Wydawać by się mogło, że wkład kominkowy z płaską fasadą, czyli podstawowa forma kominkowa, nie oferuje zbyt wiele możliwości aranżacyjnych. Konkuruje przecież z pożądanymi kominkami z większą wizją ognia i z bardziej atrakcyjnym przeszkleniem: narożnym, dwustronnym czy nawet trójstronnym. Nie dajcie się jednak zwieść. Pozory potrafią mylić, a paleniska z płaską fasadą pozwalają zaszaleć. Pomaga w tym bogata rozmiarówka, która pozwala dobrać gabaryty do potrzeb. Jak się do aranżacji takiego kominka zabrać?
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Możliwości aranżacyjne - jak zaaranżować kominek z płaską fasadą?
Wkład kominkowy z płaską fasadą daje wiele możliwości aranżacyjnych. Warto to wykorzystać i nie iść na łatwiznę. Możemy stworzyć słupek w pionie, w poziomie, może to być gładka ściana z kominkiem. Dobór faktur, kolorów i materiałów wykończeniowych powinien być dopasowany do reszty wnętrza i innych stałych elementów, takich jak stolarka okienna, drzwiowa czy podłogi. Pamiętajmy, czasem mniej znaczy więcej, ale też cienka jest granica między minimalistycznym, estetycznym kominkiem a kominkiem nijakim. Liczą się proporcje. Ich zaburzenie sprawia, że podskórnie czujemy, że coś jest nie tak, choć ciężko jest to wyartykułować.
Co warto zrobić? Jeśli sami nie posiadamy wizji, nie mamy zmysłu, skorzystajmy z doradztwa specjalisty od wnętrz czy firmy kominkowej, której portfolio przypadnie nam do gustu. Korzystajmy z możliwości wizualizacji projektu kominka. Taki widok kominka we wnętrzu z różnych perspektyw pozwala łatwiej wyobrazić sobie jak taki zamówiony kominek będzie wyglądał i czy nie warto jeszcze czegoś na etapie projektu zmienić, poprawić, przesunąć, usunąć. Bo na tym etapie jeszcze można, później jest już dużo trudniej.
Przegląd materiałów wykończeniowych na prosty kominek
Do wyboru, do koloru, a nawet więcej! Tak w kilku słowach można określić bogactwo dostępnych materiałów wykończeniowych, które można zastosować na kominek. Wszelkiego rodzaju tynki ozdobne, betony, cegły, szkło, metal, kafle, które pozwalają stworzyć kominek kaflowy, kamienie naturalne i spieki. Glinę, panele 3D i drewno oraz popularne lamele też można wykorzystać. Pamiętajmy, że wybór materiału czasami zdeterminuje też formę całego kominka. Metalowa czy kamienna może być ramka wokół paleniska albo cała kominkowa ściana. Do tego dochodzą elementy, które można rozważyć - jak półki, wnęki, schowki wkomponowane w zabudowę kominkową. Co więcej, kominek z płaską fasadą może być częścią pełnościennej zabudowy meblowej i w nią może zostać wkomponowany. Znane nam są klasyczne wzorce bibliotecznych ścian z kominkiem portalowym pośrodku. Ten pomysł można powtórzyć albo odświeżyć i wykonać w nowocześniejszej formie.
Piecyki „z ceramiką”. Dowiedz się więcej>>
Nie zapominajmy, że największą ozdobą kominka jest ogień. Czasami wystarczy dodać wokół niego dopasowaną do wnętrza ramę, czasem powiesić stylowe lustro, a czasami wykorzystać materiał wykończeniowy, w którego towarzystwie czujemy się dobrze. Każda droga jest inna i da inny efekt. Warto byście wybrali tę, która najlepiej odpowiada Waszym preferencjom i temu co Wam w duszy gra, a jeśli macie wątpliwości, postawcie na ponadczasową klasykę.
Aldona Mazurkiewicz
z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"
prowadząca portal kominki.org