Przedstawiamy stanowisko Jacka Ręki, Starszego Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych:
"W Krakowie 22 lutego 2021 r. reprezentowane przez Cech rzemiosło zduńskie poniosło kolejną porażkę w bitwie o prawdę z Sejmikiem Małopolskim, który odrzucił Petycję Cechu.
Zarząd województwa i osoby odpowiedzialne za stan powietrza w Krakowie, nie przyjęli bowiem do wiadomości i nie wyciągnęli wniosków z przedstawionego w Petycji Zduńskiej faktu uzasadniania wprowadzanych ograniczeń i zakazu palenia drewnem w piecach i kominkach, na całkowicie błędnych podstawach.
Zignorowano przekazaną informację, że wskazywana wysokość emisji pyłów ze spalania drewna w używanych piecach i kominkach (tzw. wskaźnik) nie wynosi 800 g/GJ, ani 550 g/GJ, lecz jest 10-krotnie niższa. Jest zatem 4-krotnie niższa niż to wynika z przyjętego średniego wskaźnika emisji pyłów dla pieców i kotłów spalających węgiel (260 g/GJ)!
Wskazując dodatkowo, że rzeczywisty udział emisji pyłów ze spalania drewna w piecach i kominkach - który jak wynika z POP 2020 stanowi mniej niż 0,3% źródeł zanieczyszczających krakowskie powietrze, Cech Zduński domagał się w konsekwencji uchylenia ograniczeń i zakazu palenia drewnem w piecach i kominkach, wnioskując o podjęcie działań które skutecznie będą ograniczać emisję z tych źródeł, które faktycznie przyczyniają się w ponad 99,97 % do stanu krakowskiego i małopolskiego powietrza.
W ten sposób zduni pokazali, że działania antysmogowe które zostały skoncentrowane na emisji z pieców i kominków, w rzeczywistości prowadzą tylko do pozorowanych działań naprawczych, gdyż pomijają te, które dotyczą faktycznych źródeł smogu i zanieczyszczeń powietrza. Działania te nie tylko opóźniają likwidację starych „kopciuchów” węglowych, ale również wykluczają nowoczesne zduńskie technologie OZE z prowadzonej transformacji energetycznej w kierunku zielonej energii i zwiększania stosowania OZE.
Jak spośród innych wskaźników dla paliw z branży energetycznej, tylko dla drewna przyjęto drastycznie zawyżony wskaźnik, opisaliśmy szczegółowo w naszej ekspertyzie, petycji i innych pismach udostępnionych na stronie Cechu www.zduni.eu."