Przepisy krajowe nie zabraniają co prawda grillowania w plenerze, jednak przepisy wewnętrzne np. w spółdzielniach mieszkaniowych lub wydane przez daną gminę mogą wprowadzać ten zakaz w pewnych miejscach. Dlatego warto wiedzieć gdzie grilla można legalnie rozpalić i użytkować. Podpowiadamy więc jak i gdzie grillować, by nie mieć problemów.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.
1. Nie ma przepisu, który zabraniałby grillowania, czy to na świeżym powietrzu, czy na balkonach mieszkań w blokach, kamienicach lub w swoich przydomowych ogródkach.
2. Grillując na balkonie warto zwrócić uwagę na przepisy wewnętrzne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza całym budynkiem. Często są w nich jasno zawarte zakazy grillowania na balkonie. W tym przypadku rozwiązaniem może być grill elektryczny, który nie wytwarza dużej ilości oparów i nie stwarza zagrożenia pożarowego.
3. Do woli grillować możemy na własnej działce czy w ogrodzie. Pamiętajmy jednak by dym z grilla nie był bardzo uciążliwy dla naszych sąsiadów.
4. Grillowanie w plenerze dozwolone jest z zachowaniem pewnych zasad. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę czy nie stwarzamy zagrożenia pożarowego i czy nie będzie to przeszkadzało innym ludziom dookoła.
5. Zgodnie z przepisami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać grilla i ogniska, chyba że w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.
6. Całkowicie legalnie możemy natomiast przygotowywać posiłki nad rzekami, na polanach i w parkach po uprzednim upewnieniu się, że w ich regulaminie nie widnieje stosowny zakaz.
7. Dobrze jest wiedzieć też, czy w tym czasie, kiedy planujemy grilla, nie obowiązują obostrzenia dotyczące suszy, podczas których wzniecanie ognia jest zabronione.
Podsumowując, jeśli chcemy urządzić grilla na balkonie lub w plenerze mamy do tego prawo. Najważniejsze jest, aby wybierać miejsca do tego przeznaczone i zwracać uwagę czy nasze grillowanie nie przeszkadza innym.