b

Na terenach umożliwiających podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy stałej w urządzeniach. O których mowa w §5 pkt. 2, spełniających warunek określony w §6 ust. 2 pkt. 2 lit b, pod warunkiem, iż eksploatacja urządzenia nie spowoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.”

Rozumiemy, że oznacza to możliwość korzystania okazjonalnego z kominka spełniającego wymogi EKOPROJEKTU bezterminowo, przy eksploatacji nie będącej uciążliwą dla mieszkańców sąsiednich posesji.

3. § 7 określający termin obowiązywania warunków określonych w § 6 .

Prosimy o pomoc w ustaleniu, jaki powinien być termin wymiany urządzeń nie spełniających wymagań EKOPROJEKTU. Chcielibyśmy również dowiedzieć się, jak należy traktować kominki wprawdzie niespełniające wymogów EKOPROJEKTU, lecz przedstawiające wysoką wartość artystyczną lub architektoniczną i mogące działać jeszcze przez wiele lat – przy zachowaniu prawidłowej eksploatacji. Rozumiemy też, że punkt 4 paragrafu nie dotyczy kominków i data 1 lipca 2035r. nie jest ograniczeniem korzystania z kominków spełniających wymogi EKOPROJEKTU opalanych biomasą o wilgotności poniżej 20%, o ile nie powodują uciążliwości na terenach sąsiadujących.

4. § 8 pkt. 3 jest w pełni zrozumiały.

Natomiast pragniemy zaznaczyć, że w połączeniu z § 9 pkt. 5 nie jest możliwe przedstawienie świadectwa jakości paliwa. Najczęściej drewno kupowane jest mokre, a następnie sezonowane przez użytkownika. Stwierdzenie wilgotności jest możliwe dopiero np. przy badaniu wilgotnościomierzem.

5. Odnośnie §9 pkt. 1, 2, 3, prosilibyśmy o podanie terminu konieczności przedstawiania wymienionych dokumentów.

Pewnym problemem może być zgromadzenie dokumentacji w przypadku instalacji już działających. Użytkownik kominka nie zawsze posiada dokumentację techniczną urządzenia. Najczęściej jest to faktura zakupu, protokół odbioru potwierdzający wykonanie usługi, odbiór kominiarski przyłącza. Jeżeli użytkownik kupił dom już wyposażony w kominek, to najczęściej takich dokumentów nie posiada.

Ze względu na bardzo często zadawane pytania związane z prawnym aspektem montowania i eksploatowania kominków zależy nam na szczegółowej interpretacji przepisów. Umożliwi nam to rzetelne informowanie firm wykonawczych oraz klientów.

Z poważaniem

Piotr Batura - Prezes OSKP

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama