Reklama

Czy biomasa pomoże walczyć ze smogiem?

Kazus Krakowa, gdzie wprowadzono zakaz używania jako paliwa nie tylko węgla, ale i drewna, zrobił wiele złego. Zasiał w świadomości ludzi, że drewno jest równie szkodliwe i niepożądane jak węgiel... Prawda jest zgoła odmienna. Naukowcy - Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii w Katowicach oraz Tomasz Mirowski z Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie alarmują, że Polska walka ze smogiem nieuwzględniająca biomasy drzewnej może być nieskuteczna.
Czy biomasa pomoże walczyć ze smogiem?
Adobe Stock

Kazus Krakowa, gdzie wprowadzono zakaz używania jako paliwa nie tylko węgla, ale i drewna, zrobił wiele złego. Zasiał w świadomości ludzi, że drewno jest równie szkodliwe i niepożądane jak węgiel... Prawda jest zgoła odmienna. Naukowcy Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii w Katowicach oraz Tomasz Mirowski z Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie alarmują, że Polska walka ze smogiem nieuwzględniająca biomasy drzewnej: pelletu, brykietu i drewna kawałkowanego, może być nieskuteczna. Co więcej, biomasa jako odnawialne źródło energii jest neutralna klimatycznie. Wartościowy głos w dyskusji pojawił się na portalu biznesalert.pl, gdzie w artykule "Czy biomasa pomoże w walce ze smogiem?" poruszonych jest szereg problemów (przejdź do artykułu TUTAJ). Jak podaje autor: 

W promowanie biomasy do lokalnego wykorzystania w indywidualnych gospodarstwach domowych wpisuje się plan działania UE na rzecz zrównoważonej gospodarki, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem ogłoszonym w styczniu 2020 roku.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

A jak wygląda praktyka?

Biomasa drzewna nie jest uwzględniona w rządowym Programie Czyste Powietrze. W sektorze komunalno-bytowym stawiamy na zastąpienie węgla kamiennego gazem ziemnym. Przy czym oba to - przypomnijmy - to paliwa kopalne. Zatem, jak zwraca uwagę autor artykułu z biznesalert:

W wyścigu o osiągnięcie neutralności klimatycznej to ślepa ulica. Musimy pogodzić się z faktem, że uzyskanie neutralności klimatycznej nie jest możliwe za pomocą przyjętych działań w walce o czyste powietrze.

Co więcej, jak zauważa autor:

Program Czyste Powietrze nie promuje w takim stopniu wszystkich OZE... Zapomnieliśmy o odpowiednim promowaniu własnego znaczącego zasobu OZE, jakim jest biomasa. Co więcej - nie pokrywa się to z założeniami Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030, w którym biomasa została zaliczona do sterowalnych źródeł energii odnawialnej. 

W czasie, gdy w krajach europejskich, takich jak Holandia czy Niemcy, odchodzi się od gazu i oleju opałowego, w naszym kraju w regulaminie PCzP znajdziemy zapis o możliwości dofinansowania wyłącznie kotła gazowego, jeśli do posesji jest doprowadzone przyłącze gazowe. 

Czy nie jest to „ustawowe niszczenie klimatu”, szybko rozprzestrzeniające się w całym kraju? 

- pyta autor artykułu w biznesalert.

Na brak wsparcia biomasy drzewnej w Programie Czyste Powietrze zwracał też uwagę prof. Robert Kubica w rozmowie z doradcą Prezydenta RP - Pawłem Sałkiem. Zauważył też, że z jakiegoś powodu idziemy pod prąd trendom europejskim. W transformacji energetycznej sektora komunalno- bytowego, jak zauważył: 

Staramy się zastąpić jedną kopalinę drugą, dysponując w tym celu środkami publicznymi, bardzo efektywnie jeśli chodzi o jakość powietrza. Ale mamy unikalną okazję, żeby dysponując tymi samymi środkami osiągnąć efekt dodatkowy, czyli neutralność węglową. Chciałbym zwrócić uwagę na zapisy Programu „Czyste Powietrze” – niestety znalazły się tam zapisy, które blokują stosowanie biomasy drzewnej przetworzonej, czyli peletu drzewnego, w przypadku gdy użytkownik jest podłączony do sieci gazowej. Nie można absolutnie wymienić źródła na inne niż gazowe..."   ( rozmowę możesz zobaczyć TUTAJ).

Nikt nie wie, jak finalnie będzie wyglądał układ źródeł energii w Polsce po odejściu od węgla. Z pewnością jesteśmy świadkami pewnego "dziejowego boju", ale czy tak trzeba? Powinniśmy czerpać z doświadczenia innych krajów - choćby często przywoływanej Austrii - i stawiać na energetykę rozproszoną i zrównoważony rozwój. Trochę z pewnością jeśli chodzi o nowe budownictwo namieszają nowe warunki techniczne, które trochę wbrew założeniom PCzP promują biomasę drzewną: pellet i drewno kawałkowane (więcej o WT 2020 znajdziesz TUTAJ) jako najczystszą energię obok geotermii, energii wiatrowej i słonecznej.

W tym kontekście bardzo trafne staje się pytanie autora artykułu w biznesalert.pl: 

Czy w sektorze komunalno-bytowym oraz w sektorze leśnictwa, rolnictwa, usług i handlu bezpieczeństwo zaopatrzenia w paliwa będzie w przyszłości bazowało na gazie ziemnym z importu o wskaźniku emisyjności około 55 kg CO2/GJ ciepła i energii elektrycznej z węgla około 200 kg CO2/GJ ciepła? Podczas gdy plany UE w inwestycjach w OZE w sektorze ciepłowniczym zakładają udział biomasy na poziomie ok. 72%.  

Mamy wszystko

Dysponujemy dużą ilością drewna i jesteśmy znaczącym producentem pelletu. Co więcej, od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się z 21 do 29%. Na rynku są dostępne wysokosprawne i niskoemisyjne urządzenia spalające drewno lub pellet, spełniające wymagania dyrektywy UE Ekoprojekt. To, czego nam brakuje, to edukacji i rzetelnej informacji odnośnie stosowania drewna i pelletu jako paliwa w sektorze komunalno-bytowym. Zauważa to między innymi dr hab. Krystyna Kubica: 

Drewno opałowe, brykiety i pellety drzewne to stałe paliwa (biopaliwa), ale też paliwa zaliczane do odnawialnych źródeł energii (OZE) i winny być promowane w zakresie ich czystego spalania, a to z kolei wymaga działań edukacyjnych, promowania czystego spalania.

A na koniec, jak o edukację dbają inni? Polecam obejrzeć film opracowany przez Austriackie Stowarzyszenie Biomasy, przy wsparciu rządu federalnego Austrii, władz lokalnych i Unii Europejskiej. (Film udostępniony w ramach kampanii Drewno - Pozytywna Energia)

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama