Reklama

Nie doceniamy kominków!

Co roku zimą padają w Polsce rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną. W poniedziałek według danych operatora przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych padł rekord - zapotrzebowanie na moc przekroczyło 27 tysięcy MW. Niestety, wielkość zużycia energii rośnie, i to nie tylko u nas, ale też np. w Austrii. W tym kontekście kominki są urządzeniami, które oszczędzają Państwu energię, to jest m.in. powód dla którego w innych krajach poważnie podchodzi się do kominków i drewna.
Nie doceniamy kominków!
Kominek narożny opalany drewnem MCZ / Wentor

Według Greenpeace, tylko w I kwartale 2020 Polska wyprodukowała z węgla tyle energii elektrycznej co 25 krajów UE razem (nie licząc Niemiec). Nie tylko importujemy węgiel z Rosji i egzotycznych krajów, ale też importujemy... energię elektryczną.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Powód? Polska energia elektryczna (ceny hurtowe) jest NAJDROŻSZA w Europie dlatego, że gdy inne kraje przestawiały się na jej produkcję ze źródeł odnawialnych, my trwaliśmy przy węglu. Import energii w 2020 wyniósł 12,5 terawatów i było 20% większy niż w 2019 roku. Jest to tyle importowanej energii ile jeszcze 15 lat temu... eksportowaliśmy! 

Nie doceniamy kominków, zaangażowania ludzi, energii z własnego drewna, bo najłatwiej jest importować gotowy prąd.

Fotowoltaika, która latem ma potencjał miesięczny 180 kWh, a w grudniu/styczniu 20-30 kWh pod pewnymi warunkami, bo 2 cm śniegu na panelach to spadek efektywności o 80%, a 10 cm warstwa śniegu to ZERO.

Fotowoltaika nie wytwarza prądu:

- w nocy,

- przy bardzo silnym zachmurzeniu lub zamgleniu,

- przy sytuacji pokrycia śniegiem lub szronem, jak wyżej, 

- gdy w budynku nie ma prądu z sieci (awaria).

Fotowoltaika jest modna i dotowana, ale postawienie wyłącznie na fotowoltaikę bez np. peletów czy drewna jest ryzykowne. Doceńmy urządzenia na pelet i drewno, te nowoczesne, spełniające wymagania Ekoprojektu, które są źródłem energii odnawialnej. Takie urządzenia znajdziesz TUTAJ.

 

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama