Dla wielu osób przygotowywanie posiłków stało się swego rodzaju rytuałem, który można wykonywać samodzielnie lub w gronie rodziny i przyjaciół. Oczywiście samo gotowanie nie byłoby możliwe bez przeznaczonych do tego urządzeń, jak kuchnia, piekarnik, piec czy płyta grzewcza. Jednak chcę obecnie przybliżyć coś innego i oryginalnego, czyli wyjątkowe kuchnie na drewno, zarówno gotowe, które możemy kupić, jak i budowane przez zduna według indywidualnego projektu.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO
Walory kuchni na drewno
Kuchnie na drewno pozwalają nam przygotowywać posiłki w smaczny, ciekawy i unikalny sposób, a gotowanie na drewnie jest nie tylko modne, ale również zdrowe. Przygotowywane na nim posiłki posiadają niezwykłe walory, dlatego warto postawić na kuchnie na drewno w swoim domu jako doskonałe uzupełnienie dla kuchni gazowych i elektrycznych, które dominują w polskich domach. Kuchnie na drewno mają wiele zalet, jednak decydując się na tego typu rozwiązanie, powinniśmy jasno i klarownie określić swoje potrzeby. Decyzja o inwestycji musi być dobrze przemyślana, aby kuchnia na drewno zapracowała na siebie. Nie mam wątpliwości, że takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na wsi, w przypadku domów i pensjonatów agroturystycznych. Nie tylko pozwoli nakarmić gości daniami przygotowanymi na żywym ogniu, ale także zabezpieczy w przypadku awarii prądu, które na terenach wiejskich zdarzają się stosunkowo często. W przypadku domów prywatnych należy zastanowić się, czy takiej kuchni w ogóle potrzebujemy oraz czy będziemy z niej często i intensywnie korzystać, by inwestycja była trafiona.
Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno. Dowiedz się więcej>>
Gotowa kuchnia na drewno
Na rynku dostępna jest szeroka oferta gotowych, fabrycznych kuchni na drewno znanych producentów. Są to zarówno proste i niewielkich rozmiarów kuchenki, np. model Iron Dog niemieckiej marki Brunner, które nie zajmują dużo miejsca i łatwo wkomponować je we wnętrze, jak i rozbudowane o dodatkowe moduły gazowe czy elektryczne dużych rozmiarów kuchnie, które świetnie sprawdzą się w przestronnych przestrzeniach. Do wyboru mamy także gotowe kuchnie do indywidualnego zabudowania. Zazwyczaj gotowe kuchnie to atrakcyjne i zgrabne produkty, o dopracowanej wzorniczo stylistyce. Mogą być wykonane ze stali czy żeliwa, malowane na różne kolory, zabudowane ceramiką, a nawet steatytowe.
Kuchnia na drewno budowana czy gotowa? Dowiedz się więcej>>
Kuchnia od zduna
W Polsce zdecydowanie królują tradycyjne, jak i nowoczesne kuchnie na drewno, które są budowane przez zduna. W zdecydowanej większości są to realizacje kaflowe, jednak zdarzają się także budowane z cegły czy wykończone gliną. Widać to szczególnie po zgłaszanych do naszej redakcji co roku realizacjach kuchennych w konkursie Płomień Roku – także tym tegorocznym. Kuchnia budowana nie jest rozwiązaniem łatwym, szybkim i tanim. Decydując się na taką realizację, trzeba liczyć się z kosztami, czasochłonną budową oraz koniecznością znalezienia profesjonalisty, który zna się na swojej sztuce. Często samo znalezienie fachowca nie wystarczy, bo zainteresowanie tego rodzaju usługami jest duże i niejednokrotnie na wolny termin musimy trochę poczekać. Jednak dla chcącego nic trudnego, a wszystko wynagrodzi nam efekt końcowy. Jeśli znajdziemy już fachowca, powinniśmy zacząć od projektu naszej wymarzonej, spersonalizowanej kuchni. Tutaj nic nas nie ogranicza, jeśli chodzi o bryłę, wykończenie czy styl urządzenia.
Kuchnia na drewno – budowana czy gotowa?
Do wyboru mamy proste, niewielkich rozmiarów, jak również zaawansowane technicznie kuchnie fabryczne renomowanych producentów oraz tradycyjne kuchnie kaflowe budowane przez zduna. Zarówno jedne, jak i drugie urządzenia często łączą tradycję z nowoczesnością. Jaką kuchnię na drewno wybrać? Najlepiej według swoich potrzeb, preferencji i indywidualnych upodobań. Natomiast wymarzona kuchnia opalana drewnem z pewnością odwdzięczy się niezwykłym aromatem i smakiem przygotowywanych – jak za dawnych lat – potraw i dań.
Magdalena Oleszko
sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"