Kazus Krakowa, gdzie wprowadzono zakaz używania jako paliwa nie tylko węgla, ale i drewna, zrobił wiele złego. Zasiał w świadomości ludzi, że drewno jest równie szkodliwe i niepożądane jak węgiel... Prawda jest zgoła odmienna. Naukowcy Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii w Katowicach oraz Tomasz Mirowski z Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie alarmują, że Polska walka ze smogiem nieuwzględniająca biomasy drzewnej: pelletu, brykietu i drewna kawałkowanego, może być nieskuteczna. Co więcej, biomasa jako odnawialne źródło energii jest neutralna klimatycznie. Wartościowy głos w dyskusji pojawił się na portalu biznesalert.pl, gdzie w artykule "Czy biomasa pomoże w walce ze smogiem?" poruszonych jest szereg problemów (przejdź do artykułu TUTAJ). Jak podaje autor:
W promowanie biomasy do lokalnego wykorzystania w indywidualnych gospodarstwach domowych wpisuje się plan działania UE na rzecz zrównoważonej gospodarki, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem ogłoszonym w styczniu 2020 roku.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
A jak wygląda praktyka?
Biomasa drzewna nie jest uwzględniona w rządowym Programie Czyste Powietrze. W sektorze komunalno-bytowym stawiamy na zastąpienie węgla kamiennego gazem ziemnym. Przy czym oba to - przypomnijmy - to paliwa kopalne. Zatem, jak zwraca uwagę autor artykułu z biznesalert:
W wyścigu o osiągnięcie neutralności klimatycznej to ślepa ulica. Musimy pogodzić się z faktem, że uzyskanie neutralności klimatycznej nie jest możliwe za pomocą przyjętych działań w walce o czyste powietrze.
Co więcej, jak zauważa autor:
Program Czyste Powietrze nie promuje w takim stopniu wszystkich OZE... Zapomnieliśmy o odpowiednim promowaniu własnego znaczącego zasobu OZE, jakim jest biomasa. Co więcej - nie pokrywa się to z założeniami Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030, w którym biomasa została zaliczona do sterowalnych źródeł energii odnawialnej.
W czasie, gdy w krajach europejskich, takich jak Holandia czy Niemcy, odchodzi się od gazu i oleju opałowego, w naszym kraju w regulaminie PCzP znajdziemy zapis o możliwości dofinansowania wyłącznie kotła gazowego, jeśli do posesji jest doprowadzone przyłącze gazowe.
Czy nie jest to „ustawowe niszczenie klimatu”, szybko rozprzestrzeniające się w całym kraju?
- pyta autor artykułu w biznesalert.
Na brak wsparcia biomasy drzewnej w Programie Czyste Powietrze zwracał też uwagę prof. Robert Kubica w rozmowie z doradcą Prezydenta RP - Pawłem Sałkiem. Zauważył też, że z jakiegoś powodu idziemy pod prąd trendom europejskim. W transformacji energetycznej sektora komunalno- bytowego, jak zauważył:
Staramy się zastąpić jedną kopalinę drugą, dysponując w tym celu środkami publicznymi, bardzo efektywnie jeśli chodzi o jakość powietrza. Ale mamy unikalną okazję, żeby dysponując tymi samymi środkami osiągnąć efekt dodatkowy, czyli neutralność węglową. Chciałbym zwrócić uwagę na zapisy Programu „Czyste Powietrze” – niestety znalazły się tam zapisy, które blokują stosowanie biomasy drzewnej przetworzonej, czyli peletu drzewnego, w przypadku gdy użytkownik jest podłączony do sieci gazowej. Nie można absolutnie wymienić źródła na inne niż gazowe..." ( rozmowę możesz zobaczyć TUTAJ).
Nikt nie wie, jak finalnie będzie wyglądał układ źródeł energii w Polsce po odejściu od węgla. Z pewnością jesteśmy świadkami pewnego "dziejowego boju", ale czy tak trzeba? Powinniśmy czerpać z doświadczenia innych krajów - choćby często przywoływanej Austrii - i stawiać na energetykę rozproszoną i zrównoważony rozwój. Trochę z pewnością jeśli chodzi o nowe budownictwo namieszają nowe warunki techniczne, które trochę wbrew założeniom PCzP promują biomasę drzewną: pellet i drewno kawałkowane (więcej o WT 2020 znajdziesz TUTAJ) jako najczystszą energię obok geotermii, energii wiatrowej i słonecznej.
W tym kontekście bardzo trafne staje się pytanie autora artykułu w biznesalert.pl:
Czy w sektorze komunalno-bytowym oraz w sektorze leśnictwa, rolnictwa, usług i handlu bezpieczeństwo zaopatrzenia w paliwa będzie w przyszłości bazowało na gazie ziemnym z importu o wskaźniku emisyjności około 55 kg CO2/GJ ciepła i energii elektrycznej z węgla około 200 kg CO2/GJ ciepła? Podczas gdy plany UE w inwestycjach w OZE w sektorze ciepłowniczym zakładają udział biomasy na poziomie ok. 72%.
Mamy wszystko
Dysponujemy dużą ilością drewna i jesteśmy znaczącym producentem pelletu. Co więcej, od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się z 21 do 29%. Na rynku są dostępne wysokosprawne i niskoemisyjne urządzenia spalające drewno lub pellet, spełniające wymagania dyrektywy UE Ekoprojekt. To, czego nam brakuje, to edukacji i rzetelnej informacji odnośnie stosowania drewna i pelletu jako paliwa w sektorze komunalno-bytowym. Zauważa to między innymi dr hab. Krystyna Kubica:
Drewno opałowe, brykiety i pellety drzewne to stałe paliwa (biopaliwa), ale też paliwa zaliczane do odnawialnych źródeł energii (OZE) i winny być promowane w zakresie ich czystego spalania, a to z kolei wymaga działań edukacyjnych, promowania czystego spalania.
A na koniec, jak o edukację dbają inni? Polecam obejrzeć film opracowany przez Austriackie Stowarzyszenie Biomasy, przy wsparciu rządu federalnego Austrii, władz lokalnych i Unii Europejskiej. (Film udostępniony w ramach kampanii Drewno - Pozytywna Energia)
Aldona Mazurkiewicz
z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"
prowadząca portal kominki.org